Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 6 marca 2018

Koncert w 50. rocznicę wydarzeń Marca ’68

  |   Para Prezydencka wysłuchała w Filharmonii Narodowej koncertu zorganizowanego w 50. rocznicę wydarzeń Marca ‘68 Para Prezydencka wysłuchała w Filharmonii Narodowej koncertu zorganizowanego w 50. rocznicę wydarzeń Marca ‘68 Para Prezydencka wysłuchała w Filharmonii Narodowej koncertu zorganizowanego w 50. rocznicę wydarzeń Marca ‘68 Para Prezydencka wysłuchała w Filharmonii Narodowej koncertu zorganizowanego w 50. rocznicę wydarzeń Marca ‘68 Para Prezydencka wysłuchała w Filharmonii Narodowej koncertu zorganizowanego w 50. rocznicę wydarzeń Marca ‘68

Para Prezydencka wysłuchała we wtorek w Filharmonii Narodowej koncertu symfonicznego, którego wykonawcy uczcili 50. rocznicę wydarzeń Marca ’68. Wystąpili Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka oraz wybitny skrzypek Nikolaj Znaider. 

 

Prezydent skierował list do uczestników koncertu. Jak podkreślił, dzisiaj, po pół wieku, w Polsce na powrót suwerennej i demokratycznej, wspominamy ze smutkiem ogrom ludzkich dramatów, spowodowanych przez tamte haniebne działania władz. - Ale też zarazem wiemy, że bezprawie i manipulacje komunistów nie złamały ani ducha wolności, budującego naszą wspólnotę, ani jedności łączącej Polaków i Żydów. Niechaj te uroczystości rocznicowe przypominają o zwycięstwie solidarności nad nienawiścią. Niech będą znakiem mocnych braterskich więzi między wszystkimi ludźmi miłującymi wolność – podkreślił Andrzej Duda. 

 

 

W programie wtorkowego koncertu znalazł się I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha. Urodzony w 1838 r. Bruch napisał go w wieku zaledwie 28 lat, korzystając z rad wielkiego autorytetu XIX wieku Józefa Joachima. Utwór ten stał się najbardziej rozpoznawalnym dziełem niemieckiego kompozytora. Kilkanaście lat po śmierci Brucha, w okresie narodowego socjalizmu w Niemczech jego twórczość została zakazana z powodu żydowskich powiązań. Partię solową I Koncertu skrzypcowego wykonał podczas koncertu wybitny duński skrzypek o polsko-żydowskich korzeniach Nikolaj Znaider.

 

Drugą część koncertu wypełniła IV Symfonia a-moll op. 61 Mieczysława Wajnberga. Kompozytor żydowskiego pochodzenia urodził się w 1919 r. w Warszawie.

Koncert odbył się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w roku 100-lecia odzyskania niepodległości w ramach ogólnopolskich obchodów 50. rocznicy wydarzeń Marca ’68.


W czwartek, 8 marca Prezydent weźmie udział w obchodach 50. rocznicy Marca 1968 r. na Uniwersytecie Warszawskim oraz złoży wieniec przed tablicą upamiętniającą wiec studentów domagających się wolności słowa.

(KG/PAP)

Poleć znajomemu