Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 8 marca 2018

Obchody 50. rocznicy wydarzeń Marca ’68 [PL/ENG]

  |   Prezydent złożył kwiaty przed tablicą na Dworcu Gdańskim Kwiaty od Prezydenta RP przed tablicą upamiętniającą Polaków pochodzenia żydowskiego zmuszonych przez władze komunistyczne do opuszczenia Polski w 1968 r. Podczas uroczystości Prezydent rozmawiał z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem i z prezes Fundacji Shalom Gołdą Tencer Obchody 50. rocznicy Marca ’68 na Uniwersytecie Warszawskim Obchody 50. rocznicy Marca ’68 na Uniwersytecie Warszawskim Obchody 50. rocznicy Marca ’68 na Uniwersytecie Warszawskim Wystąpienie Prezydenta RP na Uniwersytecie Warszawskim Obchody 50. rocznicy Marca ’68 na Uniwersytecie Warszawskim Obchody 50. rocznicy Marca ’68 na Uniwersytecie Warszawskim Obchody 50. rocznicy Marca ’68 na Uniwersytecie Warszawskim Obchody 50. rocznicy Marca ’68 na Uniwersytecie Warszawskim Obchody 50. rocznicy Marca ’68 na Uniwersytecie Warszawskim Obchody 50. rocznicy Marca ’68 na Uniwersytecie Warszawskim Obchody 50. rocznicy Marca ’68 na Uniwersytecie Warszawskim Lekcja RP w Belwederze w 50. rocznicę wydarzeń Marca’68 Lekcja RP w Belwederze w 50. rocznicę wydarzeń Marca’68 Lekcja RP w Belwederze w 50. rocznicę wydarzeń Marca’68 Lekcja RP w Belwederze w 50. rocznicę wydarzeń Marca’68 Lekcja RP w Belwederze w 50. rocznicę wydarzeń Marca’68 Lekcja RP w Belwederze w 50. rocznicę wydarzeń Marca’68 Lekcja RP w Belwederze w 50. rocznicę wydarzeń Marca’68 Lekcja RP w Belwederze w 50. rocznicę wydarzeń Marca’68 Lekcja RP w Belwederze w 50. rocznicę wydarzeń Marca’68 Rocznicowa iluminacja Pałacu Prezydenckiego

Prezydent RP Andrzej Duda wziął w czwartek udział w obchodach 50. rocznicy wydarzeń Marca ’68. Główne uroczystości odbyły się na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie 50 lat temu, 8 marca 1968 r., miał miejsce wiec protestacyjny studentów. ENGLISH VERSION>>

 

  • Kwiaty przed tablicą upamiętniającą Polaków pochodzenia żydowskiego zmuszonych przez władze komunistyczne do opuszczenia Polski w 1968 r.

 

Przed południem, o godz. 11, Prezydent złożył kwiaty przed tablicą na Dworcu Gdańskim upamiętniającą Polaków pochodzenia żydowskiego zmuszonych przez władze komunistyczne do opuszczenia Polski w 1968 r. Tablica z cytatem Henryka Grynberga Tu więcej zostawili po sobie, niż mieli została odsłonięta przez Fundację Shalom w 1998 r., od tego czasu corocznie 8 marca spotykają się tam emigranci marcowi i wszyscy, dla których ważne są tamte wydarzenia.

 

Uroczystość odbyła się asyście wojskowej, wzięli w niej udział także Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, prezes Fundacji Shalom Gołda Tencer oraz przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman.


Zobacz także: Prezydent: W niepodległej Polsce nie ma miejsca na antysemityzm W południe odbyło się przed tablicą pamiątkową na Dworcu Gdańskim spotkanie organizowane przez Teatr Żydowski i Fundację Shalom, a także został tam wystawiony spektakl plenerowy „Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał” w reżyserii i według scenariusza Agaty Dudy-Gracz. Uroczystość została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta RP w roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Wzięła w niej udział Doradca Prezydenta RP Zofia Romaszewska, która odczytała okolicznościowy list Andrzeja Dudy.

  • Obchody 50. rocznicy Marca ’68 na Uniwersytecie Warszawskim

 

Główne uroczystości odbyły się na Uniwersytecie Warszawskim. W południe Prezydent złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą wiec studentów domagających się wolności słowa. - Marzec 1968 r. to była walka o niepodległość bez cenzury, wtedy nie było pełnej niepodległości; dziś Polska jest niepodległa i o to walczyło pokolenie moich rodziców - podkreślił Andrzej Duda w swoim wystąpieniu. - Wtedy, w tamtych dniach nie było pełnej niepodległości, była cenzura - to zupełnie nie to, co dzisiaj. Dzisiaj Polska jest niepodległa, dzisiaj nie ma cenzury, dzisiaj jest chleb i wolność i wszystko to, o co właśnie pokolenie moich rodziców i moich dziadków walczyło - dodał.

 

PEŁNA TREŚĆ WYSTĄPIENIA >>>

 

- Jesteście bohaterami naszej wolności, tak jak Solidarność lat 80., jak Żołnierze Niezłomni, jak bohaterowie 1956 roku, tak i wy jesteście bohaterami naszej wolności, polskiej niepodległości – zwrócił się do uczestników Marca '68. 

 

Prezydent podczas czwartkowych obchodów 50. rocznicy Marca ’68 na Uniwersytecie Warszawskim powiedział, że jest „gorzki” i „niesłychanie smutny” aspekt Marca 1968 r. - Ten, nad którym cały czas, dzisiaj i w przyszłości, trzeba się pochylać z żalem - wskazał.

 

 

Jak zauważył, niektórzy mówią, że dzisiejsza Polska powinna przeprosić za tamten antysemicki akt dokonany przez ówczesne władze, za to, że byli tacy Polacy, którzy się do tego wtedy przyłączyli, za to, że wypędzono z Polski - bo tak trzeba to powiedzieć - paręnaście tysięcy ludzi.

 

- Tak jak za grudzień 1970 r., za to, że strzelano do ludzi w Gdańsku, w Gdyni, tak jak za Radom, Płock, Ursus 1976 r. tak, jak za kopalnię „Wujek” 1981 r., jak za błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę, za ludzi pomordowanych przez komunistów - dzisiejsza wolna Polska niepodległa, moje pokolenie nie ponosi odpowiedzialności i nie musi za to przepraszać - powiedział Prezydent.

 

- Ale chcę z całą mocą podkreślić, że z wielkim żalem pochylamy głowę, pochylam tę głowę z wielkim żalem, także ja jako Prezydent. I tym którzy zostali wtedy wypędzeni i rodzinom tych, którzy zginęli chcę powiedzieć: proszę wybaczcie, proszę wybaczcie Rzeczpospolitej, proszę wybaczcie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce, za to, że dokonano tego haniebnego aktu - oświadczył Prezydent. - Polska moimi ustami o to wybaczenie prosi dla tamtych, żeby zechcieli zapomnieć i żeby zechcieli przyjąć, że Polska tak bardzo żałuje, że ich dzisiaj w niej nie ma. Cześć i chwała bohaterom 1968 roku - zaznaczył Andrzej Duda.

 

Prezydent dodał także, że patrząc „na tę naszą Polskę dzisiejszych czasów, XXI wieku, myślę sobie co za żal”. - Co za stratę ponosi dzisiejsza Rzeczypospolita, że wy wszyscy - ci którzy wyjechali, ci którzy być może umarli przez tamten '68 r. - że was dzisiaj z nami nie ma, że jesteście elitą inteligencji, ale w innych krajach, że jesteście ludźmi sukcesu szanowanymi, ale w innych krajach, że wasza twórczość, że wasz dorobek naukowy, że wasze wspaniałe osiągnięcia nie poszły na rachunek Rzeczypospolitej. Co za żal, jakże mi jest przykro - podkreślił Andrzej Duda. 

 

Czwartkowe uroczystości odbyły się na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu obok bramy głównej uniwersytetu. Prezydentowi towarzyszył minister Wojciech Kolarski. Uczestniczyli w nich także m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, wiceprezydent Warszawy Witold Pahl, rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys, b. przewodniczący Knesetu i b. ambasador Izraela w Polsce prof. Szewach Weiss, a także pracownicy i studenci UW.

  • Lekcja RP w 50. rocznicę wydarzeń Marca’68

 

Po południu w Belwederze odbyła się także Lekcja RP z udziałem Prezydenta RP oraz uczestników i świadków wydarzeń Marca ’68. WIĘCEJ >>>

 

  • Iluminacja Pałacu Prezydenckiego
Wieczorem dla upamiętnienia 50. rocznicy Marca '68 fasadę Pałacu Prezydenckiego rozświetliła okolicznościowa iluminacja. 
 

 

Zobacz także: Koncert w 50. rocznicę wydarzeń Marca ’68 Lekcja RP w 50. rocznicę wydarzeń Marca ’68 Ogólnopolskie obchody 50. rocznicy Marca ’68 rozpoczęły się we wtorek koncertem symfonicznym w Filharmonii Narodowej z udziałem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka oraz wybitnego skrzypka Nikolaja Znaidera. Koncertu wysłuchali Prezydent RP z Małżonką. (KG, MK/ PAP)

Poleć znajomemu