Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 16 marca 2018

Prezydent spotkał się szefem MSZ Niemiec [PL/ENG]

  |   Szefa niemieckiego MSZ przywitał w Pałacu Prezydenckim Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski Szefa niemieckiego MSZ przywitał w Pałacu Prezydenckim Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych RFN Heiko Maasem Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych RFN Heiko Maasem Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych RFN Heiko Maasem Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych RFN Heiko Maasem Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych RFN Heiko Maasem Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych RFN Heiko Maasem

Prezydent RP Andrzej Duda przyjął w piątek w Pałacu Prezydenckim nowego Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec Heiko Maasa. Politycy rozmawiali o przyszłości Unii Europejskiej oraz o dwustronnych relacjach polsko-niemieckich.

 

ENGLISH VERSION>>

 

- Wyraziłem uznanie, że jest to druga, po Francji, zagraniczna wizyta szefa MSZ - powiedział Prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl, komentując spotkanie z niemieckim gościem. Przypomniał, że w poniedziałek do Polski przybędzie kanclerz Angela Merkel. - Wyraziłem zadowolenie, że Niemcy, podobnie jak polskie władze, zdecydowanie chcą przywrócenia konsultacji w formule Trójkąta Weimarskiego, do których Polska mogłaby wnieść perspektywę lidera Europy Środkowej - dodał Prezydent RP.

 

Według Andrzeja Dudy, w czasie spotkania minister Maas "zwrócił uwagę, że rządowi Niemiec zależy na wspólnym stanowisku Unii Europejskiej w sprawie relacji handlowych z USA". - Zgodziłem się z nim w tej sprawie - powiedział Prezydent.

 

- Minister spraw zagranicznych Niemiec wyraził uznanie dla mojej interwencji w proces legislacyjny ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej, a przede wszystkim zależy mi na reformie wymiaru sprawiedliwości, której efektem będzie stopniowe przywracanie wiarygodności trzeciej władzy w polskim społeczeństwie. Zaznaczyłem, że jestem stanowczym zwolennikiem zmiany generacyjnej w Sądzie Najwyższym, by nie orzekali sędziowie mający przeszłość w PZPR – dodał Prezydent Andrzej Duda.

 

 

Jak uzupełnił Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, piątkowa rozmowa Andrzeja Dudy i Heiko Maasa dotyczyła także dwustronnych relacji polsko-niemieckich, w tym kwestii historycznych i "jednoznacznej świadomości Niemiec co do odpowiedzialności za wydarzenia historyczne". Politycy poruszyli również temat reparacji wojennych. Potwierdzona została też wizyta w Polsce Prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera w czerwcu.

 

Podczas wizyty w Warszawie szef niemieckiego MSZ spotkał się też z premierem Mateuszem Morawieckim i Ministrem Spraw Zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

 

Polska jest drugim - po Francji - celem wizyty zagranicznej nowego szefa MSZ, który na stanowisku zastąpił Sigmara Gabriela.

 

Czwarty koalicyjny rząd kanclerz Angeli Merkel został zaprzysiężony w środę 14 marca 2018 roku. (PAP/BZ)

Poleć znajomemu