Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 20 marca 2018

Prezydent o tematach rozmów polsko-niemieckich

  |   Oświadczenie Prezydenta RP dla mediów w Kowalewie Pomorskim Oświadczenie Prezydenta RP dla mediów w Kowalewie Pomorskim

Przyszłość współpracy europejskiej, relacje z Francją oraz przyszłość Trójkąta Weimarskiego - to główne kwestie poruszane podczas spotkania Prezydenta RP Andrzeja Dudy z kanclerz Angelą Merkel.

 

Prezydent podczas wtorkowej wizyty w Kowalewie Pomorskim był pytany na konferencji prasowej o także to, czy wśród tematów jego poniedziałkowych rozmów z kanclerz Niemiec znalazły się m.in. relacje z Rosją i Nord Stream 2. Zobacz także: Prezydent: Toruńskie zakłady przykładem uczciwej prywatyzacji

 

Andrzej Duda przypomniał, że w ostatnich dniach miał miejsce „pewien zbiór spotkań”, jeżeli chodzi o niemiecką politykę zagraniczną, ponieważ oprócz spotkania z niemiecką kanclerz w piątek miał też okazję rozmawiać z nowo powołanym szefem niemieckiej dyplomacji.

 

- To była bardzo długa, godzinna rozmowa, myśmy poruszyli wszystkie tematy, włącznie z Nord Stream 2, sytuacją w Rosji, wszystkimi (tematami), jakie są w polsko-niemieckiej agendzie - relacjonował przebieg spotkania z Heiko Maasem.

 

Z kolei wśród tematów, którym poświęcono najwięcej czasu podczas rozmowy z kanclerz Niemiec, Andrzej Duda wymienił m.in. współpracę europejską, relacje z Francją i odbudowę współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, sytuację na Ukrainie i w Rosji. Zobacz także: Prezydent: Ta wizyta pokazuje, że kontakty polsko-niemieckie są bardzo dobre [PL/ENG] Prezydent spotkał się szefem MSZ Niemiec [PL/ENG]

 

- Mówiliśmy także o współpracy gospodarczej, którą oceniliśmy bardzo wysoko - zarówno pani kanclerz, jak i ja - że ona się cały czas rozwija, że musimy ją wspierać i o budowaniu dobrych relacji między Polską a Niemcami - dodał Prezydent.

 

Andrzej Duda zaznaczył, że pojawił się także temat bezpieczeństwa oraz współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

 

- Zgadzamy się co do tego, że chcielibyśmy, żeby współpraca euroatlantycka układała się jak najlepiej pod każdym względem, zarówno gospodarczym, jak i jeśli chodzi o względy bezpieczeństwa - mówił Prezydent.

 

Dodał, że jednym z tematów poruszanych podczas poniedziałkowych rozmów z niemiecką kanclerz był też unijny mechanizm współpracy obronnej PESCO. - Mówiłem, że chciałbym, żeby razem z naszą obecnością w Sojuszu Północnoatlantyckim budował się tutaj taki efekt synergii w tych działaniach europejskich z działaniami Sojuszu - relacjonował Prezydent.

 

Dziennikarze pytali również o wtorkowe oświadczenie Szefa  Gabinetu  Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego, który zapowiedział, że Prezydent nie weźmie udziału w inauguracji mundialu.

 

- Polska drużyna, nasza reprezentacja nie gra w meczu inauguracyjnym, w związku z czym chyba dla wszystkich to jest zrozumiałe, że jako polski Prezydent, jeżeli w ogóle na jakiś mecz się wybiorę, to będzie to mecz polskiej reprezentacji - wyjaśnił Andrzej Duda. - Mam nadzieję, że będzie to mecz finałowy, trzymam kciuki w każdym razie za to - dodał. (WP, MK)

Poleć znajomemu