Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 28 marca 2018

Prezydent: Wkraczamy w nową erę obrony [PL/ENG]

  |   Uroczystość podpisania umowy na dostawę systemu obrony Patriot Uroczystość podpisania umowy na dostawę systemu obrony Patriot Uroczystość podpisania umowy na dostawę systemu obrony Patriot Uroczystość podpisania umowy na dostawę systemu obrony Patriot Uroczystość podpisania umowy na dostawę systemu obrony Patriot Uroczystość podpisania umowy na dostawę systemu obrony Patriot Uroczystość podpisania umowy na dostawę systemu obrony Patriot Uroczystość podpisania umowy na dostawę systemu obrony Patriot Uroczystość podpisania umowy na dostawę systemu obrony Patriot Uroczystość podpisania umowy na dostawę systemu obrony Patriot Uroczystość podpisania umowy na dostawę systemu obrony Patriot Uroczystość podpisania umowy na dostawę systemu obrony Patriot Uroczystość podpisania umowy na dostawę systemu obrony Patriot

To niezwykły, historyczny moment; to wprowadzenie polskiej armii i Rzeczypospolitej Polskiej w zupełnie nowy świat supernowoczesnej technologii, nowoczesnego uzbrojenia, środków obronnych - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda o podpisanej w środę w Warszawie umowie na zakup systemu rakietowego Patriot.

 

ENGLISH VERSION>>

 

Jak podkreślił Prezydent, rozpoczyna się wyposażanie Polski w najnowocześniejszy system obronny - obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej średniego zasięgu - jaki istnieje na świecie. - Co najważniejsze, jest to system sprawdzony  - dodał Prezydent Andrzej Duda, zaznaczając, że jest to system niebywale skuteczny.  Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystości podpisania umowy na dostawę systemu obrony Patriot [PL/ENG]

 

Przyznał, że co prawda jest on drogi, ale ma stanowić podstawę obrony powietrznej dla Polski na dziesięciolecia. Za niezwykle istotne uznał, że wchodzimy do grona elity państw, które go posiadają . - To zupełnie nowy rozdział w historii polskiej armii, ogromny krok naprzód dla całego polskiego wojska ­- podkreślił Andrzej Duda. - Budujemy wielowarstwowy system obrony całego kraju - zaznaczył. Dodał, że to wszystko razem stanowi dla Polski płaszcz ochronny i wyraził radość, że nasz kraj ten system zyskuje.

 

 

- To ogromne pieniądze, ale wszyscy doskonale wiemy, także z naszego doświadczenia historycznego, że bezpieczeństwo nie ma ceny - podkreślił Prezydent, dziękując zespołowi negocjacyjnemu, ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi i poprzedniemu szefowi MON Antoniemu Macierewiczowi. 

 

- Ogromnie się cieszę z podpisania tej umowy między rządem polskim a amerykańskim. Cieszę się, że wkraczamy w nową erę obrony XXI, jeżeli nie XXII wieku -  zakończył. 

 

W uroczystości podpisania umowy na przeciwlotnicze i przeciwrakietowe zestawy rakietowe średniego zasięgu systemu WISŁA - 1 Faza wzięli udział także Szef BBN Paweł Soloch, premier Mateusz Morawiecki i minister obrony Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Paul W. Jones.

 

 

 

Po uroczystości Prezydent Duda powiedział dziennikarzom, że temat zakupu uzbrojenia, w tym zestawów Patriot, był poruszany w rozmowach z Prezydentem USA Donaldem Trumpem. - Mając świadomość, jak niesłychanie drogie są to zakupy, powiedziałem do Pana Prezydenta, że potrzebujemy dobrej ceny i dobrych warunków; jeżeli to będzie, to jesteśmy w stanie to zrealizować - relacjonował Andrzej Duda.

 

Przekazał też, że Donald Trump zapewnił go już wówczas, iż „będzie dobrze”. - I Pan Prezydent powiedział: „zobaczysz, uda się wynegocjować dobre warunki”, no i to się udało - wspomniał Prezydent Duda.

Zobacz także: Wystąpienia Prezydentów Polski i USA podczas konferencji prasowej

Zwrócił uwagę, że jest to najnowocześniejszy system tego typu. - Jest to absolutny „top of the top” - oświadczył. Dodał, że w perspektywie są zakupy kolejnych elementów. Zastrzegł jednak, że to kwestia przyszłości. - To się oczywiście rozkłada na lata - zaznaczył.

 

 

Pod koniec ubiegłego roku amerykańskie władze zgodziły się sprzedać Polsce w pierwszej z dwóch planowanych faz m.in. 16 wyrzutni, cztery stacje radiolokacyjne i 208 pocisków. W ubiegłym tygodniu zostały podpisane warte prawie 950 mln zł umowy offsetowe związane z planowanym kontraktem, dotyczące transferu technologii i udziału polskiego przemysłu w dostawach i obsłudze zestawów Patriot dla polskich sił zbrojnych. To największy dotychczasowy kontrakt zbrojeniowy w Polsce. Dostawy mają się zacząć za cztery lata. (MK, KG)

Poleć znajomemu