Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 6 kwietnia 2018

Para Prezydencka spotkała się z uczestnikami akcji „Wielkanoc w Polsce”

  |   Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polakami z Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu uczestniczącymi w XIX edycji akcji „Wielkanoc w Polsce” Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polakami z Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu uczestniczącymi w XIX edycji akcji „Wielkanoc w Polsce” Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polakami z Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu uczestniczącymi w XIX edycji akcji „Wielkanoc w Polsce” Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polakami z Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu uczestniczącymi w XIX edycji akcji „Wielkanoc w Polsce” Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polakami z Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu uczestniczącymi w XIX edycji akcji „Wielkanoc w Polsce” Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polakami z Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu uczestniczącymi w XIX edycji akcji „Wielkanoc w Polsce” Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polakami z Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu uczestniczącymi w XIX edycji akcji „Wielkanoc w Polsce” Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polakami z Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu uczestniczącymi w XIX edycji akcji „Wielkanoc w Polsce” Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polakami z Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu uczestniczącymi w XIX edycji akcji „Wielkanoc w Polsce”

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką spotkali się w piątek w Pałacu Prezydenckim z rodakami ze Wschodu - uczestnikami XIX edycji akcji „Wielkanoc w Polsce”, którą objęli swoim honorowym  patronatem.

 

- Jestem Państwu ogromnie wdzięczny za przechowywanie naszej tradycji, języka i obyczajów, które są tak niezwykle ważne dla naszej kultury, dla naszej tożsamości i dla naszego bytu jako narodu, niezależnie od tego, w której części świata się znajdujemy - powiedział Prezydent, zwracając się do Polaków z Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu. - Ta polskość pozostaje w Państwa duszy przez kolejne pokolenia i dziękuję, że przekazujecie ją młodym - dodał. Prezydent wspomniał, że inicjatywę wielkanocnych spotkań z Polakami w siedzibie głowy państwa podjęła Pierwsza Dama Maria Kaczyńska. Takie spotkanie z jej udziałem odbyło się 9 kwietnia 2010 roku, dzień przed katastrofą smoleńską. Zobacz archiwum>>

 

Andrzej Duda nawiązał również do podpisanej w grudniu ubiegłego roku nowelizacji ustawy repatriacyjnej ułatwiającej powrót i osiedlanie się w naszym kraju osób polskiego pochodzenia. - Cieszę się, że teraz Polska bardziej się otwiera na tych, którzy chcieliby do niej powrócić - zaznaczył.

 

Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy w grudniu 2016 r. Sejm RP przyjął zmiany w przepisach, które uprawniają uczniów szkół polonijnych oraz innych placówek uczących języka polskiego w obcych systemach oświaty do otrzymania legitymacji szkolnej, która upoważnia do korzystania z wielu ulg podczas pobytu młodych rodaków w Polsce. - To jest dla mnie niezwykle symboliczne, że Polska wszystkie swoje dzieci traktuje jednakowo - dodał Prezydent.

 

Zobacz także: „Prezydent Lech Kaczyński budował Polskę silną, suwerenną, solidarną” Podczas spotkania Agata Kornhauser-Duda wyraziła radość z możliwości patronowania pielgrzymce do Polski potomków dawnych zesłańców. - Dla nas to ogromny zaszczyt, że mogliśmy objąć z mężem XIX edycję „Wielkanocy w Polsce” naszym honorowym patronatem, szczególnie że akcja odbywa się w roku, kiedy obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości - powiedziała  Pierwsza Dama. - Bardzo mnie cieszy, że w kraju państwa pradziadków znaleźliście gościnę i odnaleźliście swoje rodziny - uzupełniła.

 

Małżonka Prezydenta wyraziła ogromne uznanie dla stowarzyszeń „Wspólne Korzenie” i „Wspólnota Polska” - organizatorów pielgrzymki, „ale także dla wszystkich instytucji, bez których akcja nie mogłaby się odbyć”. Podkreśliła rolę, jaką poprzez wieloletnią realizację cennych inicjatyw, odgrywają one w podtrzymywaniu polskiej tożsamości poza granicami kraju, w „dbaniu o miejsca pamięci i wreszcie, co jest najważniejsze, dbaniu o dobre relacje z sąsiadami” - dodała.

 

Podczas wizyty rodacy ze wschodu zwiedzą miejsca szczególne dla Polaków, w tym m.in. Kraków, Częstochowę i Warszawę. W ciągu osiemnastu poprzednich lat Polskę odwiedziło ponad pół tysiąca osób. XIX edycja akcji „Wielkanoc w Polsce” potrwa do 10 kwietnia br. (KS)

Poleć znajomemu