Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 10 kwietnia 2018

Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej [PL/ENG]

  |   Prezydent Andrzej Duda na Wawelu oddał hołd Parze Prezydenckiej spoczywającej w krypcie Katedry Wawelskiej Prezydent Andrzej Duda na Wawelu oddał hołd Parze Prezydenckiej spoczywającej w krypcie Katedry Wawelskiej Prezydent Andrzej Duda na Wawelu oddał hołd Parze Prezydenckiej spoczywającej w krypcie Katedry Wawelskiej Prezydent Andrzej Duda na Wawelu oddał hołd Parze Prezydenckiej spoczywającej w krypcie Katedry Wawelskiej Prezydent Andrzej Duda na Wawelu oddał hołd Parze Prezydenckiej spoczywającej w krypcie Katedry Wawelskiej Kraków. Wypowiedź Prezydenta dla mediów. Złożenie kwiatów przez Prezydenta na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Rakowickim Złożenie kwiatów przez Prezydenta na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Rakowickim Złożenie kwiatów przez Prezydenta na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Rakowickim Złożenie kwiatów przez Prezydenta na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Rakowickim Złożenie kwiatów przez Prezydenta na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Rakowickim Złożenie kwiatów przez Prezydenta na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Rakowickim Złożenie kwiatów przez Prezydenta na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Rakowickim Złożenie kwiatów przez Prezydenta na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Rakowickim Złożenie kwiatów przez Prezydenta na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Rakowickim Złożenie kwiatów przez Prezydenta na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Rakowickim Kraków. Złożenie kwiatów przez Prezydenta na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej. Cmentarz na Bielanach w Krakowie. Złożenie wieńca na grobie śp. Zbigniewa Wassermanna Cmentarz na Bielanach w Krakowie. Złożenie wieńca na grobie śp. Zbigniewa Wassermanna Cmentarz na Bielanach w Krakowie. Złożenie wieńca na grobie śp. Zbigniewa Wassermanna Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie: Złożenie wieńców na grobach śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, śp. ks. Józefa Jońca, śp. ks. Zdzisława Króla, śp. ks. Andrzeja Kwaśnika Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie: Złożenie wieńców na grobach śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, śp. ks. Józefa Jońca, śp. ks. Zdzisława Króla, śp. ks. Andrzeja Kwaśnika Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie: Złożenie wieńców na grobach śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, śp. ks. Józefa Jońca, śp. ks. Zdzisława Króla, śp. ks. Andrzeja Kwaśnika Na Cmentarzu Bródnowskim Prezydent złożył kwiaty na grobie śp. Pawła Wypycha Na Cmentarzu Bródnowskim Prezydent złożył kwiaty na grobie śp. Pawła Wypycha Na Cmentarzu Bródnowskim Prezydent złożył kwiaty na grobie śp. Pawła Wypycha Na Cmentarzu Bródnowskim Prezydent złożył kwiaty na grobie śp. Katarzyny Doraczyńskiej Na Cmentarzu Bródnowskim Prezydent złożył kwiaty na grobie śp. Katarzyny Doraczyńskiej Prezydent Andrzej Duda z Małżonką na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej w 8. rocznicę tragedii Prezydent Andrzej Duda z Małżonką na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej w 8. rocznicę tragedii Prezydent Andrzej Duda z Małżonką na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej w 8. rocznicę tragedii Prezydent Andrzej Duda z Małżonką na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej w 8. rocznicę tragedii Prezydent Andrzej Duda z Małżonką na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej w 8. rocznicę tragedii Prezydent Andrzej Duda z Małżonką na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej w 8. rocznicę tragedii Prezydent Andrzej Duda z Małżonką na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej w 8. rocznicę tragedii Prezydent Andrzej Duda z Małżonką na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej w 8. rocznicę tragedii Prezydent Andrzej Duda z Małżonką na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej w 8. rocznicę tragedii Uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom katastrofy 10 kwietnia 2010 roku Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku odsłonili przedstawiciele rodzin Odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom katastrofy 10 kwietnia 2010 roku Uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku Złożenie wieńców Złożenie wieńców Złożenie wieńca przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Odsłonięcie postumentu w miejscu, w którym stanie pomnik Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego Wystąpienie Prezydenta RP Złożenie przez Prezydenta RP wieńca pod tablicą poświęconą śp. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu Udział Pary Prezydenckiej we Mszy Świętej w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie Udział Pary Prezydenckiej we Mszy Świętej w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie Udział Pary Prezydenckiej we Mszy Świętej w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie Udział Pary Prezydenckiej we Mszy Świętej w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie Udział Pary Prezydenckiej we Mszy Świętej w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie Iluminacja Pałacu Prezydenckiego

Prezydent Andrzej Duda w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej wziął udział w uroczystościach upamiętniających ofiary tragedii, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką. - Tamtego dnia odeszło bardzo wielu ludzi, którzy byli skarbem dla Polski i wielką nadzieją dla Polski  - mówił Andrzej Duda w Krakowie. W Warszawie Para Prezydencka wzięła udział w uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, podczas której został odsłonięty Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

 

ENGLISH VERSION >>>

  • Wawel | Prezydent złożył kwiaty przy grobie śp. Lecha i Marii Kaczyńskich

Rano Prezydent Andrzej Duda na Wawelu oddał hołd Parze Prezydenckiej spoczywającej w krypcie Katedry Wawelskiej. Została odprawiona msza święta, a następnie Andrzej Duda złożył kwiaty przed grobem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich. Razem z Prezydentem hołd tragicznie zmarłym rodzicom oddała Marta Kaczyńska wraz córkami.

 

Prezydentowi towarzyszyli Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz ministrowie KPRP Anna Surówka-Pasek i Wojciech Kolarski.

 

Zobacz także: Wspomnienie śp. Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich „Lech Kaczyński to był wielki Prezydent” W krypcie, w której znajduje się sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich, jest także tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Na tablicy widnieją: łacińska sentencja "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają), napis: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r." oraz nazwiska ofiar katastrofy. Uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli w sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

 

 

 

  • Tamtego dnia odeszło bardzo wielu ludzi, którzy byli skarbem i wielką nadzieją dla Polski

- Tamtego dnia odeszło bardzo wielu ludzi, którzy byli skarbem dla Polski i wielką nadzieją dla Polski , dla polskiej polityki, polskiego życia publicznego. To jest wyrwa, której nic nie potrafi naprawić. Odeszli, a przecież Polska mogła tyle zyskać dzięki nim – mówił Prezydent dziennikarzom po wyjściu z krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. - Mówię tutaj o ludziach ze wszystkich stron sceny politycznej, którzy tam razem wtedy polecieli, żeby złożyć hołd polskim oficerom pomordowanym w Katyniu, z tą patriotyczną misją, i zginęli na służbie Ojczyźnie - dodał. 

 

- Wieczna pamięć i smutek z powodu tego, że odeszli - tak wielu dobrych ludzi, polskich patriotów - powiedział Prezydent. - Wiadomo, że czas leczy rany i wiadomo, że co roku to uczucie i spojrzenie jest nieco inne, ale żal pozostaje i na pewno będzie - podkreślił.

 

Prezydent wyraził zadowolenie, że ludzie pamiętają o ofiarach tragedii, że powstają pomniki, a ulice, szkoły zyskują imię tych, którzy zginęli. - To jest pamięć, którą trzeba pielęgnować. To pamięć o polskich patriotach, pamięć o dobrych ludziach oddanych Ojczyźnie – podkreślił Andrzej Duda. 

 

Dodał, że wtorkowa ceremonia wyglądała jak co roku od tamtego pamiętnego momentu. - Spotkaliśmy się tutaj w krypcie św. Leonarda, gdzie była msza św. dla córki Pary Prezydenckiej i wnuczek. My współuczestniczyliśmy w niej i modliliśmy się za dusze Pary Prezydenckiej i wszystkich, którzy z nimi zginęli w Smoleńsku. Następnie przy sarkofagu Pary Prezydenckiej złożyliśmy kwiaty, także na sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego - relacjonował Prezydent. 

 

Od końca marca w krypcie znajduje się również metalowy sarkofag, w którym znajduje się trumna z ciałem marszałka Józefa Piłsudskiego; przeniesiony tam na kilka miesięcy z powodu remontu sąsiedniej krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

 

W rozmowie z dziennikarzami Prezydent ocenił, że przetrzymywanie przez Rosję wraku samolotu TU154M jest bezprawiem. - Czekam na to, aż wszystkie dowody, które tylko są możliwe do pozyskania będą pozyskane i zbadane. Cały czas wierzę w to, że właśnie dzięki tym dowodom dowiemy się, jaka była przyczyna tragedii smoleńskiej – powiedział Andrzej Duda.

 

 

  • Kraków | Kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej

Na Cmentarzu Rakowickim Prezydent złożył wieńce na grobach śp. Andrzeja Sariusza-Skąpskiego, śp. Wiesława Wody, śp. Andrzeja Kremera, śp. Janusza Kurtyki i śp. gen. Włodzimierza Potasińskiego. Na cmentarzu parafialnym na Salwatorze Prezydent złożył wieńce na grobach: śp. Ewy Bąkowskiej i śp. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.  Andrzej Duda odwiedził także na grób śp. Zbigniewa Wassermanna na krakowskich Bielanach.

 

Również na cmentarzach Prezydentowi towarzyszyli ministrowie KPRP Krzysztof Szczerski, Anna Surówka-Pasek i Wojciech Kolarski.

 

 

 

  • Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie | Upamiętnienie ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie 

Prezydent złożył wieńce na grobach ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego, a także na grobach duchownych: prezesa Stowarzyszenia Parafiada śp. o. Józefa Jońca, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej śp. ks. Zdzisława Króla i kapelana Federacji Rodzin Katyńskich śp. ks. Andrzeja Kwaśnika. 

 

W Świątyni Opatrzności Bożej obecni byli również Szef Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, Zastępca Szefa KPRP Paweł Mucha i minister Krzysztof Łapiński.

 

 

  • Warszawa | Wieńce na grobach ofiar, które spoczęły na Cmentarzu Bródnowskim

Andrzej Duda odwiedził groby śp. Pawła Wypycha i śp. Katarzyny Doraczyńskiej – współpracowników Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 

 

 

  • Cmentarz Wojskowy na Powązkach | Para Prezydencka złożyła wieniec przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli wieniec przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Parze Prezydenckiej towarzyszyli Szef Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska i Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Uroczystość odbyła się w asyście wojskowej. Prezydent z Małżonką złożyli także kwiaty na grobach ofiar tragedii, które sąsiadują z pomnikiem. 

 

 

 

 

 

  • Plac Marszałka Piłsudskiego | Odsłonięcie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku

Zobacz także: „Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej to symbol naszej wspólnoty” Para Prezydencka wzięła udział w uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, podczas której został odsłonięty Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Symbolicznego odsłonięcia dokonali przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy. Następnie monument został poświęcony przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

 

- Ten pomnik jest symbolem naszej wspólnoty - mówił Prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia. Jak dodał: - Wierzę, że ten pomnik będzie nas jednoczył, niezależnie od poglądów politycznych. On jest wszystkich. I dla wszystkich - podkreślił. 

 

Ponadto, przed budynkiem Garnizonu Warszawa odsłonięto postument w miejscu, w którym najprawdopodobniej jesienią stanie pomnik Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego.

 

 

 

 

 

 

  •  Pałac Prezydencki | Upamiętnienie Prezydenta Kaczyńskiego

Po zakończeniu uroczystości na Placu Piłsudskiego Prezydent Andrzej Duda złożył  w asyście wojskowej wieniec przed tablicą poświęconą śp. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, która znajduje się na Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu. Andrzejowi Dudzie  towarzyszyli jego ministrowie i doradcy.

 

Na tablicy widnieje napis, iż „w tym budynku pracował i mieszkał w latach 2005-2010 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej profesor Lech Kaczyński”. Tablicę 10 kwietnia 2016 roku odsłonił Prezydent Andrzej Duda.

 

 

  • WARSZAWA - Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela

W archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie wieczorem odprawiona została msza w intencji osób, które 8 lat temu zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem.

 

W mszy św., celebrowanej m.in. przez biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej Michała Janochę, uczestniczyli m.in. Prezydent Andrzej Duda, Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, członkowie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele, kierownictwo Kancelarii Prezydenta RP oraz przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.


Msza rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego i modlitwą za zmarłych oraz słowem wstępnym proboszcza parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela ks. prałata Bogdana Bartołda.

 

Samolot specjalny Tu-154M, którym Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy lecieli do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się 10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.41 w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny. W katastrofie zginęły także 94 inne osoby, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych, dowódców wojskowych oraz duchownych. (KG, MK,KP)

 

Poleć znajomemu