Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 19 kwietnia 2018

Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa

  |   Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy

− Tradycja stania na straży Warszawy, to tradycja stania na straży także Rzeczypospolitej − powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas święta Dowództwa Garnizonu Warszawa.

 

Prezydent podkreślił, że czwartkowe święto wywodzi się jeszcze z tradycji insurekcji kościuszkowskiej w 1794 r., w tym bitwy o Warszawę.

 

− To był obok zwycięskiej bitwy pod Racławicami z całą pewnością największy sukces insurekcji kościuszkowskiej. To właśnie w tamtym momencie ustanowiono pierwszego dowódcę wojskowego Warszawy, a więc to tradycja stania na straży Warszawy, to tradycja stania na straży także i Rzeczypospolitej − mówił Prezydent.

 

PEŁNA TREŚĆ WYSTĄPIENIA >>>

 

Andrzej Duda w trakcie wystąpienia przed Grobem Nieznanego Żołnierza stwierdził, że to święte dla Polaków miejsce, gdzie oddawany jest hołd wszystkim polskim patriotom, żołnierzom i bohaterom, którzy walczyli o niepodległość Polski. − To tu właśnie składamy im pokłon, oddajemy im hołd − mówił Prezydent.

 

Jak zaznaczył, Grób Nieznanego Żołnierza to także „miejsce zaszczytne". − Nie wszystkie formacje, jednostki wojskowe mają ten zaszczyt, aby móc obchodzić swoje święto w tym właśnie miejscu, na tym placu, w cieniu Grobu Nieznanego Żołnierza" − dodał Prezydent.

 

Dzisiejsze święto ustanowiono z okazji pierwszego, po zwycięskiej bitwie warszawskiej, posiedzenia Rady Zastępczej Tymczasowej, podczas którego powołano Stanisława Mokronowskiego na stanowisko komendanta Miasta Wolnego Warszawy i generalnego komendanta Siły Zbrojnej Księstwa Mazowieckiego. Posiedzenie to odbyło się 19 kwietnia 1794 r. (PAP/BZ) 

 

Poleć znajomemu