Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 20 kwietnia 2018

145. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego

  |   W imieniu Prezydenta na grobie Wojciecha Korfantego złożono kwiaty (fot. Anna Karendał – Śląski Urząd Wojewódzki) W imieniu Prezydenta złożono kwiaty na grobie Wojciecha Korfantego (fot. Anna Karendał – Śląski Urząd Wojewódzki) W imieniu Prezydenta złożono kwiaty na grobie Wojciecha Korfantego (fot. Anna Karendał – Śląski Urząd Wojewódzki) Kwiaty złożono także przed pomnikiem upamiętniającym jednego z Ojców Polskiej Niepodległości (fot. Anna Karendał – Śląski Urząd Wojewódzki) Kwiaty złożono także przed pomnikiem upamiętniającym jednego z Ojców Polskiej Niepodległości (fot. Anna Karendał – Śląski Urząd Wojewódzki) Kwiaty złożono także przed pomnikiem upamiętniającym jednego z Ojców Polskiej Niepodległości (fot. Anna Karendał – Śląski Urząd Wojewódzki) 145. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego 145. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego 145. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego

Dziś przypada 145. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego.  Z tej okazji w Katowicach w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy złożono kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym jednego z Ojców Polskiej Niepodległości, a także na grobie tego Wielkiego Syna Ziemi Śląskiej.

 

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 roku na terenie obecnych Siemianowic Śląskich. Był społecznikiem, politykiem, publicystą, a przede wszystkim wielkim patriotą i jedną z najważniejszych postaci walczących o powrót Śląska do Polski. Już od młodzieńczych lat interesował się polityką, a jako uczeń Gimnazjum Królewskiego, w którym dziś mieści się VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach, brał w udział w propolskich zebraniach i założył tajne kółko mające na celu propagowanie polskiej literatury oraz kultury. W 1920 roku został Polskim Komisarzem Plebiscytowym na Górnym Śląsku, a rok później stanął na czele III powstania śląskiego. Po zakończeniu zrywu wyjechał z Górnego Śląska i zaangażował się w politykę krajową. W 1935 roku zmuszony był opuścić Polskę. W rodzinne strony powrócił w 1939 roku, lecz krótko po tym został aresztowany i osadzony w warszawskim więzieniu Pawiak. Zwolniony po 3 miesiącach ze względu na zły stan zdrowia, zmarł piętnaście dni przed wybuchem II wojny światowej, a jego pogrzeb w Katowicach przekształcił się w wielką patriotyczną manifestację, w której wzięło udział kilka tysięcy osób pragnących oddać hołd bohaterowi i wyrazić poparcie dla prowadzonej przez niego polityki niepodległościowej. 

 

W piątek wieczorem fasadę Pałacu Prezydenckiego ozdobiła okolicznościowa iluminacja, upamiętniająca 145. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego.

 

Poleć znajomemu