przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Prezydent Etiopii od wtorku z wizytą w Polsce

Spotkanie Prezydentów podczas wizyty Andrzeja Dudy w Etiopii w maju 2017 roku

Prezydent Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii Mulatu Teshome Wirtu rozpocznie we wtorek dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Pierwszym jej punktem będzie ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego oraz spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą.

 

Zobacz także: Pierwszy dzień wizyty Pary Prezydenckiej w Etiopii Następnie odbędzie się spotkanie polskiej i etiopskiej Pary Prezydenckiej, po którym dojdzie do rozmowy Prezydentów w wąskim gronie. Później zaplanowano rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta Etiopii.

 

Andrzej Duda i Mulatu Teshome Wirtu spotkają się także z mediami. W obecności Prezydentów zostanie podpisany również list intencyjny w sprawie polsko-etiopskiej współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

 

- Spotkanie Prezydentów Polski i Etiopii wpisuje się w strategię działań Prezydenta Andrzeja Dudy na arenie międzynarodowej, których celem jest promocja polskich interesów gospodarczych oraz działanie na rzecz globalnego bezpieczeństwa - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak zaznaczył, w tych obszarach państwa afrykańskie powinny być postrzegane, jako ważny partner dla Polski, co - podkreślił– „przez wiele ostatnich lat nie było należycie dostrzegane”.

 

Minister zauważył, że Polska ma tradycje i doświadczenie współpracy z partnerami na kontynencie afrykańskim, ma stosunkowo gęstą sieć ambasad w tych krajach, polscy misjonarze są szeroko obecni w różnych regionach Afryki. Mamy także „ciekawą ofertę współpracy i wsparcia biznesowego” - dodał.

 

Krzysztof Szczerski wyraził nadzieję, że aktywność Prezydenta Dudy da „silny impuls do intensywnych kontaktów naszego kraju z państwami afrykańskimi”.

 

Zobacz także: Prezydent: Trzeba zwiększyć wymianę handlową między Polską i Etiopią PL/ENG Prezydenci Polski i Etiopii za wzrostem dwustronnego handlu W maju ubiegłego roku Andrzej Duda odwiedził Addis Abebę. Minister Szczerski przypomniał, że była to pierwsza wizyta urzędującej głowy państwa polskiego w Afryce Subsaharyjskiej. Podczas wizyty doszło m.in. do historycznego wystąpienia Prezydenta RP na forum Unii Afrykańskiej.

 

Minister poinformował, że podczas wtorkowego spotkania Prezydentów Polski i Etiopii omówione zostaną najważniejsze kwestie współpracy dwustronnej, w tym te dotyczące jej wymiaru gospodarczego i naukowego, a także istotne zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa regionalnego i spraw globalnych.

 

Krzysztof Szczerski przypomniał, że Etiopia, podobnie jak Polska, zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - W świetle naszej prezydencji w RB ONZ, którą będziemy sprawować już w maju br., liczymy na możliwość skorzystania z ponad rocznego doświadczenia Etiopii w pracach Rady, a zwłaszcza wiedzy nt. sytuacji w Afryce - powiedział minister. Poinformował, że Prezydent Duda zaprosi Prezydenta Mulatu Teshome do osobistego udziału w debacie otwartej wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego, której będzie przewodniczył w Radzie Bezpieczeństwa 17 maja br.

 

- Także w kontekście polityki globalnej Prezydent Duda zachęci swojego gościa do udziału w sesji przywódców, otwierającej konferencję klimatyczną COP24, która odbędzie się w dniach 3-4 grudnia br. w Katowicach - zaznaczył Szef Gabinetu Prezydenta.

(KG,PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.