przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 26 kwietnia 2018

„Współpraca gospodarcza Polski i USA rozwija się dynamicznie” [PL/ENG]

  |   Prezydent Andrzej Duda wziął udział w otwarciu Polsko-Amerykańskiego Szczytu Gospodarczego 2018 w Hotelu Marriott w Warszawie Prezydent Andrzej Duda wziął udział w otwarciu Polsko-Amerykańskiego Szczytu Gospodarczego 2018 w Hotelu Marriott w Warszawie Prezydent Andrzej Duda wziął udział w otwarciu Polsko-Amerykańskiego Szczytu Gospodarczego 2018 w Hotelu Marriott w Warszawie Prezydent Andrzej Duda wziął udział w otwarciu Polsko-Amerykańskiego Szczytu Gospodarczego 2018 w Hotelu Marriott w Warszawie

Dwustronna współpraca gospodarcza Polski i USA rozwija się dynamicznie. Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych partnerów polskich firm w obszarze poza UE - podkreślił Prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia 3. Polsko-Amerykańskiego Szczytu Gospodarczego. Jednak, jak ocenił, obecna skala wymiany handlowej nie odpowiada naszym ambicjom i oczekiwaniom.

 

Prezydent wskazywał na ogromną skalę amerykańskiego rynku, ale przede wszystkim na zaawansowanie technologiczne i innowacyjność amerykańskiej gospodarki. - Dzięki rozwijaniu współpracy właśnie z takimi partnerami Polska może zapewnić sobie szybki i trwały wzrost gospodarczy na długie lata - przekonywał.  Zobacz także: Wystąpienie na Polsko-Amerykańskim Szczycie Gospodarczym


Andrzej Duda przypomniał, że od samego początku prezydentury jednym z celów jest promowanie polskich interesów gospodarczych na świecie i pozyskiwanie dla polskiej gospodarki znaczących zagranicznych partnerów. - Z satysfakcją odnotowuję, że te moje działania przynoszą wymierne efekty w postaci zaangażowania Państwa firm w inwestowanie w Polsce. Jesteśmy partnerami w bezpieczeństwie. Jesteśmy partnerami w biznesie. A czasami, o czym zapewne wie niejedna  z obecnych tutaj firm, jesteśmy partnerami w biznesie bezpieczeństwa. Dzieje się tak dlatego, że wyznajemy wspólne wartości - wolność, przedsiębiorczość i zaufanie - podkreślił, zwracając się do uczestników spotkania. 


Prezydent wskazywał, że ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o obrót towarowy Polski ze Stanami Zjednoczonymi - zwiększył się on o prawie 22 proc., imponująco wzrósł też eksport polskich towarów do USA.

 

ENGLISH VERSION >>>


Jednocześnie Prezydent zaznaczył, że mimo tych zachęcających informacji obecna skala wymiany handlowej między naszymi krajami nie odpowiada naszym ambicjom i oczekiwaniom.  W jego opinii, naszym celem powinno być co najmniej podwojenie w najbliższych latach obecnej skali obrotów handlowych. - To cel ambitny, ale sądzę, że zupełnie realny. Aby go osiągnąć, konieczne jest jednak eliminowanie istniejących barier w dostępie do rynków i nietworzenie, niebudowanie nowych - przekonywał.

 

Prezydent przyznał, że rozumie troskę Prezydenta Donalda Trumpa o amerykańskie miejsca pracy i zaniepokojenie nierównowagą w handlu z wieloma krajami, ale - jak podkreślał - pogłębianie współpracy między Polską a USA nie będzie źródłem problemów, a jedynie źródłem wzajemnych korzyści i przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy po obu stronach Atlantyku.

 

 

Andrzej Duda zwracał uwagę, że szczególne znaczenie w naszych relacjach gospodarczych ma także współpraca inwestycyjna. Ponadto Polska bardzo sobie ceni współpracę energetyczną ze Stanami Zjednoczonymi, a jej dalsze wzmacnianie jest jednym z priorytetów polskich władz.  Dodał też, że w dziedzinie energetyki Stany Zjednoczone i  Polskę łączy krytyczna ocena projektu Nord Stream 2, jako projektu, który politycznie podważa energetyczną solidarność Europy i zwiększa i tak już silną pozycję rynkową jednego dostawcy na rynku europejskim.


Prezydent wspomniał także, że kwestie energetyczne są jednym z trzech filarów Inicjatywy Trójmorza, skupiającej 12 państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej. -  Jej celem jest budowanie połączeń infrastrukturalnych i energetycznych na osi północ-południe. Pozwoli to uzyskać efekt regionalnej wartości dodanej naszego regionu w ramach UE - powiedział.

 

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości hasło przewodnie szczytu brzmi: „Partnering to win in the next 100 years”. 
(KG)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.