Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 5 maja 2018

Prezydent: Wolność zawdzięczamy także strażakom

  |   Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Wystąpienie Prezydenta RP Wystąpienie Prezydenta RP Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Centralne Obchody Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Złożenie wieńca przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Złożenie wieńca przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Defilada poddziałów i pojazdów pożarniczych Defilada poddziałów i pojazdów pożarniczych Defilada poddziałów i pojazdów pożarniczych Defilada poddziałów i pojazdów pożarniczych Defilada poddziałów i pojazdów pożarniczych Defilada poddziałów i pojazdów pożarniczych Spotkanie z mieszkańcami stolicy

Strażacy, jak mało kto w Polsce, zasługują na podniesienie na piedestał; Polska zawdzięcza im wolność i bezpieczeństwo - mówił Prezydent Andrzej Duda podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się w sobotę w Warszawie pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP z okazji Dnia Strażaka


- Strażacy, druhowie - jak mało kto w Polsce - zasługują na to, aby być podniesionymi na piedestał. Właśnie ze względu na charakter waszej służby, niezwykle ofiarnej, niezwykle odpowiedzialnej, a jednocześnie realizowanej z powołaniem i z serca; służby tak niezwykle wszystkim potrzebnej - powiedział Prezydent, który pogratulował strażakom i podziękował za ich pracę dla społeczeństwa.

 

 

Prezydent, przypominając o tegorocznym 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, podkreślił też, że służba strażaków wpisana jest w zmagania o polską wolność, a także w budowanie społeczeństwa obywatelskiego. - Kiedy przyszło do walki o odzyskanie niepodległości to właśnie oni - druhowie, strażacy - zasilili legiony, cały czas byli w organizacjach podziemnych, umieli służyć, byli bohaterscy, sprawni, wysportowani. Mieli wszystkie te cechy, które spowodowały, że mogli w zasadzie natychmiast stać się świetnymi żołnierzami - mówił Andrzej Duda.


 

- To także polskim strażakom Rzeczypospolita zawdzięcza powrót na mapę Europy i świata. To właśnie strażakom także zawdzięczamy to, że dziś Polska jest wolna, suwerenna, niepodległa i bezpieczna, bo o nasze bezpieczeństwo dbacie Państwo na co dzień - podkreślił.


Zobacz także: Awanse generalskie w Państwowej Straży Pożarnej Podczas wydarzenia strażacy zostali promowani na pierwszy stopień oficerski. Prezydent Duda wręczył także nominacje generalskie. Do stopnia nadbrygadiera awansowani zostali: świętokrzyski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. brygadier Adam Czajka, pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. brygadier Tomasz Komoszyński i podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. brygadier Jarosław Wendt.

 

Prezydent i szef MSWiA wręczyli także 10 strażakom odznaczenia państwowe – po dwa Złote i Srebrne Krzyże Zasługi oraz sześć Brązowych Krzyży Zasługi. 

 

 

W ceremonii poza Prezydentem RP udział wzięli premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński, szef BBN Paweł Soloch oraz komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski. Uroczystość zakończyła parada pododdziałów marszowych i pojazdów pożarniczych. (PAP, MK)

 

 

Poleć znajomemu