Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 10 maja 2018

Prezydent Czech z wizytą w Polsce [PL/ENG]

  |   Warszawa jest drugim miejscem oficjalnej wizyty Miloša Zemana od czasu reelekcji na urząd prezydenta Warszawa jest drugim miejscem oficjalnej wizyty Miloša Zemana od czasu reelekcji na urząd prezydenta Warszawa jest drugim miejscem oficjalnej wizyty Miloša Zemana od czasu reelekcji na urząd prezydenta Warszawa jest drugim miejscem oficjalnej wizyty Miloša Zemana od czasu reelekcji na urząd prezydenta Warszawa jest drugim miejscem oficjalnej wizyty Miloša Zemana od czasu reelekcji na urząd prezydenta Warszawa jest drugim miejscem oficjalnej wizyty Miloša Zemana od czasu reelekcji na urząd prezydenta Warszawa jest drugim miejscem oficjalnej wizyty Miloša Zemana od czasu reelekcji na urząd prezydenta Spotkanie Par Prezydenckich w Sali Białej im. Lecha Kaczyńskiego Wymiana upominków Wymiana upominków Spotkanie w wąskim gronie Prezydenta RP z Prezydentem Czech Rozmowy plenarne pod przewodnictwem Prezydentów Rozmowy plenarne pod przewodnictwem Prezydentów Rozmowy plenarne pod przewodnictwem Prezydentów Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Czech Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Czech z przedstawicielami mediów Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Czech z przedstawicielami mediów Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Czech z przedstawicielami mediów Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Czech z przedstawicielami mediów Pożegnanie Prezydenta Republiki Czeskiej Miloša Zemana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Pożegnanie Prezydenta Republiki Czeskiej Miloša Zemana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Pożegnanie Prezydenta Republiki Czeskiej Miloša Zemana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Pożegnanie Prezydenta Republiki Czeskiej Miloša Zemana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Pożegnanie Prezydenta Republiki Czeskiej Miloša Zemana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Wyjazd Prezydenta Czech z Pałacu Prezydenckiego

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką powitali w czwartek przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego goszczącego w Polsce Prezydenta Czech Miloša Zemana i jego Małżonkę. Warszawa jest drugim, po Bratysławie, miejscem oficjalnej wizyty Miloša Zemana od czasu uzyskania przez niego reelekcji na urząd prezydenta.

 

ENGLISH VERSION>>

 

W ocenie Szefa Gabinetu Prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, to bardzo znaczące, bo pokazuje wolę kontynuowania i pogłębiania partnerstwa między Polską i Czechami.  Zobacz także: „Czwartkowa wizyta Miloša Zemana w Warszawie wyrazem znakomitych relacji między Polską a Czechami”

 

  • Rozmowy o NATO, bezpieczeństwie, Grupie Wyszehradzkiej i Trójmorzu

Wśród tematów rozmów polityków znalazły się przygotowania do szczytu NATO i problematyka bezpieczeństwa. Andrzej Duda i Miloš Zeman poruszyli również kwestie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz inicjatywy Trójmorza przed kolejnymi szczytami obu tych formatów. 

 

 

 

  • Konferencja prasowa

Podczas wspólnej konferencji prasowej politycy przypomnieli, że spotkanie odbywa się w wyjątkowym roku, ponieważ zarówno Polacy, jak i Czesi świętują właśnie stulecie odzyskania niepodległości. 

 

Rozmowy prezydentów, najpierw w cztery oczy, a nastepnie w formie plenarnej, dotyczyły kilku kwestii. Poruszono temat NATO i bezpieczeństwa, a także kwestię współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

 

- Zgadzamy się ze sobą, że potrzebna nam jest w ramach wspólnoty wyszehradzkiej jak największa spójność w działaniu, bo tylko prezentując jednolite stanowisko będziemy rzeczywiście liczyć się także i w innych gremiach, takich chociażby jak forum Unii Europejskiej, gdzie w całym szeregu zagadnień Grupa Wyszehradzka jest razem, a państwa naszej części Europy wspierają się wzajemnie - zaznaczył polski Prezydent. Dodał, że istotne znaczenie m.in. dla polityki Grupy w UE będzie miał październikowy szczyt V4.

 

 

 

Andrzej Duda podkreślił rówież, że Czechy są bardzo ważnym partnerem dla koncepcji Trójmorza.

 

Politycy poinformowali, że omówili też problematykę przyszłości Unii Europejskiej. Oba państwa mają bowiem zbieżne interesy m.in. w odniesieniu do wieloletniego budżetu UE oraz reform europejskiej waluty (jako kraje pozostające poza strefą euro). Prezydenci Polski i Czech byli pytani , czy oba kraje zjednoczą siły, aby doprowadzić do takiego kształtu unijnego budżetu, który byłby dla nich korzystny. - Oba nasze kraje, władze krajowe będą na forum Unii Europejskiej czyniły starania, aby ta polityka spójności mogła być dalej w jak największym stopniu realizowana. W tym zakresie my cały czas gonimy te bogate kraje Zachodu, więc te elementy spójnych interesów - w tych działaniach co do unijnego budżetu - na pewno będą - odpowiedział Andrzej Duda.

 

Bliskie relacje obu państw dotyczą także gospodarki. Prezydent Duda przypomniał, że po Niemczech Czechy są drugim największym celem polskiego eksportu, a nasze wzajemne obroty handlowe w ub. r. po raz pierwszy przekroczyły 20 mld euro. - Ta niezwykle intensywna wymiana gospodarcza pomiędzy naszymi krajami jest faktem i mam nadzieję, że będzie w najbliższych latach wzrastała – podkreślił Andrzej Duda.

 

Zobacz także: Oświadczenie Prezydenta RP po spotkaniu z Prezydentem Czech Wyraził nadzieję, że będzie to współpraca w dziedzinie przemysłu nie tylko samochodowego, ale także przemysłu zbrojeniowego czy wojskowego, o której przed chwilą - w formule spotkania bilateralnego - rozmawialiśmy  – powiedział.

 

 

Polski Prezydent poinformował, że pogratulował Milošowi Zemanowi ponownego wyboru na urząd Prezydenta Republiki Czeskiej. Podziękował też za to, że druga wizyta zagraniczna czeskiego przywódcy od czasu reelekcji "odbywa się właśnie u nas, (...) właśnie w Warszawie".

 

- To jest dla nas sygnał, jak ważne dla Pana Prezydenta są relacje z naszym krajem i jak istotne znaczenie dzisiaj współpraca z Polską i Polska ma dla Czech i dla czeskiej polityki - podkreślił polski Prezydent.


Zobacz także: Małżonki Prezydentów Polski i Czech w Muzeum Katyńskim Po południu Miloš Zeman złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Prezydent Czech odbył też spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim i marszałkami Sejmu i Senatu. (KG/KP)

 

 

 

Poleć znajomemu