Menu rozwijane

28 czerwca 2022

Jak bezpiecznie i zdrowo spędzić rozpoczęte właśnie wakacje doradzali eksperci podczas debaty, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim w ramach projektu „Zdrowe Życie”, objętego patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser–Dudy.

Lekarze specjaliści apelowali o zaplanowanie wakacji pod kątem bezpieczeństwa. Wskazywali m.in. na odpowiednie planowanie podróży, ubezpieczenie zdrowotne, ochronę przeciwsłoneczną, a także ograniczanie ryzyka przypadkowych zatruć. Przestrzegali też przed pozostawianiem dzieci bez opieki.

W debacie wzięli udział:

Dr n. med. Aleksandra Lewandowska – specjalista psychiatra. Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Koordynator medyczny Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łodzi.

 

Prof. dr hab. n. med. Jarosław Pinkas – specjalista w zakresie chirurgii ogólnej, medycyny rodzinnej i zdrowia publicznego. Konsultant Krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, profesor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

 

Dr n. med. Marek Migdał – pediatra, specjalista chorób płuc. Dyrektor Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Członek Rady Głównej Instytutów Badawczych, Komitetu Pediatrycznego Europejskiej Agencji Leków.

 

Dr Michał Sutkowski – specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej. Prezes Warszawskiego Oddziału Terenowego Kolegium Lekarzy Rodzinnych, dyrektor NZOZ „Medycyna Rodzinna” z siedzibą w Osuchowie.

 

Podczas debaty Prof. dr hab. n. med. Jarosław Pinkas podkreślał, że trzeba planować wakacje, podróż, planować to, co nas może spotkać, warto się zorientować jak wygląda opieka zdrowotna w miejscu, gdzie będziemy. – Musimy mieć zawsze poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego – mówił, dodając, że to poczucie jest pełne, kiedy analizujemy co nas może spotkać i co możemy zrobić, aby ograniczyć ryzyko.

Prof. Pinkas mówił również, że jeśli wybieramy się na wycieczkę, trzeba pomyśleć o tym, co może nas spotkać najgorszego. – Uczmy nasze dzieci przewidywania – zachęcał.

Dr Michał Sutkowski wskazywał, że trzeba wyrobić w sobie czujność wobec zdrowia swojego i swojej rodziny. – Trzeba i można wiele rzeczy zaplanować i wielu ryzyk można w ten sposób uniknąć – ocenił.

Dr n. med. Aleksandra Lewandowska pytana jak rozmawiać z młodzieżą o używkach, zaznaczyła, że dziecko, nastolatek jest warunkowane przez najbliższe otoczenie. Przekonywała, że najważniejsze jest dawanie młodzieży odpowiedniego przykładu oraz rozmowa. – Eksperymentowanie, zachowania ryzykowne są wpisane w ten wiek rozwojowy, dlatego ważna jest wcześniejsza rozmowa – mówiła, dodając, że temat używek jest trudny i należy do niego pochodzić spokojnie.

Dr n. med. Marek Migdał zwracał uwagę, że w czasie wakacji beztroska, brak planowania czasami są zbyt duże. Przestrzegał przed zostawianiem dzieci bez opieki.

Odnosząc się do ryzyka przypadkowych zatruć podczas wakacji dr Migdał mówił, że jest kilka zasad, które zmniejszają ryzyko zatrucia wśród dzieci: nie zostawiajmy leków na widoku, nie nazywajmy ich cukierkami, nie przelewajmy środków chemicznych do innych butelek, szczególnie butelek spożywczych.

012_Zdrowe_Zycie_debata_ekspercka_20220628_PK010535.jpg [291.61 KB]

Projekt „Zdrowe Życie” to pierwszy na taką skalę ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany przy współpracy MZ, MAP, NFZ oraz PZU S.A. W ramach akcji zaplanowane są działania mające na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i dorosłych, a także wykonanie specjalistycznych badań i konsultacji lekarskich.

Pałac Prezydencki | Debata ekspercka projektu „Zdrowe Życie”. Dr n. med. Aleksandra Lewandowska (1)
Pałac Prezydencki | Debata ekspercka projektu „Zdrowe Życie”. Prof. dr hab. n. med. Jarosław Pinkas (2)
Pałac Prezydencki | Debata ekspercka projektu „Zdrowe Życie”. Dr Michał Sutkowski (3)
Pałac Prezydencki | Debata ekspercka projektu „Zdrowe Życie”. Dr n. med. Marek Migdał (4)
Pałac Prezydencki | Debata ekspercka projektu „Zdrowe Życie” (5)
Pałac Prezydencki | Debata ekspercka projektu „Zdrowe Życie” (6)
Pałac Prezydencki | Debata ekspercka projektu „Zdrowe Życie” (7)
Pałac Prezydencki | Debata ekspercka projektu „Zdrowe Życie” (8)
001_Zdrowe_Zycie_debata_ekspercka_20220628_PK026435.jpg
002_Zdrowe_Zycie_debata_ekspercka_20220628_PK026439.jpg
003_Zdrowe_Zycie_debata_ekspercka_20220628_PK026466.jpg
004_Zdrowe_Zycie_debata_ekspercka_20220628_PK026480.jpg
005_Zdrowe_Zycie_debata_ekspercka_20220628_PK026483.jpg
006_Zdrowe_Zycie_debata_ekspercka_20220628_PK010435.jpg
012_Zdrowe_Zycie_debata_ekspercka_20220628_PK010535.jpg
013_Zdrowe_Zycie_debata_ekspercka_20220628_PK010568.jpg