Menu rozwijane

17 lutego 2022

Musimy pokazać, że mówimy jednym głosem, że jesteśmy wspólnotą, że nie da się nas złamać. Nasze podstawowe zadanie to znaleźć takie rozwiązanie, żeby uniknąć wojny.

Prezydent Andrzej Duda w ostatnich miesiącach swoje rozmowy i spotkania międzynarodowe koncentruje wokół tematyki bezpieczeństwa w regionie, w tym w kontekście sytuacji na Ukrainie.

ENGLISH VERSION >>>

DB_poziom.jpg [4.04 MB]

Może Cię zainteresować Międzynarodowe działania Prezydenta RP w 2021 r. Prezydent w kontakcie ze światowymi przywódcami ws. bezpieczeństwa [PL/EN]

♦♦♦

Potrzebę wsparcia naszego wschodniego sąsiada Prezydent RP podkreślał na szczycie Trójkąta Lubelskiego. W Hucie na zaproszenie Wołodymyra Zełenskiego obradowali tam Prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy.

Dzisiaj bezpieczeństwo Ukrainy i regionu jest sprawą fundamentalną. Sąsiedzi i NATO powinni wykazać determinację przy wzmacnianiu Ukrainy.

025_Andrzej_Duda_Ukraina_20211220_JS__6783.jpg [450.33 KB]

Z Prezydentem Ukrainy Andrzej Duda spotkał się również miesiąc później w Wiśle. Wizyta Wołodymyra Zełenskiego stanowiła podkreślenie znaczącej roli Polski w polityce bezpieczeństwa naszego regionu, a także była okazją do uzgodnienia formy dalszego wsparcia dla Ukrainy.

Ukraina może liczyć na wsparcie naszego kraju. Polska odrzuca koncepcję stref wpływów i opowiada się za pełną integracją euroatlantycką Ukrainy – oświadczył Prezydent RP po spotkaniu.

Kwestia Ukrainy i bezpieczeństwa w tej części Europy była przedmiotem rozmowy Andrzeja Dudy z Joe Bidenem i przywódcami B9: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. 

Prezydent RP podkreślał wówczas oczekiwanie swoje i prezydentów z regionu Europy Środkowo–Wschodniej, co do jasnego stanowiska wzmacniania NATO i zwiększenia obecności na wschodniej flance.

10__andrzej_duda_rozmowa_telefoniczna_200521_ks1_0224.jpg [417.81 KB]

Andrzej Duda – w kontekście wzmocnionej polityki wschodniej – angażował się we wsparcie dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii, a także udzielił bardzo silnego wsparcia białoruskim siłom demokratycznym na czele ze Swiatłaną Cichanouską. – Zaczęło się od przesłania solidarności do Białorusinów pod koniec sierpnia, które Prezydent Duda jako pierwszy prezydent w historii Polski wygłosił częściowo po białorusku, a skończyło wieloma rozmowami i wspólnym występem Andrzeja Dudy i Swiatłany Cichanouskiej na Szczycie Demokracji i deklaracją dalszego wspierania białoruskich uchodźców politycznych – powiedział Jakub Kumoch.

W spotkaniu, które odbyło się w formie wideokonferencji, wzięli udział przywódcy ponad 100 krajów.

Podczas swojego wystąpienia Andrzej Duda zaapelował o solidarność z Białorusią. – Dziś to jedno z najważniejszych wyzwań demokratycznego świata – zaznaczył. 

11__Andrzej_Duda_Swiatłana_Cichanouska_Szczyt_dla_Demokracji_20211209_ERB53542.jpg [464.85 KB]

W czasie eskalacji ataku hybrydowego Łukaszenki w konsultacji z rządem, Prezydent „wziął na siebie zdobywanie poparcia dla polskich działań”. – Po zmasowanym ataku na polską granicę spotkał się m.in. z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, przekonując go do osobistego zaangażowania na rzecz państw bałtyckich, zdaniem Prezydenta najbardziej narażonych na rosyjskie prowokacje krajach Sojuszu. Bardzo dobrze, że wkrótce potem doszło do wizyty ad hoc Jensa Stoltenberga i Ursuli von der Leyen u naszych bałtyckich partnerów – powiedział prezydencki minister.

Także z inicjatywy Prezydenta USA, odbyła się wideokonferencja, w której wzięli udział – obok Andrzeja Dudy i Joe Bidena – Prezydent Francji Emmanuel Macron, Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, Premier Włoch Mario Draghi, Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, a także Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Prezydent podkreślał po konsultacjach, że „nic nie wskazuje, by w tym momencie Polska znajdowała się w jakimkolwiek niebezpieczeństwie”. Aby podzielić się szczegółami tej rozmowy, Prezydent RP zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

W ścisłym kontakcie rządu z Prezydentem RP zapadła decyzja o przekazaniu stronie ukraińskiej amunicji o charakterze defensywnym. 

Prezydent RP odbył też liczne konsultacje telefoniczne: z Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a także z Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Obie rozmowy poświęcone były w głównej mierze sytuacji bezpieczeństwa wokół Ukrainy.

Ukraina to nasz sąsiad, dlatego z ogromnym niepokojem patrzymy na sytuację, która tam się dzieje.

By porozmawiać na ten temat również z Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, Prezydent RP w drodze do Pekinu zatrzymał się w Tblisi. Jak podkreślał na wspólnej konferencji prasowej, Gruzja to kraj, który ma z Rosją „swoje tragiczne doświadczenia”, dlatego opinia Prezydent Zurabiszwili jest szczególnie ważna. Andrzej Duda zaznaczał, że sytuacja wokół Ukrainy „emanuje na porządek całego świata”.

006_Andrzej_Duda_Tbilisi_Zurabiszwili_20220203_JSZ_3988.jpg [252.58 KB]

Celem wizyty Prezydenta RP w Pekinie było wsparcie polskich sportowców w związku z rozpoczęciem Zimowych Igrzysk Olimpijskich, ale także tzw. „dyplomacja olimpijska”.

Kwestię bezpieczeństwa w regionie, zwłaszcza w kontekście Ukrainy, Andrzej Duda poruszył w rozmowach z: Przewodniczącym ChRL Xi JinpingiemSekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem, Prezydentami Kazachstanu Kasymem–Żomartem Tokajewem, Kirgistanu Sadyrem Dżaparowem i Uzbekistanu Shavkatem Mirziyoyevem, a także Przewodniczącym MKOl Thomasem Bachem.

001_Andrzej_Duda_Pekin_spotkanie_Guterres_20220205_IMG_20220205_114347a.jpg [267.87 KB]

W trakcie dyskusji na temat problematyki globalnej i regionalnej, Andrzej Duda przedstawił Xi Jinpingowi polskie stanowisko w sprawie sytuacji bezpieczeństwa w Europie Wschodniej, wyrażając zaniepokojenie możliwością wybuchu konfliktu zbrojnego. Prezydent RP zaznaczył, że ewentualna agresja Rosji przeciwko Ukrainie uderzy w chiński eksport do Europy.

Prosto z Chin Prezydent udał się do Brukseli. Rozmawiał tam z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Po spotkaniach Andrzej Duda podkreślał potrzebę jedności i solidarności.

Ci, którzy tworzą napięcia międzynarodowe, powinni widzieć naszą jedność, bo tylko tą drogą jesteśmy w stanie obronić pokój i prawo międzynarodowe, które ma znaczenie fundamentalne.

Również w Brukseli, w Kwaterze Głównej NATO, Prezydent rozmawiał z Sekretarzem Generalnym Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. Andrzej Duda ponownie podkreślił potrzebę wzmocnienia wschodniej flanki oraz zaproponował podczas najbliższego szczytu NATO rozmowy Sojuszu z Ukrainą i z Gruzją. 

Nie mam wątpliwości, że konieczne jest wzmocnienie na wschodniej flance NATO. Wszyscy widzą, co się dzieje: Rosja zwiększa obecność militarną w naszej części Europy. Cały czas przybywają kolejne rosyjskie jednostki w pobliżu granicy rosyjsko–ukraińskiej, jak i na Białorusi. Zmieni to zasadniczo architekturę bezpieczeństwa, jeśli jednostki te nie wrócą do rosyjskich garnizonów.

25__Andrzej_Duda_Jens_Stoltenberg_NATO_Bruksela_20220207_MBO13879.jpg [880.31 KB]

Dzień później w Berlinie odbyło się pierwsze od 11 lat spotkanie Trójkąta Weimarskiego na najwyższym szczeblu.

Prezydenci Polski i Francji oraz Kanclerz Niemiec przyjęli wspólną deklarację, w której podkreślono jedność euroatlantycką oraz wezwano Rosję do deeskalacji pod groźbą sankcji.

12__Andrzej_Duda_Olaf_Scholz_Emmanuel_Macron_Berlin_20220208_JSZ_5510.jpg [684.37 KB]

Jeszcze przed wylotem do Berlina Andrzej Duda oceniał, że intensywne działania wojsk rosyjskich, coraz większe gromadzenie wojsk wzdłuż granicy ukraińskiej czy trwające na Białorusi rosyjskie manewry powodują konieczność „zwarcia szeregów, wspólnego działania, solidarności międzynarodowej po pierwsze z Ukrainą, po drugie solidarności w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej”.

– Jedność, jedność, jeszcze raz jedność. Potrzeba wygaszenia wszystkich konfliktów i zwarcia szeregów to jest to, co dominuje w tych rozmowach.

Andrzej Duda w ostatnich miesiącach wielokrotnie rozmawiał – głównie o tematyce bezpieczeństwa – także z Prezydentem Niemiec Frankiem–Walterem Steinmeierem. Informował go m.in. o sytuacji na granicy polsko–białoruskiej i uzyskał zapewnienie o niemieckim poparciu.

Bezpieczeństwo, Ukraina i współpraca polsko–brytyjska były głównymi tematami spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy z Premierem Borisem Johnsonem. Prezydent dziękował za solidarność i wojskowe wzmocnienie bezpieczeństwa regionu.

10_PAD_premier_UK_20220210_JSZ_6130.jpg [289.96 KB]

Tego samego dnia Prezydent RP odbył rozmowy telefoniczne na temat bezpieczeństwa w Europie z przywódcami Ukrainy, Turcji i Włoch.

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski omówili wnioski z ostatnich spotkań międzynarodowych. Prezydent opowiedział przywódcy Ukrainy m.in. o szczycie Trójkąta Weimarskiego i rozmowach w Pekinie.

02_PAD_rozmowa_tel_Ukraina_20220210_JSZ_5849.jpg [319.33 KB]

Wszyscy przywódcy mówili jednym głosem, że konieczne jest dokończenie systemu sankcji wobec Rosji, gdyby doszło do ataku na Ukrainę. Trzeba wspierać Ukrainę i nie wolno ustępować przed dyktatem Rosji – podkreślił Prezydent RP po zakończeniu kolejnych konsultacji przywódców USA, Kanady i państw europejskich oraz Sekretarza Generalnego NATO. Dwa dni później Andrzej Duda rozmawiał również telefonicznie z premierem Kanady Justinem Trudeau.

W kolejnych dniach rozmawiał także m.in z Prezydent Republiki Mołdawii Maią Sandu i Prezydentem Republiki Azerbejdżanu Ilhamem Aliyevem. Temat: bezpieczeństwo w Europie Środkowo–Wschodniej w związku z napiętą sytuacją na granicy Ukrainy z Rosją.

03_PAD_Krakow_20220211_MBO27405.jpg [226.58 KB]

We wrześniu 2021 r. Andrzej Duda w Rzymie podczas XVI spotkania Prezydentów Państw Grupy Arraiolos, zrzeszającej prezydentów kilkunastu państw Europy, podkreślał:

– Budowa Nord Stream 2 to wielki, strategiczny błąd o daleko idących konsekwencjach. Obawiam się, że konsekwencje tej błędnej decyzji odczujemy bardzo szybko.