Menu rozwijane

20 kwietnia 2018

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył w piątek w Pałacu Prezydenckim rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii.

Na liście Pomników Historii znalazły się m.in.: Święta Lipka - sanktuarium pielgrzymkowe, Krasiczyn - zespół zamkowo-parkowy, Lidzbark Warmiński - zamek biskupów warmińskich, Rogalin - zespół pałacowy z ogrodem i parkiem, a także Kwidzyn - zespół katedralno-zamkowy.

Prezydent przypomniał, że chciał, żeby na 100-lecie odzyskania niepodległości na liście Pomników Historii znalazło się 100 obiektów. Tymczasem wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński przekazał mu, że będzie ich "trochę ponad 100".

- Bardzo dziękuję, że lista Pomników Historii będzie uwzględniała tak ważne i tak bliskie wielu Polakom, tak znane miejsca, które wszyscy podziwiamy  - podkreślił Prezydent.

PEŁNA TREŚĆ WYSTĄPIENIA >>>

Dziękował za opiekę nad „piękną, zabytkową substancją, nad tymi wielki świadectwami naszej historii, nad tymi wielkimi świadectwami naszych dziejów, czy w ogóle dziejów tych części dzisiejszej Polski, bo przecież nie wszystkie z tych obiektów były zbudowane polskimi rękami” – mówił Andrzej Duda. Wyjaśnił, że choć zrządzeniem losu znajdują się one dziś w granicach Polski, to stanowią bogactwo kultury europejskiej.

- Ogromnie się cieszę, że z tym większą radością i z tym większym zainteresowaniem nasi rodacy i turyści z zagranicy będą przybywali, żeby te Państwa perełki w naszej historii, kultury, podziwiać - mówił Prezydent, zwracając się do osób reprezentujących obiekty, które zostały wpisane na listę Pomników Historii.

Zobacz listę pomników i poznaj ich historię:

1. Gdańsk – Twierdza Wisłoujście

2. Koszuty – zespół dworsko-parkowy

3. Krasiczyn – zespół zamkowo-parkowy

4. Kwidzyn – zespół katedralno-zamkowy

5. Lidzbark Warmiński  – zamek biskupów warmińskich

6. Płock – Wzgórze Tumskie

7. Rogalin – zespół pałacowy z ogrodem i parkiem

8. Strzelno – zespół dawnego klasztoru Norbertanek

9. Święta Lipka – sanktuarium pielgrzymkowe

10. Ujazd – ruiny zamku Krzyżtopór

(KP, BZ)

Uroczystość w Pałacu Prezydenckim, podczas której Prezydent Andrzej Duda ustanowił dziesięć nowych Pomników Historii (1)
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim, podczas której Prezydent Andrzej Duda ustanowił dziesięć nowych Pomników Historii (2)
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim, podczas której Prezydent Andrzej Duda ustanowił dziesięć nowych Pomników Historii (3)
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim, podczas której Prezydent Andrzej Duda ustanowił dziesięć nowych Pomników Historii (4)
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim, podczas której Prezydent Andrzej Duda ustanowił dziesięć nowych Pomników Historii (5)
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim, podczas której Prezydent Andrzej Duda ustanowił dziesięć nowych Pomników Historii (6)
o1055158264.jpg
o2138884453.jpg
o2021151649.jpg
o1726059297.jpg
o1889010966.jpg
o1801114129.jpg