Menu rozwijane

27 stycznia 2022

Bezpieczeństwo i skuteczność szczepień przeciwko COVID–19, a także sposoby walki z chorobą były głównymi tematami prezydenckiego panelu ekspertów „Info Covid–19. Zapytaj – Zdecyduj”, który odbył się w czwartek w Pałacu Prezydenckim. 

Na pytania, przesyłane na adres [email protected] oraz zadawane w mediach społecznościowych KPRP, odpowiadali:

  • Lidia Stopyra, lekarz kierujący Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie
  • dr Grzegorz Cessak, Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków
  • prof. Krzysztof Pyrć, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, członek Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP
  • prof. Krzysztof Tomasiewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
  • dr n. med. Artur Zaczyński, neurochirurg, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA

Panel poprowadzili: lek. med. Michał Sutkowski, członek Narodowej Rady Rozwoju oraz red. TVP Krzysztof Ziemiec. 

infocovid_www_cover.jpg [405.48 KB]

Wśród przesłanych pytań najczęściej pojawiały się te o bezpieczeństwo związane ze szczepieniami przeciwko COVID–19.

Zapytano o to m.in. prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Grzegorza Cessaka.

Szef URPL zaakcentował, że szczepionki mRNA nie są produktami nowymi. Prace nad stworzeniem tej technologii – jak wyjaśniał – rozpoczęto 30 lat temu i dotyczyły opracowania szczepionek przeciw nowotworom. – Co się wydarzyło, że udało się opracować, w pełni przebadać i zarejestrować te szczepionki? Przy pandemii zwiększono zasoby ludzkie, finansowe i organizacyjne na skalę, która w historii chorób zakaźnych nie miała miejsca – wskazał dr Cessak.

Podkreślił, że cały proces rejestracji odbywał się w pełnym reżimie, czyli wszystkie dane dotyczące bezpieczeństwa, skuteczności i jakości leku musiały być dostarczone.

– Badania kliniczne pierwszej, drugiej i trzeciej fazy zostały zakończone – zaznaczył. 

Prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wyjaśniał natomiast, jak w ogóle powstają szczepionki. Wskazał na ich trzy rodzaje – obok mRNA i wektorowych jest nowy rodzaj: to szczepionka podjednostkowa – mówił, dodając, że jest ona już zatwierdzona i w tym momencie wchodzi do użytku.

Podkreślił też, że nieprawdą jest twierdzenie, że szczepionki przeciwko COVID–19 skutkują powstawaniem nowych mutacji koronawirusa. – Jeżeli nie dojdzie do zakażenia, a to ma na celu zaszczepienie, to wtedy wirus nie jest w stanie się namnażać – dodał.

Na pytanie, czy szczepionka ma wpływ na płodność, przebieg ciąży, czy dziecko, które kiedyś się narodzi, dr Artur Zaczyński odpowiedział, że pojawiły się prace, z których wynika, iż „na pewno nie wpływa ona na przebieg ciąży, przebieg porodu”.

– Powikłań związanych ze szczepieniami u ciężarnych praktycznie nie obserwuje się. Natomiast obserwujemy powikłania u kobiet ciężarnych niezaszczepionych. To widać w praktyce klinicznej – oświadczył.

Dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, pytana o to, co zmieniły szczepionki, wskazała na bardzo praktyczny wymiar związany z jej pracą w szpitalu. – Śmiertelność wśród pracowników ochrony zdrowia na początku pandemii COVID–19 była istotna; teraz – dzięki szczepionce – czuję się bezpieczniej – zaznaczyła.

Wskazała, że wbrew przewidywaniom z początku pandemii, okazało się, że także dzieci mogą ciężko chorować na COVID–19, czego dowiodła zwłaszcza czwarta fala, kiedy zaobserwowano wiele takich przypadków, a także zgonów u najmłodszych.

Widzowie panelu pytali również m.in.: Czy lepiej przechorować, czy się zaszczepić? Dlaczego COVID leczy się szczepionkami a nie lekami, a także dopytywano o wiarygodność testów covidowych.

Zapraszamy do obejrzenia całego panelu i wysłuchania odpowiedzi ekspertów:

Może Cię zainteresować Prezydent zaprasza do zadawania pytań Szef KPRP: Decyzja o szczepieniu powinna wynikać z rzetelnej wiedzy
Pałac Prezydencki | Panel ekspertów "Info Covid–19. Zapytaj – Zdecyduj”
Pałac Prezydencki | Panel ekspertów "Info Covid–19. Zapytaj – Zdecyduj”
Pałac Prezydencki | Panel ekspertów "Info Covid–19. Zapytaj – Zdecyduj”
Pałac Prezydencki | Panel ekspertów "Info Covid–19. Zapytaj – Zdecyduj”
Pałac Prezydencki | Panel ekspertów "Info Covid–19. Zapytaj – Zdecyduj”
Pałac Prezydencki | Panel ekspertów "Info Covid–19. Zapytaj – Zdecyduj”
01__KPRP_Panel_Ekspertow_Info_Covid_19_20220127_MBO26450.jpg
02__KPRP_Panel_Ekspertow_Info_Covid_19_20220127_MBO26541.jpg
03__KPRP_Panel_Ekspertow_Info_Covid_19_20220127_MBO26512.jpg
04__KPRP_Panel_Ekspertow_Info_Covid_19_20220127_MBO26485.jpg
05__KPRP_Panel_Ekspertow_Info_Covid_19_20220127_MBO26488.jpg
06__KPRP_Panel_Ekspertow_Info_Covid_19_20220127_MBO26553.jpg