W połowie grudnia do Sejmu wpłynął prezydencki projekt dotyczący emerytur stażowych. Wypracowanie propozycji tzw. emerytury stażowej było zadaniem powołanej w maju przez Prezydenta Rady ds. Społecznych. Andrzej Duda mówił wówczas:
Chciałbym, abyśmy zrealizowali ten temat jak najrozsądniej, tzn. by z jednej strony spróbować zaspokoić uzasadnione oczekiwania społeczne, a z drugiej – pomieścić się w możliwościach, jakie dziś ma i będzie miał w przyszłości system emerytalny
Złożony w Sejmie prezydencki projekt przewiduje, że na wcześniejsze emerytury mogłyby przechodzić osoby, które mają odpowiednio wysoki staż pracy: 39 lat w przypadku kobiet oraz 44 lata w przypadku mężczyzn oraz zgromadzony kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Projekt obejmuje regulacją osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym, a także tych objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych.
Inna inicjatywa Andrzeja Dudy to skierowany do Sejmu na początku listopada projekt ustawy o sądach pokoju oraz projekt przepisów wprowadzających tę ustawę. Prace nad tymi rozwiązaniami od wiosny prowadził powołany w KPRP zespół, który rozpoczął działalność po rozmowach lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z Prezydentem.
Przez sędziów pokoju będą rozstrzygane sprawy najprostsze, które dzisiaj bardzo często stanowią utrapienie sądów rejonowych
Sędziowie pokoju mieliby rozstrzygać przede wszystkim sprawy wykroczeniowe i wybrane występki, gdzie wartość szkody nie przekracza 10 tys. zł. Do sądów pokoju trafiać mają też sprawy cywilne w tym: próby ugodowe, sprawy o alimenty, sprawy o naruszenie posiadania czy sprawy w postępowaniu uproszczonym. Od rozstrzygnięć sądów pokoju będzie przysługiwało odwołanie do sądów rejonowych.
Sędziowie pokoju mieliby być wybierani jednorazowo na 6–letnią kadencję w wyborach powszechnych.
W połowie września do laski marszałkowskiej trafił z kolei prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, który ustanowił 27 grudnia świętem państwowym. Inicjatywa Prezydenta była odpowiedzią na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski.
Prezydent Duda mówił wówczas, że jest dla niego wielką satysfakcją, iż może wraz z przedstawicielami wielkopolskich samorządów i instytucji wnioskować o ustanowienie tego święta. Jak podkreślił:
Święto narodowe należne jest Wielkopolanom i bohaterom, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju. (...) To akt sprawiedliwości wobec tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego; cieszę się, że to święto na trwałe wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej
W lipcu na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość, podczas której Prezydent przekazał na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, a także Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.
Andrzej Duda wskazywał podczas uroczystości, że odbudowa Pałacu Saskiego to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, które ma zwieńczyć proces odbudowywania stolicy.
Rozpoczynamy inwestycję ponad wszelkimi podziałami, dzięki której Warszawa odzyska swój dawny, a jednocześnie nowy blask.
Prezydent podpisał ustawę w połowie sierpnia. 1 grudnia ogłoszono powołanie Spółki Celowej odpowiedzialnej za odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej.
W maju Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt noweli ustawy o usługach płatniczych, gwarantującej konsumentowi swobodę wyboru formy płatności za sprzedaż towarów i usług. Ustawa uniemożliwia sprzedawcom odmowę przyjmowania płatności gotówkowych. Prezydent podpisał nowelę pod koniec września.
Miesiąc wcześniej do Sejmu trafił prezydencki projekt zmian w Kodeksie cywilnym, zgodnie z którym najbliższej rodzinie osoby trwale poszkodowanej może przysługiwać zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej. Prezydent podpisał ustawę 16 sierpnia.
W lutym Prezydent skierował do Sejmu nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Jej głównym założeniem jest przedłużenie terminu na wnoszenie przez Prokuratora Generalnego i RPO skarg nadzwyczajnych.