Dwanaście państw, trzy morza i jeden cel: rozwój regionu. Dwudniowy Szczyt Inicjatywy Trójmorza, czyli nowego pomysłu na zwiększenie jedności europejskiej w ramach UE, rozpocznie się 6 lipca w Warszawie. Gościem specjalnym będzie Prezydent USA Donald Trump. PROGRAM >>
Może Cię zainteresować Wspólna deklaracja w sprawie Inicjatywy Trójmorza Obecność Prezydenta USA na szczycie Trójmorza to wspólny sukces Polski i Chorwacji PL/ENG Polityka zagraniczna Prezydenta w 2017 roku ► Inicjatywa Trójmorza to platforma współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej. Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry. Cel który im przyświeca: Im silniejsza Europa Środkowa jako część UE, tym silniejsza Unia Europejska.
6 lipca 2017 r. Warszawę odwiedzą:
► Gość specjalny Donald TRUMP, Prezydent USA
► Rumen RADEV, Prezydent Republiki Bułgarii
► Kolinda GRABAR-KITAROVIĆ, Prezydent Republiki Chorwacji
► Jan HAMÁČEK, Przewodniczący Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej
► Kersti Kaljulaid, Prezydent Republiki Estońskiej
► János ÁDER, Prezydent Republiki Węgierskiej
► Raimonds VĒJONIS, Prezydent Republiki Łotewskiej
► Dalia GRYBAUSKAITE, Prezydent Republiki Litewskiej
► Klaus IOHANNIS, Prezydent Rumunii
► Andrej KISKA, Prezydent Republiki Słowackiej
► Borut PAHOR, Prezydent Słowenii
► Thomas M. BUCHSBAUM, Ambasador Republiki Austrii w RP
________________________________________________________
Prezydent Andrzej Duda, Forum GLOBSEC, 26 maja 2017 r.
________________________________________________________
► Polska, podobnie jak inne kraje regionu, potrzebuje inwestycji infrastrukturalnych. Skonstruowana platforma Trójmorza ma pomóc w ich realizacji - ten format to swoisty prezydencki parasol i zachęta do dalszych działań, zarówno między rządami poszczególnych państw, jak i przedsiębiorcami.
► Trójmorze jest szansą dla krajów regionu, do pokonania barier infrastrukturalnych i dostrzeżenia wzajemnej atrakcyjności rynków. Dotąd Europa rozwijała się, inwestując przede wszystkim w oś Wschód - Zachód, dlatego dziś kluczowym filarem rozwoju jest budowanie spójności regionu od Bałtyku po Adriatyk i Morze Czarne czyli oś Północ-Południe.
- W ostatnich latach mogliśmy przekonać się, które rynki okazały się najbardziej odporne na kryzys i spowolnienie w światowej i europejskiej gospodarce. Był to czas globalnej weryfikacji racjonalności zasad, w oparciu o które działa ekonomia. Europa Środkowa zdała ten test. Kraje znajdujące się między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym wykazały się odpornością, stabilnością i prężnością swoich gospodarek. Nasze państwa skutecznie ograniczyły deficyt budżetowy, zmniejszyły zadłużenie publiczne oraz obniżyły stopę bezrobocia. Pozostaliśmy regionem atrakcyjnym inwestycyjnie, w którym swoje interesy owocnie prowadzą biznesmeni z Europy Zachodniej, Azji czy Ameryki - zaznaczył Prezydent Andrzej Duda. CZYTAJ WIĘCEJ >>
________________________________________________________
„Istotne znaczenie ma wzbogacenie procesu integracji europejskiej poprzez budowę więzów i połączeń na osi Północ – Południe".
Prezydent Andrzej Duda, Dubrovnik Forum, 27 sierpnia 2016 r.
____________________________________________________
- Nasz region rozwija się dynamicznie, wzmocnienie współpracy na linii Północ-Południe ma odzwierciedlić potencjał naszych państw i wzbogacić współpracę w ramach Unii Europejskiej. Potrzebujemy rozkwitu wzajemnych inwestycji, mamy ambitne cele i chcemy działać na rzecz rozwoju Europy - tłumaczy Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak podkreśla: - Im silniejsza Europa Środkowa jako część UE, tym silniejsza Unia Europejska. Im bardziej spójna Europa Środkowa, tym lepiej funkcjonujący rynek europejski. CZYTAJ WIĘCEJ >>
► Ważnym przesłaniem szczytu Trójmorza będzie też konieczność utrzymania polityki spójności UE, także w kolejnej perspektywie budżetowej. Dlatego podczas Szczytu odbędzie się m.in. sesja transatlantycka z udziałem Prezydenta Donalda Trumpa. Bo chociaż Trójmorze od samego początku jest inicjatywą wewnątrz Unii Europejskiej, to Europa Środkowa potrzebuje dodatkowych środków inwestycyjnych, żeby kreować swój rozwój.
- Te potrzeby rozwojowe są ogromne i przekraczają także możliwości polityki spójności UE. I w tym sensie sesja transatlantycka będzie rozmową o tym, w jaki sposób możemy budować więź transatlantycką nie tylko w sferze bezpieczeństwa, ale także w inwestycjach – wyjaśnia Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.
Poprzez polityczny patronat głów państw ma wspomóc współpracę i synergię już istniejących regionalnych modeli współpracy w UE, zwłaszcza realizowanych w rozszerzonym formacie Grupa Wyszehradzka Plus (V4+), w którym – w zależności od tematyki – współpracują już państwa regionu.
Może Cię zainteresować Minister Szczerski: tematem szczytu Trójmorza współpraca Europy Środkowej i USA Min. Szczerski: Trójmorze nie jest alternatywą dla Unii Europejskiej Priorytety to m.in. Korytarz Transportowy Bałtyk-Adriatyk, drogi Via Carpatia i Via Baltica, połączenia kolejowe Rail Baltica i Amber Rail Freight Corridor, inicjatywy samorządowe takie jak Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy, a także Korytarz gazowy Północ-Południe. Łącznie, w przygotowanym przez stronę chorwacką i ekspertów z sektora prywatnego Project Catalogue znajduje się 157 projektów infrastrukturalnych dotyczących przede wszystkim energetyki, transportu i telekomunikacj w regionie Trójmorza.
________________________________________________________
„Chcemy być nie tylko beneficjentem, ale przede wszystkim współtwórcą europejskiej jedności”.
Prezydent Andrzej Duda, Forum GLOBSEC, 26 maja 2017 r.
________________________________________________________
► Pierwszym spotkaniem w formacie dwunastu państw, na którym ogłoszono utworzenie Inicjatywy Trójmorza, było zainicjowane przez Prezydent Republiki Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović spotkanie na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku we wrześniu 2015 roku. Liderzy dwunastu państw ustalili wówczas, że kolejne spotkanie w tym formacie odbędzie się w Dubrowniku.
Może Cię zainteresować Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas Dubrovnik Forum 2016 Prezydent RP w Chorwacji na forum państw ABC Prezydent spotkał się z przywódcami Europy Środkowej i Południowej Prezydent Duda na konferencji GLOBSEC w Bratysławie „Polityczna współpraca polsko-chorwacka jest wzorcowa” Tak też się stało i w sierpniu 2016 roku w Dubrowniku pod hasłem „Wzmacnianie Europy: budowanie połączeń między Północą i Południem” prezydenci i reprezentanci państw Inicjatywy Trójmorza oraz m.in. Chin obradowali na dwudniowym szycie, w trakcie którego przyjęto wspólną deklarację powstania platformy. Podkreślono w niej, m.in. że "Inicjatywa Trójmorza jest, w ramach określonych projektów, otwarta na partnerstwo z zainteresowanymi państwowymi lub biznesowymi podmiotami z całego świata, respektującymi fundamentalne wartości i zasady Unii Europejskiej". CZYTAJ WIĘCEJ >>
Gospodarzami szczytu w Dubrowniku byli prezydenci Polski i Chorwacji. Wspólnie będą oni pełnić też rolę gospodarzy szczytu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie.
► W maju 2017 w podwarszawskim Helenowie spotkali się zaś doradcy ds. zagranicznych Prezydentów Państw Inicjatywy Trójmorza. Odbyły się wówczas konkretne dyskutuje o politycznym przesłaniu Szczytu, formie współpracy i jej efektach, o tym, co powinno stać się rezultatem lipcowego szczytu. CZYTAJ WIĘCEJ >>
________________________________________________________
Prezydent Andrzej Duda, Forum GLOBSEC, 26 maja 2017 r.
________________________________________________________
►Równolegle do Szczytu Trójmorza, w dniach 6-7 lipca 2017 r. w Warszawie odbędzie się Atlantic Council-PISM Global Forum. Uczestnicy konferencji będą dyskutowali przede wszystkim na tematy związane ze współpracą w obszarze Europy Środkowej oraz relacjami między partnerami po obu stronach Atlantyku. W wydarzeniu wezmą udział politycy i biznesmeni, przedstawiciele mediów oraz organizacji społecznych. Natomiast na przyszły rok zaplanowane jest Forum Biznesowe Trójmorza - wydarzenie będące kontynuacją Szczytu w wymiarze praktycznym - zgromadzi głównie biznesmenów, ekspertów i samorządowców, którzy oddolnie będą wdrażać w życie idee spójności regionu.