Menu rozwijane

04 września 2021

– To opowieść o ludziach. Bez polityki i z uniwersalnym przesłaniem moralnym – podkreślili Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda podczas Narodowego Czytania 2021 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Tu, jak i w tysiącach innych miejsc w kraju i poza jego granicami, czytano „Moralność pani Dulskiej”.

– To nie tragifarsa o wielkiej historii, nie ma tam polityki. To opowieść o ludziach, która w bardzo celny sposób opisuje typy charakteru – mówił Prezydent RP. Jak dodał, Gabriela Zapolska w przejaskrawiony sposób pokazała dwulicowość i zakłamanie Dulskiej. – Wiele rzeczy, które robi, są robione pod publiczkę. Momentami przeradza się to w okrucieństwo – powiedział Andrzej Duda. Prezydent dodał, że nie należy zapominać, że także jej mąż jest postacią negatywną, ponieważ rezygnuje z odpowiedzialności i woli „święty spokój”. – Czy nie spotykamy takich ludzi w naszym codziennym życiu? Być może dlatego tak bardzo lubimy tę tragifarsę, bo (tacy ludzie) są wśród nas. Warto przypomnieć sobie „Moralność pani Dulskiej”, aby zrobić rachunek sumienia – podkreślił, zapraszając do wysłuchania utworu.

WYPOWIEDŹ INAUGURUJĄCA NARODOWE CZYTANIE 2021>>

Andrzej Duda przypomniał, że „Moralność pani Dulskiej” była także pierwszym polskim filmem dźwiękowym. Organizatorzy zaprezentowali fragmenty tego filmu z 1930 r. W tej adaptacji akcja sztuki została przeniesiona do Warszawy. Akcja filmu ma miejsce między innymi w Ogrodzie Saskim oraz na ówczesnym Placu Saskim, przed Pałacem Saskim, którego inicjatorem odbudowy jest Prezydent Andrzej Duda.

Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda przypomniała historię powstania sztuki oraz jej premiery przed 115 laty. Zauważyła, że od początku komedia cieszyła się wielkim zainteresowaniem publiczności teatralnej we Lwowie i Krakowie. – W ciągu pół roku sztukę obejrzało pięć tysięcy osób, co było wówczas wielkim sukcesem – dodała Małżonka Prezydenta RP. Jej zdaniem zainteresowanie tragikomedią było spowodowane między innymi jej komizmem i gorzką ironią. – W ten sposób Zapolska obnażała moralność ówczesnego mieszczaństwa – stwierdziła.

Może Cię zainteresować Wieniec od Prezydenta RP na grobie Gabrieli Zapolskiej

09_narodowe_czytanie_gjb_2687.jpg [270.82 KB]

„Moralność pani Dulskiej” powstała w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku. Sztuka autorstwa Gabrieli Zapolskiej przedstawia historię rozgrywającą się w mieszczańskim domu początku XX wieku. Nazwisko bohaterki sztuki na stałe zagościło w polszczyźnie – dulszczyzna to określenie kołtuństwa, mieszczańskiej hipokryzji i ciasnoty poglądów, połączonej z wysokim mniemaniem o własnych walorach moralnych. „Moralność pani Dulskiej” była wielokrotnie wystawiana na deskach teatrów, doczekała się także kilku adaptacji filmowych i spektakli Teatru Telewizji.

16_narodowe_czytanie_gjb_3015.jpg [339.67 KB]

Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” - zdjęcie w treści artykułu

Na zakończenie tegorocznego spotkania w Ogrodzie Saskim Prezydent RP ogłosił, że za rok lekturą Narodowego Czytanie będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Jak wyjaśnił, będzie to upamiętnienie dwusetnej rocznicy ich opublikowania.

WYPOWIEDŹ W CAŁOŚCI>>

Tradycyjnie już wspólne czytanie zorganizowano w ten weekend w wielu miejscach w kraju i poza jego granicami.

krakow.png [240.60 KB]lodz.png [276.79 KB]                                                                     
Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” - zdjęcie w treści artykułu nr 2


Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” - zdjęcie w treści artykułu nr 3


Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku –„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Żeromskiego, Prusa, Konopnickiej i Schulza. Rok temu, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego. (PAP)