Menu rozwijane

06 września 2022

Prezydent rozpoczyna wizytę w Afryce Zachodniej. We wtorek przybył do Abudży, stolicy Nigerii, gdzie rozmawiał z Prezydentem tego kraju Muhammadu Buharim. Jak poinformował Andrzej Duda, głównymi tematami spotkania były kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego. 

– Oba te tematy są związane z sytuacją, z jaką mamy dzisiaj do czynienia w naszej części Europy, kryzysem wywołanym rosyjską agresja na Ukrainę. Rosyjska agresja na Ukrainę, niczym nieuzasadniona, wywołuje niestety bardzo poważny kryzys żywnościowy, jak i bardzo poważny kryzys energetyczny. Dlatego zarówno wsparcie dla Ukrainy w możliwościach eksportowania przez nią produktów rolnych, jak również wsparcie dla krajów Afryki – w pierwszej kolejności dla naszego partnerskiego kraju, jakim jest Nigeria – dla nas jest bardzo ważne, także jako kraju członkowskiego ONZ – podkreślił Prezydent RP. 

Chcielibyśmy, żeby w przyszłości dostawy surowców energetycznych do Polski z Nigerii były większe – Andrzej Duda. 

W Abudży podpisano memorandum o współpracy Polski i Nigerii w zakresie rolnictwa – jak podkreślał Prezydent RP – ważnej dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Nigerii i innym krajom Afryki, a także usprawniania nigeryjskiego rolnictwa.

– Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego dzisiejsze rozmowy są dla nas bardzo ważne jeśli chodzi o dostawy Polski i UE gazu LNG, jak i ropy naftowej. Nigeria jest krajem bardzo zasobnym w te surowce i pierwsze dostawy do naszego terminalu w Świnoujściu, jak również import ropy naftowej przez Lotos do Polski już miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Chcielibyśmy tę współpracę zacieśniać, chcielibyśmy, żeby w przyszłości dostawy do naszego kraju z Nigerii były większe, by na tym polu następował rozwój naszych relacji gospodarczych – akcentował. 
OŚWIADCZENIE PREZYDENTA >>
ENGLISH VERSION >>

Po południu Prezydent RP spotkał się także z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi. 

– Nie mam wątpliwości, że istnieje możliwość zacieśnienia relacji pomiędzy Polską a Nigerią na polach współpracy edukacyjnej, naukowej, w zakresie obronności i przemysłu obronnego, kultury i wielu innych – podkreślał Andrzej Duda. WYPOWIEDŹ W CAŁOŚCI>>

Może Cię zainteresować Odznaczenia dla Polaków zamieszkałych w Nigerii

Robocza wizyta w Nigerii to pierwszy przystanek Andrzeja Dudy w Afryce Zachodniej. Kolejno w planach wizyta robocza w Wybrzeżu Kości Słoniowej, a w czwartek – razem z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser–Dudą – wizyta oficjalna w Senegalu. 

W polskiej delegacji Prezydentowi towarzyszą m.in wiceszef KPRP Piotr Ćwik i szef BPM Jakub Kumoch. 

07__Andrzej_Duda_powitanie_Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JSZ_3093.jpg [493.80 KB]

Wizyty w Nigerii, Republice Wybrzeża Kości Słoniowej (WKS) i Senegalu to pierwsze, historyczne wizyty Prezydenta RP w tych krajach, choć w przypadku dwóch z nich nie będą to pierwsze spotkania przywódców (Prezydent Senegalu gościł w Polsce z wizytą w 2016 roku, a z Prezydentem Nigerii Prezydent RP spotkał się na marginesie COP24 w Katowicach w 2018 roku). Główna agenda Prezydenta RP: rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym, kryzysie żywnościowym i przeciwdziałaniu rosyjskiemu imperializmowi. Andrzej Duda liczy, że przeprowadzone tu rozmowy i podpisane porozumienia pozwolą pełniej wykorzystać potencjał naszej współpracy, w tym gospodarczej, wojskowej czy naukowej. 

Tak swoją wizytę zapowiadał Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Radia Zet: Wybieram się na rozmowy w związku m.in. z przyszłością polskiej energetyki, także dostaw gazu do Polski – odwiedzę szereg krajów afrykańskich, np. Senegal. Będziemy rozmawiali na temat dostaw w przyszłości gazu do Polski, bo tam jest zainteresowanie eksportem gazu do Europy, w tym eksportem gazu do naszego kraju. Wstępne rozmowy były już w tej sprawie prowadzone. Będę tam rozmawiał na ten temat bezpośrednio.

– To bardzo ważna wizyta w kontekście tego, co dzieje się na rynkach żywności, tego, co robi Rosja na Ukrainie, niszcząc zasoby żywności i ograniczając napływ do krajów najbardziej potrzebujących – zapowiadał szef BPM podczas spotkania z dziennikarzami. – Polska od początku deklarowała, że jest w stanie wspierać eksport ukraińskiej żywności, na ile to może wesprzeć państwa najbardziej potrzebujące. Nie uchylamy się od odpowiedzialności – dodał.  

Prezydent zamierza się bardzo dokładnie wsłuchać w głos Afryki, zanim wystąpi na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób przeciwdziałać rosyjskiemu szantażowi żywnościowemu, ale również jasno chcemy przekazać to, w jaki sposób nasz region Europy – który nigdy nie był kolonizatorem – postrzega imperializm rosyjski, który wpisuje się w najgorsze tradycje zdobywania i kolonizowania cudzych ziem.

– Polska jest dużym krajem, stać ją na to, by prowadzić politykę znacznie szerszą niż nasze sąsiedztwo. Zarówno Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej, jak i Senegal to są kraje kluczowe dla Afryki Zachodniej – kraje, które odgrywają tam bardzo dużą rolę polityczną. Nasi afrykańscy partnerzy od miesięcy znajdują się pod silną presją rosyjskiej propagandy. Wiemy też, że wiele z nich także rozumie, jak naprawdę sytuacja wygląda, ale o tym trzeba mówić, mówić, mówić – akcentował prezydencki minister.

– Wojna na Ukrainie dotyczy bezpieczeństwa naszego państwa. Rozmowy będą także dotyczyły oczywiście współpracy gospodarczej – również w kwestiach surowcowych; będą na miejscu przedstawiciele Orlenu i PGNiG. Przynajmniej dwa z tych trzech państw to kraje, które są dostarczycielami surowców – szczególnie Nigeria – jest jednym z największych dostarczycieli surowców, a Senegal to kolejny otwierający się rynek, na który zostaliśmy zaproszeni do tego, by brać udział, pomagać, współpracować w rozpracowywaniu złóż senegalskich – podkreślił.

Abudża | Prezydent rozpoczyna wizytę w Nigerii (1)
Abudża | Prezydent rozpoczyna wizytę w Nigerii (2)
Abudża | Prezydent rozpoczyna wizytę w Nigerii (3)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (4)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (5)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (6)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (7)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (8)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (9)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (10)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (11)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (12)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (13)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (14)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (15)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (16)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (17)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (18)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (19)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (20)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (21)
Abudża | Spotkanie z Prezydentem Muhammadu Buharim (22)
Abudża | Spotkanie z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi (23)
Abudża | Spotkanie z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi (24)
Abudża | Spotkanie z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi (25)
Abudża | Spotkanie z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi (26)
Abudża | Spotkanie z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi (27)
Abudża | Spotkanie z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi (28)
Abudża | Spotkanie z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi (29)
Abudża | Spotkanie z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi (30)
Abudża | Spotkanie z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi (31)
Abudża | Spotkanie z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi (32)
Abudża | Spotkanie z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi (33)
Abudża | Spotkanie z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi (34)
Abudża | Spotkanie z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi (35)
Abudża | Spotkanie z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi (36)
Abudża | Spotkanie z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi (37)
Abudża | Spotkanie z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi (38)
01__Andrzej_Duda_wizyta_Abudza_Nigeria_20220906_JS__9584.jpg
03__Andrzej_Duda_wizyta_Abudza_Nigeria_20220906_JS__9615.jpg
02__Andrzej_Duda_wizyta_Abudza_Nigeria_20220906_JS__9677.jpg
09__Andrzej_Duda_powitanie_Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JS__9829.jpg
08__Andrzej_Duda_powitanie_Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JSZ_3148.jpg
04__Andrzej_Duda_powitanie_Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_L1010281.jpg
06__Andrzej_Duda_powitanie_Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JS__9751.jpg
12__Andrzej_Duda_powitanie_Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JS__9911.jpg
11__Andrzej_Duda_powitanie_Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JS__9868.jpg
10__Andrzej_Duda_powitanie_Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JSZ_3209.jpg
07__Andrzej_Duda_powitanie_Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JSZ_3093.jpg
05__Andrzej_Duda_powitanie_Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JSZ_3049.jpg
13__Andrzej_Duda_powitanie_Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JS__9987.jpg
14__Andrzej_Duda__Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JS__9998.jpg
21__Andrzej_Duda__Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JS__0298.jpg
19__Andrzej_Duda__Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JS__0226(1).jpg
18__Andrzej_Duda__Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JS__0154.jpg
17__Andrzej_Duda__Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JSZ_3247(1).jpg
16__Andrzej_Duda__Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JSZ_3263(1).jpg
15__Andrzej_Duda__Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JS__0118(1).jpg
20__Andrzej_Duda__Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_JS__0276(1).jpg
22__Andrzej_Duda__Muhammadu_Buhari_Prezydent_NIgerii_Abudza_Nigeria_20220906_L1010322.jpg
01__Andrzej_Duda_nigeryjski_biznes_absolwentci_ polskich_uczeni_Polonia_Abudza_Nigeria_20220906_GJB_7384.jpg
02__Andrzej_Duda_nigeryjski_biznes_absolwentci_ polskich_uczeni_Polonia_Abudza_Nigeria_20220906_GJB_7424.jpg
03__Andrzej_Duda_nigeryjski_biznes_absolwentci_ polskich_uczeni_Polonia_Abudza_Nigeria_20220906_GJA_7063.jpg
04__Andrzej_Duda_nigeryjski_biznes_absolwentci_ polskich_uczeni_Polonia_Abudza_Nigeria_20220906_GJA_7083.jpg
05__Andrzej_Duda_nigeryjski_biznes_absolwentci_ polskich_uczeni_Polonia_Abudza_Nigeria_20220906_GJA_7138.jpg
06__Andrzej_Duda_nigeryjski_biznes_absolwentci_ polskich_uczeni_Polonia_Abudza_Nigeria_20220906_GJA_7192.jpg
07__Andrzej_Duda_nigeryjski_biznes_absolwentci_ polskich_uczeni_Polonia_Abudza_Nigeria_20220906_GJA_7296.jpg
08__Andrzej_Duda_nigeryjski_biznes_absolwentci_ polskich_uczeni_Polonia_Abudza_Nigeria_20220906_GJA_7334.jpg
09__Andrzej_Duda_nigeryjski_biznes_absolwentci_ polskich_uczeni_Polonia_Abudza_Nigeria_20220906_GJA_7398.jpg
10__Andrzej_Duda_nigeryjski_biznes_absolwentci_ polskich_uczeni_Polonia_Abudza_Nigeria_20220906_GJA_7416.jpg
11__Andrzej_Duda_nigeryjski_biznes_absolwentci_ polskich_uczeni_Polonia_Abudza_Nigeria_20220906_GJA_7439.jpg
12__Andrzej_Duda_nigeryjski_biznes_absolwentci_ polskich_uczeni_Polonia_Abudza_Nigeria_20220906_GJB_7510.jpg
13__Andrzej_Duda_nigeryjski_biznes_absolwentci_ polskich_uczeni_Polonia_Abudza_Nigeria_20220906_GJB_7556.jpg
14__Andrzej_Duda_nigeryjski_biznes_absolwentci_ polskich_uczeni_Polonia_Abudza_Nigeria_20220906_GJB_7574.jpg
15__Andrzej_Duda_nigeryjski_biznes_absolwentci_ polskich_uczeni_Polonia_Abudza_Nigeria_20220906_GJB_7639.jpg
16__Andrzej_Duda_nigeryjski_biznes_absolwentci_ polskich_uczeni_Polonia_Abudza_Nigeria_20220906_GJB_7803.jpg