Menu rozwijane

31 sierpnia 2019

1 września w Warszawie Prezydent Andrzej Duda będzie gospodarzem międzynarodowych obchodów upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W uroczystościach weźmie udział ok. 40 delegacji zagranicznych.

Tego samego dnia nad ranem w Wieluniu, jednym z pierwszych zbombardowanych w 1939 r. polskich miast, pamięć ofiar wojny wspólnie uczczą Prezydenci Polski i Niemiec.

WIELUŃ

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w niedzielę o godz. 4.30 w Wieluniu (woj. łódzkie) z udziałem Prezydentów Polski i Niemiec. Wieluń nazywany jest „polską Guernicą”. To jedno z pierwszych polskich miast zbombardowanych 1 września 1939 r. , choć nie było tu przemysłu, jednostek wojskowych, ani innych obiektów o strategicznym znaczeniu. Pierwsze bomby spadły na szpital, mimo widocznych na budynku symboli Czerwonego Krzyża. Pod gruzami zniknęła większość miasteczka. Według IPN, niemiecki atak był zbrodnią wojenną. PROGRAM PRASOWY >>>

W Wieluniu planowane są wystąpienia Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera. Następnie Prezydenci złożą kwiaty przy kamieniu upamiętniającym zbombardowanie Kościoła Farnego. Później, wspólnie z młodzieżą polską i niemiecką, przejdą po trasie niszczonych w trakcie bombardowania obiektów, zapalą też znicze przy pomniku upamiętniającym zbombardowaną synagogę oraz złożą kwiaty przy tablicy upamiętniającej ofiary zbombardowanego szpitala Wszystkich Świętych.

Ponadto, Prezydenci Polski i Niemiec odwiedzą Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie spotkają się z uczestnikami wydarzeń z 1 września 1939 r.

Może Cię zainteresować "Potrzebna pamięć, przebaczenie i zadośćuczynienie"

W 2017 r. Prezydent Andrzej Duda w Wieluniu uczestniczył w obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania tego miasta.

WARSZAWA

Na uroczystościach w Warszawie spodziewanych jest ok. 40 delegacji zagranicznych, tj. około 250 gości z całego świata (m.in. prezydentów, premierów, przewodniczących parlamentów, ministrów spraw zagranicznych, ministrów obrony narodowej, a także specjalnych wysłanników rodzin królewskich z Europy).

Główne uroczystości z ich udziałem rozpoczną się w południe na placu Piłsudskiego w Warszawie. PROGRAM PRASOWY >>> Zaplanowane są wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy i Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera oraz Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Michaela Pence'a.

Następnie szefowie delegacji złożą kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Może Cię zainteresować „Pamięć i przestroga” – motyw przewodni obchodów 1 września [PL/ENG] Poświęcenie dzwonu „Pamięć i Przestroga” Jak zapowiedział Minister Krzysztof Szczerski, na białej szarfie dołączonej do wieńca znajdą się słowa „Pamięć i przestroga”, które są motywem przewodnim uroczystości. – Przesłanie obchodów ma stanowić przestrogę na przyszłość w relacjach międzynarodowych – podkreślił Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Słowa „Pamięć i przestroga” znajdą się także na ufundowanym przez Prezydenta RP dzwonie, który zabrzmi na pl. Piłsudskiego. Symbolicznie uderzą w niego obecni na uroczystościach przywódcy.

Dzwon odlany został w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Dodatkowo opatrzony inskrypcją „Wieluń 1 IX 1939”. Po uroczystościach w Warszawie dzwon trafi do Wielunia i zawiśnie w miejscu zniszczonej w czasie bombardowania dzwonnicy.

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - zdjęcie w treści artykułu Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - zdjęcie w treści artykułu nr 1

O godz. 17.00 na Zamku Królewskim Prezydent Andrzej Duda podejmie obiadem szefów zaproszonych delegacji. A wieczorem w Teatrze Wielkim goście wysłuchają koncertu „Polskie Requiem” Krzysztofa Pendereckiego. To, jedno z najważniejszych i najdłużej pisanych dzieł wybitnego polskiego kompozytora – na cztery głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną – wspólnie wykonają polscy i niemieccy artyści.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zaprosił w piątek wszystkich warszawiaków i mieszkańców Polski na uroczystości 1 września. –  To jest ważny moment, żeby wspólnie uczcić pamięć ofiar wojny, a także wspólnie wyrazić przestrogę dla współczesnego świata – mówił.

Informacja nt. sektora dla publiczności podczas głównych obchodów 80. rocznicy wybuchu II WŚ