Menu rozwijane

14 grudnia 2021

Zbliżają się Święta. Rozpoczyna je najpiękniejszy w całym roku wieczór: Wigilia Bożego Narodzenia. Polskie rodziny gromadzą się przy stołach, aby być razem, aby obdarowywać się serdecznymi życzeniami, uśmiechem i upominkami.

Choć na zewnątrz panuje wtedy ciemność i chłód, nasze domy wypełnia światło, blask świątecznych ozdób, poczucie wzajemnej bliskości i jedności. Trudno o lepszy symbol tego wyjątkowego czasu, niż światło i ciepło bijące od płonącej świecy – jednakowo ku wszystkim.

Stało się już tradycją, że w wielu polskich domach jest to świeca, którą można nabyć w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. To inicjatywa katolickiej organizacji Caritas, w którą od blisko 20 lat angażują się także charytatywne agendy Kościołów prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego. Pomagają im harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, propagujący ideę Betlejemskiego Światła Pokoju.

Dzięki Wigilijnemu Dziełu Pomocy Dzieciom finansowane są między innymi stypendia, posiłki, leczenie, rehabilitacja oraz wyjazdy wakacyjne – zawsze z uwzględnieniem najpilniejszych potrzeb konkretnych rodzin i społeczności lokalnych. W tym roku cześć uzyskanych środków trafi do placówek opiekuńczych i edukacyjnych w krajach rozwijających się oraz do polskich dzieci z Ukrainy, Litwy i Białorusi. Wiele z nich bardzo liczy na pomoc jeśli chodzi o żywność i materiały szkolne.

Pamiętajmy też o skutkach trwającej pandemii. Jest ona znacznym obciążeniem także dla dzieci i młodzieży. Niesie im stres, poczucie niepewności, oddzielenie od rówieśników, czasem pogorszenie sytuacji materialnej.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom wychodzi naprzeciw również tym problemom. Oczekując końca obecnej sytuacji epidemicznej, okazujmy sobie solidarne wsparcie. Pomagajmy szczególnie tym, którzy nie są w stanie samodzielnie pokierować swoim losem.

Życzymy, aby płonąca na wigilijnym stole świeca przypominała o dobru, jakiego przysporzyli Państwo potrzebującym dzieciom. Niech ich radość i wdzięczność opromienią Państwu ten świąteczny czas oraz pozostałe dni roku.

Życzymy wesołych, zdrowych, rodzinnych Świąt Narodzenia Pańskiego!

Wszystkiego dobrego!

001_Para_Prezydencka_nagranie_20211201_JS__0962amin.jpg [1.46 MB]