>> UDZIAŁ PREZYDENTA W SZCZYCIE NATO - PROGRAM
>> SPOTKANIA BILATERALNE ANDRZEJA DUDY PODCZAS NATO SUMMIT
W Warszawie od piątku trwa dwudniowy szczyt NATO. Bierze w nim udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów, wśród nich prezydent USA Barack Obama. Pierwsza sesja poświęcona jest Europie Środkowo-Wschodniej. Gospodarzem szczytu jest prezydent Andrzej Duda; przewodniczy mu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Na jednym z najważniejszych i największych szczytów NATO od lat, mają zapaść decyzje wzmacniające bezpieczeństwo m.in. na wschodniej flance Sojuszu. Program szczytu obejmuje pięć sesji, które potrwają do wczesnego popołudnia w sobotę. >> ENG
W obradach biorą udział reprezentanci 28 krajów członkowskich Sojuszu, 25 krajów partnerskich oraz 8 delegacji organizacji międzynarodowych. W sumie Warszawę odwiedziło 18 prezydentów, 21 szefów rządów, 41 ministrów spraw zagranicznych, 39 ministrów obrony. Polska reprezentacja podczas szczytu NATO liczy 42 osoby. >> WIĘCEJ
>> Godz. 9:00
Może Cię zainteresować "NATO musi dowieść, że jest i będzie żywym, silnym i wiarygodnym sojuszem" Przesłanie Prezydenta RP do uczestników Warsaw Summit Experts’ Forum [PL/ENG]Przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu, w piątek rano odbyła się konferencja ekspertów Warsaw Summit Expret`s Forum „NATO in defence of peace: 2016 and beyond”, którą otworzył Andrzej Duda i Jens Stoltenberg. Organizatorami i partnerami forum ekspertów są: PISM, GLOBSEC, Atlantic Council, Centre for Strategic and International Studies i German Marshall Fund. >> ENG
- Musimy razem zrobić wszystko, aby potwierdzić wiarygodność sojuszu jako strażnika pokoju opartego na wolności i prawie. To te wartości wyznaczają logikę naszych działań - mówił Andrzej Duda podczas na otwarcia Warszawskiego Szczytu Ekspertów. Jak dodał: - NATO musi dowieść, że jest i będzie żywym, silnym oraz wiarygodnym sojuszem na rzecz pokoju, wolności i demokracji. Według Prezydenta w tym celu konieczne jest "znaczące wzmocnienie jego potencjału odstraszania i obrony". >> RELACJA Z KONFERENCJI
>> Godz. 9:45
- Skierowanie przez Brytyjczyków 150 żołnierzy do Polski w ramach decyzji sojuszniczych pokazuje, że NATO jest razem, że jesteśmy solidarni – powiedział dziennikarzom prezydent Andrzej Duda, tuż przed wejściem na Stadion PGE Narodowy, gdzie rozpoczyna się szczyt Sojuszu. - To wzruszająca chwila – dodał.
Prezydent ocenił, że goszczenie w Warszawie przywódców kilkudziesięciu państw to moment historyczny. - W 1955 r. w Warszawie został podpisany układ warszawski, a dzisiaj też w Warszawie spotyka się Sojusz Północnoatlantycki, którego Polska jest ważnym członkiem – podkreślił Andrzej Duda. Jak zaznaczył ten moment pokazuje, jak zmienne są - na szczęście - koleje losu i jak daleko udało nam się zajść w odzyskiwaniu naszej wolności.
Andrzej Duda, jak powiedział, wierzy iż szczyt podejmie w ciągu najbliższych dwóch dni istotne decyzje wzmacniające wschodnią flankę NATO, bezpieczeństwo Polski, a także bezpieczeństwo na Południu, w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Decyzje - jak mówił - „budujące bezpieczeństwo i pokój nie tylko wśród państw i społeczeństw tworzących Sojusz Północnoatlantycki, ale także na całym świecie”.
>> Wywiad Prezydenta dla PAP: NATO wysyła jasny sygnał solidarności
650 brytyjskich żołnierzy zostanie skierowanych na "trwałe, rotacyjne" ćwiczenia na wschodniej flance NATO, w tym 500 do Estonii i 150 do Polski - zapowiedział w czwartek minister obrony Wielkiej Brytanii Michael Fallon.
- Ta decyzja pokazuje, że NATO jest razem, że jesteśmy solidarni, ta decyzja pokazuje, że jest gotowość do wzmacniania naszego bezpieczeństwa - zaznaczył w piątek polski prezydent.
>> Godz. 10:00
Prezydent Andrzej Duda, w towarzystwie Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga, odbył rozmowę z byłą Sekretarz Stanu USA Madeleine Albright.
>> Godz. 10:15
Prezydent spotkał się z Prezydentem Islamskiej Republiki Afganistanu Ashrafem Ghani. Afgański Przywódca podziękował polskiemu Prezydentowi za zaangażowanie polskich żołnierzy w budowę pokoju w jego kraju. >> ENG
- Pan prezydent Ashraf Ghani podziękował prezydentowi Dudzie za wydłużenie misji szkoleniowej polskich żołnierzy w Afganistanie. Obaj podkreślali, że polscy żołnierze w Afganistanie otrzymali zadanie szkoleniowo-doradcze, nie będą zatem brać udziału w jakichkolwiek bezpośrednich walkach – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jak relacjonował, rozmowa dotyczyła również sytuacji wewnętrznej Afganistanu, przyszłości i stabilności w tym państwie, reform wewnętrznych, gospodarczych, które są tam potrzebne, a także współpracy gospodarczej między Polską a Afganistanem, szczególnie w dziedzinie obronności.
Podczas szczytu NATO jedna z sesji ma być poświęcona Afganistanowi. Obecnie NATO prowadzi w Afganistanie szkoleniową misję Resolute Support. Na szczycie w Chicago w 2012 r. sojusznicy zdecydowali, że będą przekazywać środki do Afganistanu do 2017 r. USA chcą, by na szczycie w Warszawie sojusznicy przedłużyli to wsparcie do 2020 r. W Warszawie miałaby również zapaść decyzja o przedłużeniu misji Resolute Support po 2016 r.
>> 13:30
Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. Rozmowa polityków trwała blisko godzinę.
Może Cię zainteresować Spotkanie Prezydentów Dudy i Obamy- Cieszymy się z tego, że Stany Zjednoczone tak zdecydowanie wspierają wzmocnienie potencjału militarnego NATO w naszej części Europy - powiedział prezydent Duda po spotkaniu z Barackiem Obamą. >> ENG
- Jesteśmy wdzięczni za przychylność, za zrozumienie tego, że bezpieczeństwo jest tam, gdzie jest obecna najsilniejsza armia świata, a tą najsilniejszą armią świata jest jak wiadomo armia Stanów Zjednoczonych - podkreślił. Powiedział, że podczas spotkania "były poruszone wszystkie ważne kwestie", w tym temat Brexitu.
Andrzej Duda złożył na ręce prezydenta Obamy kondolencje dla ofiar strzelaniny w Dallas, w której zginęło pięciu policjantów, a sześciu zostało rannych. - Etos służby w Stanach Zjednoczonych jest niezwykle silny, powiedziałbym: wręcz jest elementem wielkiego patriotyzmu, o czym miałem możliwość osobiście przekonać się z amerykańskimi dowódcami, żołnierzami w trakcie ćwiczeń "Anakonda" - powiedział. >> RELACJA Z KONFERENCJI
>> Godz. 14:30
Oficjalne powitanie uczestników Szczytu przez Jensa Stoltenberga i Andrzeja Dudę, po którym szefowie państw i rządów NATO odbywają pierwszą turę rozmów; w znacznej części będą one poświęcone bezpieczeństwu Europy Środkowo-Wschodniej.
>> Godz. 15:30
Udział Prezydenta RP i pozostałych Szefów Państw i Rządów w Pierwszej Sesji Rady Północnoatlantyckiej.
Od ceremonii oficjalnego powitania uczestników przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga rozpoczął się w piątek po południu, na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie, szczyt NATO. Następnie szefowie państw i rządów NATO odbyli pierwszą turę rozmów; w znacznej części były one poświęcone bezpieczeństwu Europy Środkowo-Wschodniej.
- Jestem dumny, że Warszawa - miasto symbolizujące żywotność i kreatywność polskiego narodu, jest gospodarzem szczytu w bardzo ważnym momencie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział prezydent Andrzej Duda inaugurując pierwszą sesję szczytu NATO. >> ENG
- To dla mnie wielki zaszczyt i przyjemność móc powitać państwa w Polsce. Jestem dumny, że Warszawa - miasto symbolizujące żywotność i kreatywność polskiego narodu, ale też skomplikowaną przeszłość mojej ojczyzny - jest gospodarzem szczytu w bardzo ważnym momencie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział prezydent. Jak ocenił, "od zakończenia zimnej wojny przeszliśmy długą drogę, zapewniając pokój i stabilność w ramach naszej transatlantyckiej wspólnoty". >> WYSTĄPIENIE PREZYDENTA
>> Godz. 18:30
Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Republiki Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.
Prezydenci rozmawiali o bezpieczeństwie w regionie Kaukazu Południowego, w szczególności w Górskim Karabachu. Rozmowa dotyczyła też projektów energetycznych i rozwoju współpracy energetycznej pomiędzy Unią Europejską a Azerbejdżanem i ewentualnego uruchomienia wspólnych projektów także z udziałem Polski. Trzecią kwestią poruszoną przez prezydentów Dudę i Alijewa była współpraca NATO z krajami Kaukazu oraz zagadnienia dotyczące szerokorozumianego bezpieczeństwa na obszarze postradzieckim. >> ENG
>> 19:00
Konferencja prasowa Jensa Stoltenberga. Sekretarz generalny NATO ogłosił podjęte przez szczyt decyzje dotyczące rozmieszczenia natowskich wojsk na wschodnich obrzeżach sojuszu.
- Podjęliśmy decyzję o rozmieszczeniu czterech batalionów na wschodniej flance NATO: w Polsce oraz krajach bałtyckich - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlatyckiego. Jak wyjaśnił, Kanada będzie państwem dowodzącym batalionem na Łotwie, Niemcy - na Litwie, Wielka Brytania - w Estonii, a USA - w Polsce. Stoltenberg powiedział, że wszystkie kraje NATO będą wspierały wzmocnioną wysuniętą obecność Sojuszu na wschodniej flance – cztery będą państwami ramowymi, cztery będą pełniły rolę gospodarza, a pozostałe będą wspierały to przedsięwzięcie w różny sposób. Sekretarz generalny powiedział, że obecność będzie trwała tak długo jak trzeba. Decyzję NATO podjęło podczas sesji Rady Północnoatlantyckiej.
>> Duda i Stoltenberg: szczyt w Warszawie pokaże jedność Sojuszu
Przywódcy zebrani na szczycie NATO uznali cyberprzestrzeń za nową strefę działań operacyjnych - poinformował sekretarz. Według Stoltenberga to oznacza, że NATO wzmacnia swoją kolektywną obronę we wszystkich obszarach.- Sojusznicy zostali też zobowiązani do wzmocnienie swej własnej obrony cybernetycznej oraz wymiany informacji i najlepszych praktyk - podkreślił szef Sojuszu.
>> Godz. 19:20
Pokaz przelotu formacji samolotów.
>> Godz. 20:00
Powitanie przez Prezydenta RP Szefów Państw i Rządów przybyłych do Pałacu Prezydenckiego na kolację roboczą.
>> Godz. 20:15
Wspólne zdjęcie Uczestników Szczytu goszczących w Pałacu Prezydenckim
>> Godz. 20:30
Przywódcy państw NATO uczestniczący w warszawskim szczycie Sojuszu spotkali się w piątek wieczorem w Pałacu Prezydenckim na kolacji roboczej wydawanej przez Andrzeja Dudę. >> WIĘCEJ
Pojawili się także szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
Szefowie dyplomacji spotkali się natomiast na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim; ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim, zaś premier Beata Szydło zaprosiła przedstawicieli państw partnerskich NATO na Zamek Królewski.
>> Godz. 21:00
Na zakończenie pierwszego dnia Szczytu NATO w Warszawie na fasadzie Pałacu Prezydenckiego pojawiła się okolicznościowa iluminacja.
(inf. własna / PAP)