Menu rozwijane

03 marca 2022

W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą spotkali się z samorządowcami w sprawie działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Prezydent podkreślił, że z kryzysem uchodźczym radzimy sobie znakomicie, także dzięki pracy samorządowców.

– Uważam, że Polska i my, Polacy, jako społeczeństwo zdajemy egzamin. Tak, uważam, że go zdajemy, za co z góry chcę powiedzieć: bardzo dziękuję całemu naszemu społeczeństwu. Ale dziękuje przede wszystkim Panom, którzy na co dzień tutaj z tym problem sobie radzicie, bo rzeczywiście ten napływ uchodźców z terenów Ukrainy jest ogromny – zaznaczył.

– Mamy z jednej strony wojnę na Ukrainie, a więc konflikt zbrojny, rosyjską agresję tuż za naszymi granicami, bezpośrednio u naszego wielkiego sąsiada – mówił. Ale, jak dodał, wojna ta wywołała także i kryzys bezpośrednio u nas, tutaj na miejscu.  – Trudno inaczej nazwać sytuację, z którą – co bardzo mocno chcę podkreślić – radzimy sobie znakomicie, także właśnie dzięki Państwa pracy, Panów pracy – ale która w gruncie rzeczy jest sytuacją zupełnie nietypową i kompletnie niestandardową, a mianowicie kryzys uchodźczy – mówił Prezydent do samorządowców.
CAŁE WYSTĄPIENIE >>

– Dziękuję bardzo, że udaje nam się poradzić sobie z tym problemem właśnie dzięki Państwa pracy, także dzięki przygotowaniu ze strony rządowej, które zostało dobrze przeprowadzone – przekonywał.

Andrzej Duda wskazywał, że rzeczywiście napływ uchodźców z terenów Ukrainy jest ogromny. – Obawiam się, że jesteśmy dopiero na początku tej trudnej drogi, która nas czeka, bo rosyjska inwazja na Ukrainie rozlewa się – mówił.

W spotkaniu uczestniczyła Grażyna Ignaczak–Bandych, szef KPRP i ministrowie w Kancelarii Prezydenta.

Może Cię zainteresować Orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy [PL/EN/UA] Andrzej Duda w stałym kontakcie z Wołodymyrem Zełenskim Rada Bezpieczeństwa Narodowego ws. Ukrainy Narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego

Minister Grażyna Ignaczak–Bandych podkreślała w późniejszej wypowiedzi dla mediów, że Małżonka Prezydenta RP jest bardzo zaangażowana w tematy społeczne, zajmuje się pomocą dzieciom, osobom chorym, niepełnosprawnym. – Dziś Pani Prezydentowa zajmuje się wspomaganiem uchodźców z Ukrainy, którzy już są w Polsce – zaznaczyła.

Jak powiedziała, Pierwsza Dama zebrała głosy wskazujące, że brakuje podstawowej informacji przetłumaczonej na kilka języków.

– Dlatego z inicjatywy Pani Prezydentowej przygotowaliśmy taką ulotkę, która została zaprezentowana dzisiaj na spotkaniu i spotkała się z życzliwością samorządowców – poinformowała. ULOTKA DO POBRANIA >

06__Grazyna_Ignaczak_Bandych_Adam_Kwiatkowski_briefing_20220303_ERB54545.jpg [499.25 KB]

Może Cię zainteresować „Siostry i Bracia z Ukrainy, jesteśmy i będziemy z Wami!” Solidarni z Ukrainą. Rozmowa z Ks. Grzegorzem Semenkowem Solidarni z Ukrainą. Rozmowa z pracującym w Kijowie ks. Waldemarem Pawelcem List otwarty Małżonek Prezydentów Polski i Litwy

Minister Adam Kwiatkowski przypomniał o realizowanej prezydenckiej akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

– Od ostatnich dni, dzięki decyzjom Pani Prezydentowej zostały skierowane kolejne konwoje i kolejna pomoc, która dociera do konkretnych miejsc na Ukrainie. I ta akcja będzie kontynuowana – poinformował.

Spotkanie Pary Prezydenckiej z samorządowcami w sprawie działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy (1)
Spotkanie Pary Prezydenckiej z samorządowcami w sprawie działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy (2)
Spotkanie Pary Prezydenckiej z samorządowcami w sprawie działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy (3)
Spotkanie Pary Prezydenckiej z samorządowcami w sprawie działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy (4)
Spotkanie Pary Prezydenckiej z samorządowcami w sprawie działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy (5)
Spotkanie Pary Prezydenckiej z samorządowcami w sprawie działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy (6)
Spotkanie Pary Prezydenckiej z samorządowcami w sprawie działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy (7)
Spotkanie Pary Prezydenckiej z samorządowcami w sprawie działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy (8)
01_Andrzej_Duda_spotkanie_ws_uchodzcow_20220303_MBO17666.jpg
02_Andrzej_Duda_spotkanie_ws_uchodzcow_20220303_MBO17693.jpg
03_Andrzej_Duda_spotkanie_ws_uchodzcow_20220303_MBO17698.jpg
04_Andrzej_Duda_spotkanie_ws_uchodzcow_20220303_MBO17706.jpg
05_Andrzej_Duda_spotkanie_ws_uchodzcow_20220303_MBO17724.jpg
06_Andrzej_Duda_spotkanie_ws_uchodzcow_20220303_MBO20439.jpg
07_Andrzej_Duda_spotkanie_ws_uchodzcow_20220303_MBO17744.jpg
08_Andrzej_Duda_spotkanie_ws_uchodzcow_20220303_MBO20447.jpg