Menu rozwijane

06 lutego 2018

Zdecydowałem się podpisać nowelizację ustawy o IPN - przepisy art. 55a wejdą w życie; jednocześnie zdecydowałem, że skieruję tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego - poinformował we wtorek Prezydent Andrzej Duda.

We wtorek wieczorem, jak poinformował rzecznik Prezydenta RP Krzysztof Łapiński, ustawa została przez Prezydenta podpisana.

Zobacz notatkę>>

Jak mówił Andrzej Duda - uzasadniając swoją decyzję - "trzeba chronić dobre imię Polski i Polaków, to kwestia także naszej wrażliwości". - My też mamy prawo do swojej wrażliwości, mamy też prawo do prawdy historycznej i mamy też prawo do tego, abyśmy byli w prawdziwy sposób, zgodnie z faktami oceniani - podkreślił Prezydent.

ENGLISH VERSION>>

Andrzej Duda dodał, że zdecydował się skierować nowelę o IPN w trybie następczym do TK, ponieważ jest dla niego też "niezwykle ważna ta wrażliwość, która powoduje głosy sprzeciwu, która wywołuje obawy o to, że nie będzie można głosić prawdy, że będzie zamykanie ust tym, którzy ocaleli".

Prezydent podkreślił, że "to nie jest ustawa nowa". - To nie jest propozycja, która pojawiła się tydzień czy miesiąc temu. Na temat tego przepisu, prowadziłem rozmowy już przeszło rok temu, a także w czasie mojej wizyty w Izraelu. Byłem już wtedy o to pytany  - mówił Andrzej Duda.

Jak wskazał, wówczas jeden element "bardzo istotnie" w tym kontekście się pojawiał - zdecydowane oczekiwanie tego, że te przepisy nie będą w żaden sposób blokowały działalności artystycznej i naukowej.  - W ostatecznym sformułowaniu przepisów art. 55a, takie wyłączenie dotyczące czynów związanych z działalnością artystyczną, naukową, zostało w sposób bardzo wyraźny do ustawy wprowadzone - zaznaczył Prezydent. Jak oświadczył, to oczekiwanie środowisk żydowskich zostało przez posłów przygotowujących nowelę o IPN zrealizowane.

Prezydent podkreślał, że w Polsce nie może być miejsca na nienawiść na tle narodowościowym czy etnicznym. - Wszyscy wiemy do czego antysemityzm doprowadził; nigdy w historii to już nie może się powtórzyć - oświadczył. Andrzej Duda wskazywał, że "nie było żadnego systemowego udziału ani państwa polskiego, które nie istniało, ani żadnych polskich instytucji w niemieckim przemyśle Zagłady. Dodał, że Polska, w odróżnieniu od innych krajów europejskich, nie współpracowała z reżimem hitlerowskich Niemiec.

Przypomniał też, że wielu Polaków, z narażeniem życia, starało się ratować Żydów w czasie II wojny światowej. - Mamy najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata ze wszystkich narodów, jakie są na świecie - podkreślił. Prezydent przyznał, że w czasie wojny zdarzały się "przypadki niegodziwości". - Były też przypadki zwykłego strachu przed śmiercią (...) Nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie dzisiaj, jakie to były uczucia i co to znaczy bać się o życie, kiedy rodzina może zostać właściwie w każdej chwili zamordowana - mówił Andrzej Duda. (KG/PAP)

Może Cię zainteresować Oświadczenie Prezydenta RP na temat nowelizacji ustawy o IPN [PL/ENG] Wystąpienie w Instytucie Yad Vashem Prezydent: Nigdy nie zgodzę się, aby Polska była oczerniana przez fałszywe oskarżenia [PL/ENG]
Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy (1)
Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy (2)
Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy (3)
Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy (4)
Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy (5)
Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy (6)
Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy (7)
Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy (8)
o187339835.jpg
o1693910427.jpg
o1253305848.jpg
o251627757.jpg
o895505057.jpg
o1856296494.jpg
o719863835.jpg
o1859571295.jpg