Menu rozwijane

14 lutego 2022

W obecnej sytuacji bezpieczeństwa Prezydent RP Andrzej Duda pozostaje w stałym kontakcie z europejskimi i światowymi przywódcami, a także najwyższymi przedstawicielami NATO i Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu (7–13 lutego) Andrzej Duda odbył szereg spotkań i rozmów telefonicznych:
ENGLISH VERSION >>

  • Konsultacje z przywódcami: USA, Kanady i państw europejskich oraz Sekretarzem Generalnym NATO

W piątek z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyły się kolejne konsultacje przywódców USA, Kanady i państw europejskich oraz Sekretarza Generalnego NATO. Temat: obawa przed rosyjską agresją na Ukrainę i rosnąca obecność rosyjskich wojsk przy ukraińskich granicach i na Białorusi.

Wszyscy przywódcy mówili jednym głosem, że konieczne jest dokończenie systemu sankcji wobec Rosji, gdyby doszło do ataku na Ukrainę. Trzeba wspierać Ukrainę i nie wolno ustępować przed dyktatem Rosji – podkreślił Prezydent RP.

To już druga taka rozmowa w ostatnim czasie. Pierwsza – również zorganizowana z inicjatywy Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w podobnym gronie – odbyła się ponad dwa tygodnie temu.

03_PAD_Krakow_20220211_MBO27405.jpg [226.58 KB]

Może Cię zainteresować Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie Z Prezydent Gruzji o sytuacji wokół Ukrainy Andrzej Duda: Ukraina może liczyć na wsparcie Polski Z Premierem Borisem Johnsonem o bezpieczeństwie
  • Spotkania w Brukseli

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent RP rozmawiał z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. – Nie mam wątpliwości, że konieczne jest wzmocnienie na wschodniej flance NATO – mówił Andrzej Duda podczas spotkania z dziennikarzami. Prezydent podkreślił, że „w naszym interesie jest pokój i spokój”. – Zagrożenie militarne jest ostatnią rzeczą, jakiej Polacy by chcieli – dodał.

Może Cię zainteresować Spotkanie z Sekretarzem Generalnym NATO Prezydent w Brukseli: Europa potrzebuje jedności Berlin. Wspólna deklaracja przywódców Trójkąta Weimarskiego

Prezydent RP zaproponował Sekretarzowi Generalnemu NATO zorganizowanie spotkań w formacie: NATO–Ukraina oraz NATO–Gruzja. – Powinniśmy pokazać naszą solidarność z tymi państwami, powinniśmy pokazać, że nie pozostawiamy ich samymi sobie, że – skoro zawsze byli lojalnymi sojusznikami Sojuszu Północnoatlantyckiego – sojusz także o nich pamięta – powiedział Andrzej Duda. CAŁA WYPOWIEDŹ>>

W Brukseli polski przywódca spotkał się także z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. – Zarówno w Unii Europejskiej jak i NATO powinniśmy działać wspólnie. Ci, którzy tworzą napięcia międzynarodowe, powinni widzieć naszą jedność, bo tylko tą drogą jesteśmy w stanie obronić pokój i prawo międzynarodowe, które ma znaczenie fundamentalne – mówił Prezydent RP po rozmowach.

26__Andrzej_Duda_Jens_Stoltenberg_NATO_Bruksela_20220207_MBO26918.jpg [555.50 KB]

 

  • Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie

We wtorek w Berlinie odbyło się spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Kanclerza Niemiec Olafa Scholza i Prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

12__Andrzej_Duda_Olaf_Scholz_Emmanuel_Macron_Berlin_20220208_JSZ_5510.jpg [684.37 KB]

Przywódcy obradowali w formule Trójkąta Weimarskiego o bezpieczeństwie w regionie Europy Środkowej i Wschodniej wobec groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Podczas wspólnego oświadczenia z Kanclerzem Niemiec i Prezydentem Francji Andrzej Duda podkreślał potrzebę jedności i solidarności:

– Musimy pokazać, że mówimy jednym głosem, że jesteśmy wspólnotą, że nie da się nas złamać.

  • Z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim

W czwartek Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Prezydenci wymienili się informacjami, m.in. o przebiegu szczytu Trójkąta Weimarskiego w Berlinie oraz swoich spotkaniach i rozmowach prowadzonych w ostatnich dniach w Kijowie, Pekinie i Brukseli.

Prezydent RP zapewnił Prezydenta Ukrainy o pełnym wsparciu Polski dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Podziękował także stronie ukraińskiej za konstruktywne podejście do kwestii rozwiązania problemów infrastrukturalnych.

 

  • Z Prezydentem Republiki Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem

Kolejna czwartkowa rozmowa telefoniczna. Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem Republiki Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem. Przywódcy poruszyli kwestię sytuacji bezpieczeństwa w regionie w związku z koncentracją rosyjskich sił zbrojnych wokół Ukrainy i na Białorusi. Podkreślili wolę bliskiej współpracy na rzecz deeskalacji.

Obaj prezydencji zgodzili się, że prawo międzynarodowe musi być bezwzględnie przestrzegane, a to oznacza brak zgody na siłowe ograniczenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

03_PAD_rozmowa_tel_Turcja_20220210_JSZ_5764.jpg [257.05 KB]

 

  • Z Prezydentem Włoch Sergio Mattarellą

Sytuacja bezpieczeństwa w Europie była tematem czwartkowej rozmowy telefonicznej z Prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. Jak poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, Prezydent RP pogratulował Prezydentowi Włoch niedawnej reelekcji i omówił sytuację bezpieczeństwa w Europie.

 

  • Z Premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem

Ponadto w czwartek Prezydent RP Andrzej Duda gościł w Pałacu Prezydenckim Premiera Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Borisa Johnsona. Polska i Wielka Brytania mają bardzo jasne i bliskie sobie stanowisko w sprawach bezpieczeństwa – komentował szef BPM Jakub Kumoch.

11_PAD_premier_UK_20220210_JSZ_6141.jpg [255.80 KB]

 

  • Z Premierem Kanady Justinem Trudeau

W niedzielę Prezydent RP Andrzej Duda o sytuacji wokół granic Ukrainy rozmawiał z Premierem Kanady Justinem Trudeau.