Menu rozwijane

18 sierpnia 2020
Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Generalnym NATO, marzec 2019

O sytuacji bezpieczeństwa w regionie w kontekście wydarzeń na Białorusi oraz o zwiększeniu amerykańskiego zaangażowania w Europie na podstawie umowie o współpracy wojskowej PL-USA Prezydent Andrzej Duda rozmawiał dziś z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Może Cię zainteresować Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej z USA podpisana [PL/EN] Prezydent: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia podtrzymują apel do władz Białorusi

Prezydent Andrzej Duda i Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg podczas rozmowy telefonicznej ocenili, że Białorusini muszą samodzielnie znaleźć drogę wyjścia z obecnej sytuacji bez odwoływania się do zewnętrznej interwencji – mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Andrzej Duda poinformował Jensa Stoltenberga o swoich dotychczasowych działaniach wobec sytuacji za wschodnią granicą Polski, podjętych we współpracy z prezydentami krajów bałtyckich. – Prezydent podkreślił, że wraz z przywódcami państw bałtyckich wezwał władze w Mińsku do przestrzegania podstawowych praw i wolności oraz rozpoczęcia prawdziwego dialogu ze społeczeństwem – przekazał minister.

W czasie rozmowy Prezydent Duda i Sekretarz Generalny NATO wyrazili przekonanie, że „Białorusini muszą samodzielnie, znaleźć drogę wyjścia z obecnej sytuacji społeczno-polityczno-gospodarczej, w jakiej znalazł się ich kraj, bez odwoływania się do zewnętrznej interwencji wbrew woli społeczeństwa”.

Jak wskazał prezydencki minister, sekretarz Stoltenberg zapewnił polskiego prezydenta, że „odpowiednie struktury Sojuszu na bieżąco monitorują sytuację bezpieczeństwa na wschodniej flance, a NATO pozostaje czujne i uważnie śledzi rozwój wydarzeń”.

Rozmówcy podkreślili, że sytuacja na Białorusi nie przekłada się na bieżącą aktywność militarną Sojuszu, którego celem jest wyłącznie zapewnienie bezpieczeństwa państw członkowskich.

Drugim tematem rozmowy Prezydenta i Szefa NATO była podpisana 15 sierpnia polsko-amerykańska umowa o rozszerzonej współpracy wojskowej (Enhanced Defence Cooperation Agreement). – Rozmówcy zgodzili się, że jest to ważny krok na rzecz dalszego wzmacniania obecności sił sojuszniczych na wschodniej flance NATO oraz podtrzymania zakresu zaangażowania USA w bezpieczeństwo europejskie – oświadczył prezydencki minister.

W tym kontekście, jak poinformował Krzysztof Szczerski, Prezydent Duda zaznaczył, że decyzja o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce ma charakter niezależny i nie odbywa w związku z decyzją Prezydenta USA Donalda Trumpa o redukcji amerykańskiego personelu wojskowego w Niemczech.