Menu rozwijane

28 sierpnia 2016
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda spotkał się w Gdańsku z Królem Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego Abdullahem II (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)
o1698264291.jpg

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda spotkał się w niedzielę w Gdańsku z Królem Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego Abdullahem II, przebywającym w Polsce z nieoficjalną wizytą.

Rozmowa głów państw poświęcona była sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu, a także bilateralnej współpracy w sprawach gospodarczych i bezpieczeństwa.

W przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej Król Abdullah II złożył także wieniec pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

Spotkanie jest potwierdzeniem dobrych relacji polsko-jordańskich. Do ostatniej rozmowy Prezydenta RP z królem Jordanii doszło w czasie zeszłorocznego szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Jej efektem była m.in. propozycja podjęcia dwustronnych konsultacji w dziedzinie bezpieczeństwa.

Jordania współpracuje blisko z Unią Europejską, jest jednym z najważniejszych partnerów NATO. Na szczycie Sojuszu w Newport w 2014 r. została zaliczona do grupy państw objętych wzmocnionym partnerstwem (wraz ze Szwecją, Finlandią, Australią i Gruzją). Siły Królestwa brały udział w natowskich operacjach w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz w Libii. Ponadto, jako pierwsze z państw Dialogu Śródziemnomorskiego, Jordania wniosła swój wkład do Sił Odpowiedzi NATO.