Menu rozwijane

30 marca 2022

Andrzej Duda odwiedził dziś Zofię Curkan – najstarszą Polkę z Odessy, która z powodu wojny na Ukrainie została zmuszona do ewakuacji. Podczas spotkania Prezydent przekazał Pani Zofii dokument potwierdzający nadanie jej obywatelstwa polskiego.

Prezydent przekazał również decyzję Prezes ZUS o przyznaniu Pani Zofii honorowego świadczenia dla osób, które skończyły 100 lat.


Zofia Curkan, z domu Przetakowska, urodziła się 28 listopada 1917 r. w Odessie. Nigdy nie przestała pielęgnować polskich tradycji, kultury i języka – nawet po aresztowaniu jej ojca przez NKWD, gdy jej rodzina była prześladowana. Jej wielkim marzeniem było, aby jeszcze raz zobaczyć swoją Ojczyznę. Na wniosek rodziny, 22 marca 2022 r. Prezydent Andrzej Duda nadał Pani Zofii obywatelstwo polskie.

Seniorka, która porusza się na wózku inwalidzkim, ze względu na stan zdrowia od dziesięciu lat nie opuszczała swojego mieszkania na III piętrze w Odessie. Z powodu rosyjskiej napaści na Ukrainę, w wieku 104 lat, została zmuszona do ewakuacji. Z Odessy, przez Mołdawię i Rumunię, dotarła do Warszawy.

02_Andrzej_Duda_nadanie_obywatelstwa_Zofia Curkan_20220330_JSZ_9794.jpg [452.23 KB]