Menu rozwijane

20 marca 2019
Senat | Otwarcie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk” (1)
Spotkanie z rodziną prof. Zbigniewa Religi (2)
Senat | Otwarcie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk” (3)
Senat | Otwarcie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk” (4)
Senat | Otwarcie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk” (5)
Senat | Otwarcie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk” (6)
Senat | Otwarcie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk” (7)
Senat | Otwarcie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk” (8)
Senat | Otwarcie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk” (9)
Senat | Otwarcie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk” (10)
Senat | Otwarcie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk” (11)
Senat | Otwarcie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk” (12)
o865582413.jpg
o681383118.jpg
o1478595472.jpg
o411980136.jpg
o387708301.jpg
o1527119304.jpg
o1115637402.jpg
o452564743.jpg
o13524994.jpg
o1024682190.jpg
o72178153.jpg
o382573723.jpg

Prof. Zbigniew Religa był niezwykłą, nietuzinkową osobą; był wielkim wielbicielem człowieka i życia. Był niezwykłym lekarzem, który dosłownie oddawał siebie drugiemu człowiekowi. Oddawał siebie choremu – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia w Senacie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk”.

Może Cię zainteresować Wypowiedź Prezydenta na otwarciu wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk” Wystawa została przygotowana przez Główną Bibliotekę Lekarską z okazji 10. rocznicy śmierci prof. Zbigniewa Religi – jednego z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził udany przeszczep serca, pracował także nad sztucznym sercem. Zbigniew Religa był również senatorem III i V kadencji. W 2008 r. odebrał z rąk śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego oraz akt powołania na członka Kapituły Orderu Orła Białego. Prof. Religa zmarł 8 marca 2009 roku, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w tzw. alei profesorskiej.

Podczas uroczystości Andrzej Duda wspomniał swoje spotkania z profesorem Religą; mówił, że ten, kto raz zetknął się z prof. Religą i mógł się go bliżej poznać, ten już zawsze potem chciał się znowu z nim spotkać. – Taką był osobą, zupełnie niezwykłą i absolutnie nietuzinkową – podkreślił.

Prezydent: Zbigniew Religa był wielbicielem człowieka i życia - zdjęcie w treści artykułu

Prezydent zaznaczył, że profesor był „jak ogień, płonął, to czym się zajmował było jego absolutną pasją”. – Był wielkim wielbicielem człowieka i życia, nie w tym znaczeniu, żeby życia używać, a w tym znaczeniu, żeby życie było, żeby życie trwało, żeby trwało jak najdłużej wbrew wszystkim przeciwnościom – mówił Prezydent, dodając, że to było jego wielkie wyzwanie i wielkie powołanie.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że prof. Religa nawet na politykę patrzył przez pryzmat tego, żeby jak najbardziej służyła i sprzyjała życiu. – Dlatego w tym właśnie kierunku chciał reformować polską służbę zdrowia – mówił i akcentował, że Zbigniew Religa zawsze powtarzał, że w centrum opieki zdrowotnej musi być chory: nie pieniądz się liczy, liczy się człowiek.

Prezydent: Zbigniew Religa był wielbicielem człowieka i życia - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Prezydent: Zbigniew Religa był wielbicielem człowieka i życia - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Na zorganizowaną w Senacie wystawę składają się plansze informacyjne dotyczące życia i działalności prof. Religi jako lekarza, a także jako senatora i polityka. Jest wśród nich m.in. fotografia z uroczystości wręczenia Orderu Orła Białego przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz zdjęcie profesora po jednej z operacji przeszczepu serca w 1987 roku, wykonane przez Jamesa Stanfielda do magazynu „National Geographic”. Ta fotografia obiegła cały świat; została uznana przez „National Geographic” za najlepsze zdjęcie 1987 r., a później także za jedno ze stu najważniejszych zdjęć w historii.

Prezydentowi towarzyszyli Szef Gabinetu Krzysztof Szczerski oraz Doradca Zofia Romaszewska.

(KG)