Menu rozwijane

11 lutego 2022

Z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyły się kolejne konsultacje przywódców USA, Kanady i państw europejskich oraz Sekretarza Generalnego NATO. Temat: obawa przed rosyjską agresją na Ukrainę i rosnąca obecność rosyjskich wojsk przy ukraińskich granicach i na Białorusi.

– Omawialiśmy przewidywane scenariusze wydarzeń – mówił Prezydent Andrzej Duda po zakończeniu telekonferencji. – Jest absolutna jedność przywódców Zachodu i poczucie głębokiej potrzeby solidarności z Ukrainą, konieczności pomocy Ukrainie.

Wszyscy przywódcy mówili jednym głosem, że konieczne jest dokończenie systemu sankcji wobec Rosji, gdyby doszło do ataku na Ukrainę. Trzeba wspierać Ukrainę i nie wolno ustępować przed dyktatem Rosji – podkreślił Prezydent RP.


Andrzej Duda zastrzegł, że uczestnicy rozmów nie deklarowali wysłania sił militarnych na Ukrainę, ale nadal utrzymują gotowość wspierania jej finansowo oraz poprzez dostawy broni – chodzi o środki defensywne, służące obronie. 

Powtórzył, że „absolutnie nie można się zgodzić się na ograniczenie suwerenności Ukrainy”. – Trzeba z Rosją prowadzić dialog, szukać możliwości, by Rosja mogła wyjść z twarzą z tej sytuacji, ale na pewno nie poprzez ustępstwa, które ograniczyłyby suwerenność Ukrainy i osłabienie NATO – zapewnił. CAŁA WYPOWIEDŹ>>

W konsultacjach wzięli udział, oprócz Andrzeja Dudy, Prezydent USA Joe Biden, Prezydent Francji Emmanuel Macron, Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, Premier Wlk. Brytanii Boris Johnson, Premier Kanady Justin Trudeau, Premier Włoch Mario Draghi, Prezydent Rumunii Klaus Iohannis oraz Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

To już druga taka rozmowa w ostatnim czasie. Pierwsza – również zorganizowana z inicjatywy Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w podobnym gronie – odbyła się ponad dwa tygodnie temu.

Może Cię zainteresować Z Premierem Borisem Johnsonem o bezpieczeństwie Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie Prezydent w Brukseli: Europa potrzebuje jedności Spotkanie z Sekretarzem Generalnym NATO
Prezydent Andrzej Duda podczas telekonferencji z przywódcami USA, Kanady i europejskich państw, obok szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch (1)
Prezydent Andrzej Duda podczas telekonferencji z przywódcami USA, Kanady i europejskich państw (2)
Wypowiedź po rozmowach z przywódcami USA, Kanady i europejskich państw (3)
Wypowiedź po rozmowach z przywódcami USA, Kanady i europejskich państw (4)
02_PAD_Krakow_20220211_MBO15020.jpg
03_PAD_Krakow_20220211_MBO27405.jpg
01_PAD_Krakow_Briefing_20220211_MBO27464.jpg
03_PAD_Krakow_Briefing_20220211_MBO27536.jpg