Menu rozwijane

02 marca 2021
Wideorozmowa z Prezydent Gruzji
Wideorozmowa z Prezydent Gruzji
Wideorozmowa z Prezydent Gruzji
Wideorozmowa z Prezydent Gruzji
Wideorozmowa z Prezydent Gruzji
o1003827958.jpg
o1401151636.jpg
o181369441.jpg
o134505566.jpg
o679806278.jpg

Prezydent RP Andrzej Duda odbył dziś wideorozmowę z Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Tematami rozmowy były sytuacja wewnętrzna w Gruzji oraz współpraca dwustronna szczególnie w ramach euroatlantyckiej drogi Gruzji.

Rozmowa miała miejsce dzień po spotkaniach Przewodniczącego Rady Europejskiej w Tbilisi z udziałem wszystkich sił politycznych, którym patronowała Prezydent Gruzji. Prezydent Zurabiszwili zrelacjonowała przebieg tych rozmów a Prezydent Duda  potwierdził, że Polska wspiera działania na rzecz dialogu i porozumienia rządzących i opozycji w celu przywrócenia stabilnego działania instytucji demokratycznych w Gruzji. Oczekujemy, że rozpoczęte rozmowy będą zmierzać do spełnienia oczekiwań wszystkich stron sceny politycznej.

Prezydenci rozmawiali również o wyzwaniach związanych z walką z pandemią koronawirusa i programami szczepień. Omówiono także kwestie współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego, w tym cyberbezpieczeństwa.

Prezydent Gruzji przedstawiła także plany na rzecz zbliżenia kraju do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej, w tym potrzebę europejskiego wsparcia inwestycji infrastrukturalnych. Polska jest rzecznikiem integracji Gruzji z organizacjami świata zachodniego.

Prezydent Zurabiszwili zaprosiła Prezydenta Dudę do złożenia wizyty w Tbilisi w najbliższym czasie.