Menu rozwijane

02 grudnia 2021

Prezydent Andrzej Duda odbył dziś trójstronną rozmowę w formacie Trójkąta Lubelskiego z Prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz Litwy Gitanasem Nausėdą. Ze względu na panująca pandemię, rozmowa miała charakter wirtualny.

Rozmowy koncentrowały się na 30-leciu uznania niepodległości Ukrainy, kwestiach bezpieczeństwa, współpracy regionalnej, przyszłości programu Partnerstwa Wschodniego, a także aspiracjach euroatlantyckich Ukrainy.

W trakcie spotkania przywódcy solidarnie wyrazili sprzeciw wobec ataków hybrydowych ze strony białoruskiego reżimu i Moskwy, a także mówili o sposobach przeciwdziałania im.  

Po spotkaniu Prezydenci przyjęli wspólną deklarację >>

English version >>

Może Cię zainteresować Prezydenci Litwy, Polski i Ukrainy wzywają do sankcji na Rosję Wspólna Deklaracja Prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy [PL/EN]

Polska, obok Kanady, była pierwszym państwem na świecie, które uznało niepodległość  Ukrainy – miało to miejsce w dniu 2 grudnia 1991 roku, dzień po przeprowadzonym referendum, w którym Ukraińcy poparli uchwalony przez Radę Najwyższą Akt Niepodległości.

Może Cię zainteresować Rozmowa telefoniczna Prezydentów Polski i Ukrainy Prezydent Duda rozmawiał z Gitanasem Nausėdą Wideokonferencja z przywódcami państw bałtyckich Spotkanie z Sekretarzem Generalnym NATO [PL/EN]

Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w lipcu 2020 r., a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej tych państw oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy. Dzisiejsza wideokonferencja była pierwszym spotkaniem Prezydentów w tym formacie.

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w wideokonferencji z Prezydentami Ukrainy i Litwy (1)
Prezydent Andrzej Duda bierze udział w wideokonferencji z Prezydentami Ukrainy i Litwy (2)
Prezydent Andrzej Duda bierze udział w wideokonferencji z Prezydentami Ukrainy i Litwy (3)
Prezydent Andrzej Duda bierze udział w wideokonferencji z Prezydentami Ukrainy i Litwy (4)
01_PAD_wodeokonf_20211202_JS__1579.jpg
02_PAD_wodeokonf_20211202_JS__1636.jpg
03_PAD_wodeokonf_20211202_JS__1640.jpg
04_PAD_wodeokonf_20211202_JS__1675.jpg