20 października 2021
Spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego

Kryzys na granicy z Białorusią był tematem spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy z premierem i ministrami po powrocie z wizyty na Litwie – poinformował szef BBN Paweł Soloch.

Bezpośrednio po powrocie z Litwy Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrami, aby omówić sytuację na granicy polsko-białoruskiej.

– Kompleksowo omówiliśmy sprawy związane z zarządzaniem obecnym kryzysem, dotyczące ochrony granicy i pracy służb na terenach przygranicznych, działań w państwach pochodzenia migrantów, państwach tranzytowych, a także działań związanych z sytuacją na Białorusi czy ze współpracą z naszymi partnerami i sojusznikami. W tym kontekście spotkanie służyło koordynacji naszej aktywności w Unii Europejskiej i NATO – dodał.

Minister Soloch zwrócił uwagę, że obecny kryzys był jednym z głównych tematów wizyty Prezydenta na Litwie, a w czwartek w Brukseli premier bierze udział w spotkaniu Rady Europejskiej; natomiast minister obrony narodowej – w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej w Kwaterze Głównej NATO.

– Dyskutowaliśmy także o dalszych działaniach po wygaśnięciu stanu wyjątkowego, związanych chociażby ze wzmocnieniem infrastruktury granicznej – poinformował szef BBN.

Oprócz Prezydenta i Premiera w spotkaniu uczestniczyli Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, szef Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP Jakub Kumoch, Wiceminister Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz, Główny Komendant Straży Granicznej gen. dyw. Tomasz Praga oraz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski.

Może Cię zainteresować W Wilnie o bezpieczeństwie regionu