23 czerwca 2020
Prezydent RP Andrzej Duda

Przed wylotem do USA Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą na temat bezpieczeństwa w naszym regionie. Przywódcy uzgodnili, że Prezydent Duda podczas spotkania z Prezydentem USA Donaldem Trumpem w imieniu obu krajów zaapeluje o wzmocnienie obecności wojsk USA w Europie.

O prowadzonych konsultacjach poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

W poniedziałek Prezydent Duda rozmawiał z Prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą. – Trwają konsultacje Prezydenta Dudy przed wylotem do Waszyngtonu. Wczoraj rozmawiał on z Prezydentem Nausedą o kwestiach bezpieczeństwa regionalnego – powiedział minister.

Prezydent Litwy poprosił Andrzeja Dudę o przedstawienie podczas spotkania w Waszyngtonie z Donaldem Trumpem stanowiska obu krajów dotyczącego bezpieczeństwa w naszym regionie. Prezydent Duda zaapeluje też – w imieniu obu krajów – o wzmocnienie obecności wojsk USA w Europie.

Może Cię zainteresować Rozmowa z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Szef prezydenckiego gabinetu przyznał, że argumentem na rzecz takiego wzmocnienia jest stanowcze stanowisko Polski i Litwy w kwestii obronności, odpowiedzialność obu krajów wobec NATO i przestrzeganie zasady przeznaczania 2 proc. PKB na potrzeby obronne.

Podczas rozmowy przywódcy Polski i Litwy poruszyli też kwestię rosyjskiej polityki rewizjonizmu historycznego. Według ministra Szczerskiego ocena takiej polityki obu Prezydentów jest zgodna. Pokreślili oni, że procesy fałszowania historii są istotne nie tylko dla obu państw, lecz także dla ich sojuszników na Zachodzie. Podczas rozmowy uzgodniono także, że bezpieczeństwo energetyczne jest i pozostanie we wspólnym zainteresowaniu obu krajów.

Krzysztof Szczerski powiedział również, że trwają rozmowy przed wizytą Andrzeja Dudy w USA z Kijowem. Poinformował o swojej rozmowie z zastępcą szefa administracji Prezydenta Ukrainy odpowiedzialnym za sprawy zagraniczne Ihorem Żowkwą. – Rozmowy ze stroną ukraińską są podobne do tych prowadzonych ze stroną litewską. Ze strony ukraińskiej pojawiła się prośba, żeby poruszyć w rozmowie z Prezydentem USA problem bezpieczeństwa na Ukrainie i fakt, że Ukraina chce rozwijać współpracę z NATO i USA – powiedział Krzysztof Szczerski.

Minister poinformował też, że jeszcze we wtorek, przed wylotem do Waszyngtonu, planuje rozmawiać na temat wizyty Prezydenta Dudy z doradcą ds. Bezpieczeństwa Narodowego USA Robertem O’Brienem.(PAP)