Menu rozwijane

10 grudnia 2020

– Cieszymy się ze społecznością żydowską z rozpoczynającego się święta – święta radosnego, święta zwycięstwa – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim, w której wzięła też udział Agata Kornhauser-Duda.

Przypomniał, że to śp. Prezydent Lech Kaczyński zainaugurował uroczystość zapalania świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim w 2006 roku. – Jest to dla mnie tym większa radość, że ciesząc się wraz z Panami Rabinami, z całą społecznością żydowską, mogę zarazem wspominać także Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonkę Marię, u boku których miałem zaszczyt służyć Polsce w tamtym czasie, ponad 10 lat temu, i z myślą o których służę mojemu krajowi i wszystkim jego mieszkańcom niezależnie od tego, jakiej są narodowości – mówił.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>

– Wszystkiego dobrego, zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności. Wesołej Chanuki dla całej społeczności żydowskiej w Polsce – powiedział Andrzej Duda.

W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się zawsze 25. dnia miesiąca kislew; w kalendarzu gregoriańskim jej obchody przypadają od listopada do grudnia. Chanuka jest jednym z najradośniejszych świąt żydowskich, obchodzonym przez osiem dni. Każdego z nich po zapadnięciu zmroku Żydzi zapalają jedną świecę na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku.

Może Cię zainteresować Życzenia dla społeczności żydowskiej w Polsce z okazji Chanuki [PL/EN]
Pałac Prezydencki | Zapalenie świec chanukowych (1)
Pałac Prezydencki | Zapalenie świec chanukowych (2)
Pałac Prezydencki | Zapalenie świec chanukowych (3)
Pałac Prezydencki | Zapalenie świec chanukowych (4)
Pałac Prezydencki | Zapalenie świec chanukowych (5)
o1446325929.jpg
o644303626.jpg
o1180316515.jpg
o152434097.jpg
o1624828123.jpg