Menu rozwijane

09 listopada 2021

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się kolejna zwołana przez Prezydenta RP narada ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jestem wdzięczny naszym służbom, żołnierzom i funkcjonariuszom za obronę granicy. Zapewniam, że cały czas monitorujemy sytuację. Mamy konieczną infrastrukturę do obrony, a na granicy znajduje się odpowiednia liczba służb – mówił po spotkaniu Andrzej Duda. 

– Zakończyło się spotkanie, które zwołałem w związku z sytuacją na granicy. Wysłuchałem wszystkich informacji i raportów. Zapobiegliśmy wczoraj przekroczeniu granicy. Grupy migrantów były sterowane przez służby białoruskie, które sprowadziły tych ludzi w miejsce, w którym nie ma przejścia granicznego – poinformował Prezydent.

– Będziemy granicy bronili. Współdziałamy z naszymi sojusznikami. Premier jest w stałej konsultacji z Komisją Europejską i z Radą Europejską. Ja jestem w stałym kontakcie z sekretarzem generalnym NATO. Dzisiaj rano pan Jens Stoltenberg prosił mnie o to, żebyśmy byli właśnie na takiej gorącej linii – zapewnił Andrzej Duda.

– To co się działo wczoraj mam nadzieję widzieli wszyscy. Mam nadzieję, że widziała również polska opozycja i przedstawiciele, którzy w ostatnim czasie bardzo wiele nieodpowiedzialnych słów wypowiedzieli i widzieliśmy bardzo wiele nieodpowiedzialnych zachowań. Ciężko o tym w ogóle przypominać, to były działania, które de facto sprzyjały reżimowi białoruskiemu i jego hybrydowemu atakowi na Polskę i Unię Europejską, a nie broniły polskich i europejskich interesów. Apeluję o opamiętanie. Będzie dzisiaj debata sejmowa w tej sprawie, gdzie wszyscy będą mogli się wypowiedzieć, ale przede wszystkim proszę o opamiętanie – apelował.

To kolejne spotkanie poświęcone omówieniu sytuacji na granicy i koordynacji wspólnych działań. Wczoraj w BBN razem z Prezydentem i Prewmierem rozmawiali szefowie resortów: obrony narodowej, spraw zagranicznych, oraz dowódcami wojskowymi i komendantem Straży Granicznej.

Narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego (1)
Oświadczenie Prezydenta dla mediów (2)
Oświadczenie Prezydenta dla mediów (3)
Oświadczenie Prezydenta dla mediów (4)
Oświadczenie Prezydenta dla mediów (5)
Oświadczenie Prezydenta dla mediów (6)
o1349118286.jpg
o942489209.jpg
o494164617.jpg
o1023446655.jpg
o1546494224.jpg
o272376110.jpg
Może Cię zainteresować Prezydent zwołał naradę ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej Rozmowa z Sekretarzem Generalnym NATO Rozmowa z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską Rozmowa o sytuacji na granicy z przywódcami Estonii i Łotwy