Menu rozwijane

07 listopada 2021
Fot. 11.11.2020

W czwartek 11 listopada w Warszawie odbędą się centralne obchody Święta Niepodległości z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który m.in. weźmie udział we mszy za Ojczyznę i w uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ponadto Prezydent wręczy tego dnia m.in. nominacje generalskie.

Jak poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, 11 listopada rano Prezydent złoży kwiaty przed znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego oraz przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Może Cię zainteresować Awanse generalskie w Siłach Zbrojnych RP i Straży Granicznej

O godz. 9.00 Prezydent wręczy w Belwederze nominacje generalskie. Prezydent awansował pięciu oficerów wojska, w tym dowódcę WOT, oraz czterech oficerów Straży Granicznej.

Następnie, o godz. 10.00 Prezydent weźmie udział w uroczystej mszy za Ojczyznę, która odprawiona zostanie w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy przewodniczył będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Tego dnia po raz kolejny w Świątyni Opatrzności zapłonie Świeca Niepodległości, podarowana przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby została zapalona w wolnej Polsce.

Na godz. 12.00 zaplanowano uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, podczas których Prezydent zabierze głos.

Po uroczystościach, o godz. 14.00 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r. Święto przywrócono w okresie transformacji ustrojowej w 1989 r. Jest dniem wolnym od pracy.(PAP)