Menu rozwijane

30 sierpnia 2016

W najbliższą sobotę w kilkuset miejscowościach w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie. W Ogrodzie Saskim w Warszawie fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza będzie czytać Para Prezydencka, a także wielu wyśmienitych aktorów. Wydarzenie będzie dostępne również dla osób niesłyszących i niedosłyszących (tłumaczenie na język migowy).

 

Bohaterką tegorocznej edycji akcji jest powieść „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, polskiego pisarza, publicysty i laureata Nagrody Nobla. „Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis”. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą” – napisał w liście inaugurującym tegoroczną akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w sobotnie przedpołudnie oficjalnie rozpocznie Para Prezydencka, która weźmie udział także w zakończeniu akcji wieczorem, ok. godz. 21.45. Tego samego dnia, między godz. 16.00-17.00, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda będą również uczestniczyć w Narodowym Czytaniu we wsi Lipków (woj. mazowieckie).

Do wspólnego czytania jednego z najważniejszych dzieł polskiej literatury w Ogrodzie Saskim  zaproszono cenionych aktorów m.in.: Ewę Dałkowską, Małgorzatę Kożuchowską, Sonię Bohosiewicz, Dawida Ogrodnika czy Olgierda Łukaszewicza. Każdemu fragmentowi powieści Henryka Sienkiewicza towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo. Wystąpią m.in.: Misia Furtak, Pustki i Włodzimierz Kiniorski. Z myślą o osobach niesłyszących i niedosłyszących całe wydarzenie w Ogrodzie Saskim będzie tłumaczone na język migowy.

W najbliższą sobotę cała Polska czyta „Quo vadis” - zdjęcie w treści artykułu

Dodatkowo będzie można ozdobić swój egzemplarz książki pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania, a także przenieść się do Rzymu Nerona i zatrzymać czas w kadrze dzięki tematycznej Fotobudce. Biorąc udział w akcji „Czytanie przy kawie” przygotowanej przez Narodowe Centrum Kultury, będzie można napić się darmowej kawy lub herbaty. 

To wyjątkowa akcja, która wzmacnia poczucie naszej narodowej wspólnoty i tworzy więź między pokoleniami  – mówi Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Zwraca uwagę, że akcja Narodowe Czytanie dowodzi ponadczasowości wybitnych dzieł rodzimej literatury i wpływa na popularyzację czytelnictwa. – Kontakt z książkami pisanymi piękną polszczyzną uwrażliwia na słowo, uczy szacunku wobec języka, w którym przetrwały wartości kształtujące naszą narodową kulturę. Dlatego zachęcam wszystkich do udziału w tegorocznej akcji – dodaje minister.

Do partnerów Narodowego Czytania dołączył w tym roku najpopularniejszy na świecie serwis społecznościowy Facebook. W sobotę umieści na górze strumienia aktualności specjalnie przygotowany komunikat informujący o akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej. 

- Książki, jako integralna część kultury, są platformą i bodźcem do poznawania świata, poszerzania horyzontów oraz wymiany myśli, spostrzeżeń i poglądów z innymi ludźmi. W tym kontekście współgrają z nowoczesnymi formami komunikacji, takimi jak Facebook, który umożliwia otwartą dyskusję między ludźmi na całym świecie. W dniu Narodowego Czytania chcemy namówić jak największą liczbę Polaków do rozmowy o książkach, dzielenia się swoimi wrażeniami z przyjaciółmi, a przede wszystkim do ich czytania – mówi Jakub Turowski, Head of Public Policy w Facebooku.

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

Organizatorem warszawskiej edycji jest Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz Stołecznej Estrady. Patronat medialny nad akcją objęło Polskie Radio i Telewizja Polska. Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT NARODOWEGO CZYTANIA ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ>>