Menu rozwijane

11 września 2020

Planowana jest oficjalna wizyta Prezydenta RP na Ukrainie jeszcze w tym roku; jeśli nie zajdą jakieś nadzwyczajne przeszkody, to w październiku Andrzej Duda powinien odwiedzić Ukrainę – powiedział szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski.

W piątek Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Minister przekazał, że w trakcie ponad godzinnej wideorozmowy obaj przywódcy omówili cztery główne kwestie. Pierwszą z nich były plany wizyty Prezydenta Polski w Kijowie.

Drugim tematem rozmowy Prezydentów była sytuacja epidemiczna i zdrowotna związana z pandemią koronawirusa. – Prezydenci rozmawiali o tym, jak oba kraje walczą z wzrastającą liczbą zachorowań i jak przygotowują się do sezonu jesienno-zimowego. Te działania są bardzo podobne. Sytuacja w obu krajach jest na bieżąco monitorowana; będą podejmowane kolejne działania służb zdrowotnych i sanitarnych o bardzo podobnym charakterze, jeśli chodzi o odpowiedzialną reakcję na pandemię – poinformował minister.

Jak dodał, Prezydent Zełenski zapewnił Andrzeja Dudę, że „sytuacja na Ukrainie, jeśli chodzi o możliwości służby zdrowia, jest pod kontrolą i w żadnej mierze nie mamy do czynienia z sytuacją, w której można by mówić o niepokojącym zjawisku niewydolności sytemu”.
Prezydenci wymienili się też ocenami wydarzeń na Białorusi. – Oczywiście jesteśmy zgodni co do tego, że to Białorusini powinni mieć prawo do swobodnego określenia przyszłości swego kraju i Białoruś, jak każde państwo europejskie, zasługuje na to, by mieć wolne, demokratyczne wybory oraz przywódcę, który posiada legitymację pochodzącą z niekwestionowanych i spełniających międzynarodowe standardy wyborów – powiedział Krzysztof Szczerski.

Jak zaznaczył, „ważnym elementem jest, by liderzy ruchów społecznych na Białorusi skonsolidowali swoje działania i wypracowali wspólną płaszczyznę programową, by mogła ona stanowić podstawę do współpracy i dialogu politycznego także ze stroną społeczną”.
Według Krzysztofa Szczerskiego obaj Prezydenci poparli europejską odpowiedź na wydarzenia na Białorusi, jeśli chodzi o system sankcji. – Ukraina także deklaruje przystąpienie do tego reżimu sankcyjnego, który wypracuje Unia Europejska – przekazał minister.

Czwartym tematem rozmowy Prezydentów Dudy i Zełenskiego była sytuacja na wschodzie Ukrainy. – Prezydent Zełenski poinformował o naruszeniach zawieszenia broni, o pojawiających się coraz częściej naruszeniach poczynionych ustaleń, podkreślając jednocześnie, że nadal strona ukraińska przywiązuje fundamentalną wagę do procesu normandzkiego i że w najbliższym czasie odbędą się kolejne spotkanie w ramach tego formatu, i że jest to format, który wciąż jeszcze jest podstawowym instrumentem rozwiązywania konfliktu w Donbasie – powiedział Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, Wołodymyr Zełenski przekazał Prezydentowi, że mamy do czynienia z pogłębiającym się kryzysem, jeśli chodzi o realizację porozumień mińskich. – Naruszenia są częste, żołnierze ukraińscy giną na wschodniej Ukrainie, widać więc, że konflikt nie wygasa – zaznaczył szef prezydenckiego gabinetu.(PAP)