Menu rozwijane

17 października 2017
Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta RT z przedstawicielami mediów (1)
Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę (2)
Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę (3)
Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę (4)
Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę (5)
Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę (6)
Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę (7)
Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę (8)
Rozmowa „w cztery oczy” Prezydenta RP i Prezydenta RT (9)
Rozmowa „w cztery oczy” Prezydenta RP i Prezydenta RT (10)
Zwyczajowa wymiana upominków (11)
Zwyczajowa wymiana upominków (12)
Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta RT (13)
Podpisanie dokumentów w obecności Prezydentów RP i RT (14)
Podpisanie dokumentów w obecności Prezydentów RP i RT (15)
Podpisanie dokumentów w obecności Prezydentów RP i RT (16)
Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta RT z przedstawicielami mediów (17)
Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta RT z przedstawicielami mediów (18)
Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta RT z przedstawicielami mediów (19)
Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta RT z przedstawicielami mediów (20)
Udział prezydentów w Polsko-Tureckim Forum Gospodarczym (21)
Udział prezydentów w Polsko-Tureckim Forum Gospodarczym (22)
Udział prezydentów w Polsko-Tureckim Forum Gospodarczym (23)
Udział prezydentów w Polsko-Tureckim Forum Gospodarczym (24)
Obiad oficjalny wydany przez Prezydenta RP (25)
Obiad oficjalny wydany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Republiki Turcji (26)
Obiad oficjalny wydany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Republiki Turcji (27)
Obiad oficjalny wydany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Republiki Turcji (28)
o1257975711.jpg
o319597640.jpg
o1725399254.jpg
o1274698136.jpg
o1785911650.jpg
o692592620.jpg
o102150430.jpg
o916303878.jpg
o119130597.jpg
o795306290.jpg
o31847977.jpg
o752006907.jpg
o682246572.jpg
o798809412.jpg
o217704302.jpg
o67616604.jpg
o1675682777.jpg
o278224536.jpg
o208741874.jpg
o1512947607.jpg
o222107532.jpg
o904777247.jpg
o1766342064.jpg
o1323009941.jpg
o657797051.jpg
o835068875.jpg
o486104254.jpg
o1925946257.jpg

Współpraca w ramach NATO oraz relacje Ankary z UE znalazły się wśród tematów rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem, który składa wizytę w naszym kraju. - Polska popierała i popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej - mówił podczas wspólnej konferencji Andrzej Duda. ENGLISH VERSION >>

  • Rozmowa Prezydentów w "cztery oczy" 
Może Cię zainteresować Krzysztof Szczerski w RMF FM: Rozmowa prezydentów Dudy i Erdoğana bez tematów tabu 175. rocznica założenia Adampola/Polonezköy w Turcji Prezydenci Polski i Turcji będą rozmawiać w Warszawie m.in. o bezpieczeństwie

Po ceremonii oficjalnego powitania, która odbyła się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, przywódcy Polski i Turcji rozmawiali w "cztery oczy". - Była to bardzo szczera, długa rozmowa z panem prezydentem - ocenił Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że drogi Turcji i UE "będą nadal podążały w tym samym kierunku", czego efektem stanie się "pełne członkostwo Turcji w Unii". Dodał, że rozmawiał z prezydentem Erdoğanem również o sytuacji wewnętrznej Turcji.

Jak podkreślał wcześniej szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski: - Andrzej Duda będzie rozmawiał z Recepem Tayyipem Erdoğanem na każdy temat, bez tabu.

 Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę    

Wizyta Prezydenta Turcji PL/ENG - zdjęcie w treści artykułu

 Rozmowa „w cztery oczy” Prezydenta RP i Prezydenta RT

Wizyta Prezydenta Turcji PL/ENG - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta RT

 

  • Podpisanie dokumentów w obecności Prezydentów RP i RT

W obecności prezydentów Andrzeja Dudy i Recepa Tayyipa Erdoğana podpisanych zostało pięć międzyrządowych umów dotyczących m.in. kwestii kultury i wojskowości.

  • Memorandum o porozumieniu między Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej  a Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Turcji o współpracy w dziedzinie archiwów dyplomatycznych,
  • Deklaracja intencji między Ministerstwem Obrony Narodowej RP a Ministerstwem Obrony Narodowej Republiki Turcji,
  • Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Turcji o zabezpieczeniu społecznym,
  • Porozumienie Administracyjne w sprawie stosowania Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Turcji o zabezpieczeniu społecznym,
  • Program realizacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Turcji o współpracy w dziedzinie nauki, oświaty i kultury na lata 2017-2020.

Wizyta Prezydenta Turcji PL/ENG - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Podpisanie dokumentów w obecności Prezydentów RP i RT

  • "Polska popiera starania Turcji o wstąpienie do UE"

- Polska popierała i popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej - podkreślił Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej. Zanzaczył, że Turcja jest niezwykle istotnym partnerem UE, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. - Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważną rolę odgrywa z uwagi na swoje miejsce geopolityczne, jak również ze względu na potencjał zarówno gospodarczy i militarny - podkreślił.

Może Cię zainteresować Spotkanie prezydentów Polski i Turcji z mediami. Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy

Podziękował prezydentowi Erdoğanowi za to, że jego kraj realizuje swoje zobowiązania wobec UE, jeżeli chodzi o wsparcie w walce z kryzysem migracyjnym. - Na terytorium Turcji znajduje się ok. 3,5 mln uchodźców, z których część zamieszkuje w obozach, a koszty ich utrzymania ponosi dzisiaj państwo tureckie - przypomniał polski prezydent. Podkreślił wyraźnie, że zobowiązania UE "z tego tytułu wobec państwa tureckiego powinny zostać zrealizowane".

Wizyta Prezydenta Turcji PL/ENG - zdjęcie w treści artykułu nr 3

Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta RT z przedstawicielami mediów

Andrzej Duda oraz Recep Tayyip Erdoğan są zdania, że Ukraina powinna odzyskać swoją integralność terytorialną. Są również zgodni co do tego, aby zakończyła się agresja rosyjska na Ukrainę. Polski prezydent dodał, że zależy mu na wsparciu Turcji, jeżeli chodzi o wzmacnianie wschodniej flanki NATO.

Nawiązując do tematu gospodarki, której obroty pomiędzy Polską a Turcją przekraczają 6 mld euro, Andrzej Duda ocenił, że "potencjał naszych krajów jest większy". - Mam nadzieję, że w ciągu 4-5 lat te obroty zwiększą się do ponad 10 mld euro - ocenił. Poinformował, że z prezydentem Turcji rozmawiał także o zwiększeniu wymiany turystycznej. 

Politycy poruszyli również temat współpracy w dziedzinie energetyki. - Mam nadzieję, że będzie się ona z powodzeniem rozwijała w dziedzinie energii odnawialnej, ale także w dziedzinie górnictwa czy ochrony klimatu. To są te kierunki, które dziś są związane z rozwojem nowoczesnej gospodarki - wskazał polski prezydent. CZYTAJ WIĘCEJ >>

Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta RT z przedstawicielami mediów

Może Cię zainteresować Wystąpienie Prezydenta RP podczas Polsko-Tureckiego Forum Gospodarczego

- Turcja jest bardzo ważnym krajem na Bliskim Wschodzie, a wszystko to, co dzieje się w tym regionie, konflikty, które tam mają miejsce, są dla pokoju światowego kluczowe - tłumaczy szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Zwraca uwagę, na rolę Polski, która od przyszłego roku obejmie niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - Jest niezwykle ważne, żeby poznać turecką optykę na sytuację w regionie - dodaje szef gabinetu prezydenta. (KP/PAP)

  • Polsko-Tureckie Forum Gospodarcze

- Polska i Turcja mają potencjał do podwojenia wymiany handlowej, do poziomu co najmniej 10 mld euro rocznie - ocenił prezydent Andrzej Duda, otwierając następnie wspólnie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem Polsko-Tureckie Forum Gospodarcze w Warszawie.

Prezydent podziękował prezydentowi Erdoğanowi za zaproszenie ze sobą w ramach delegacji tak szerokiej reprezentacji tureckiego biznesu, który sprawdził się już w wielu działaniach inwestycyjnych w Polsce i z powodzeniem od wielu lat jest obecny na polskim rynku.

Może Cię zainteresować Wystąpienie Prezydenta RP podczas Polsko-Tureckiego Forum Gospodarczego

- Polsko-turecka współpraca gospodarcza rozwija się bardzo dobrze, co wynika z tradycyjnych, przyjaznych wzajemnych stosunków dyplomatycznych trwających już ponad 600 lat - podkreślił prezydent.

- Turcja jest najważniejszym partnerem handlowym Polski w rejonie Bliskiego Wschodu, a wzajemna wymiana handlowa od lat wykazuje stałą dynamikę wzrostu – zaznaczył Andrzej Duda.

Wystąpienie Prezydenta RP  w czasie Polsko-Tureckiego Forum Gospodarczego

- W czasie rozmów z prezydentem Erdoğanem kilkakrotnie podkreślaliśmy, że potencjał sięga co najmniej 10 mld euro obrotów rocznie. Dodał, że oba kraje mają przewagi konkurencyjne, których uruchomienie może podwoić obroty.

Polski prezydent zauważył, że struktura i wysokość polsko-tureckiego handlu są zrównoważone, co - jego zdaniem - świadczy m.in. o dobrym wzajemnym rozpoznaniu rynków.

- Zależy nam na znaczącym zwiększeniu tureckiego zaangażowania inwestycyjnego w Polsce - podkreślił prezydent Duda.

Jak dodał, Polsce zależy, by turecki biznes inwestujący w Azji i mający tam znakomite kontakty wybierał polskich partnerów. - Kluczowy obszar dla Polski to sektor energetyczny - zauważył. Podkreślił, że właśnie w Azji centralnej są plany rozbudowy energetyki konwencjonalnej, a polskie firmy mają duże doświadczenie i znakomite referencje w rewitalizacji, projektowaniu i budowie nowych bloków energetycznych - na węgiel czy gaz, ale także w sektorze energetyki odnawialnej. (PAP/MK)

  • Oficjalny obiad wydany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Republiki Turcji

Wieczorem prezydent Andrzej Duda wydał oficjalny obiad na cześć tureckiego gościa. Przyjęcie odbyło się w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego.

Wizyta Prezydenta Turcji PL/ENG - zdjęcie w treści artykułu nr 4

Prezydenci Polski i Turcji podczas oficjalnego obiadu 

Wygłaszając toast, polski prezydent zwrócił uwagę, że wizyta prezydenta Erdoğana w naszym kraju ma trzy wymiary: polityczny, gospodarczy i międzyludzki.

Przypomniał, że Polskę i Turcję łączy ponad 600 lat stosunków dyplomatycznych. - Nie zawsze był pokój, były oczywiście wojny - mówił Andrzej Duda.

- Były też trudne momenty, kiedy Polska została rozdarta przez zaborców na 123 lata. To wtedy pojawiły się w naszej wspólnej historii te karty, które my, Polacy wobec Turcji i tureckiego narodu wspominamy z wdzięcznością - podkreślił Prezydent RP.

Zwrócił uwagę, że Imperium Osmańskie jako jedyne państwo na świecie nie uznało rozbiorów Polski, a wielu Polaków znalazło na tureckiej ziemi schronienie przed prześladowaniami.

Prezydent wspomniał między innymi bitwę pod Karsem z czasów wojny rosyjsko-tureckiej w drugiej połowie XIX wieku.  - To właśnie pod Karsem polscy żołnierze walczyli obok Turków, ale także obok żołnierzy innych narodowości - obok Węgrów, Włochów, Amerykanów, przeciwko Rosji - mówił prezydent Polski.

- Można się dzisiaj uśmiechnąć i powiedzieć, że była to zapowiedź dzisiejszego Sojuszu Północnoatlantyckiego - zażartował.

- Ja głęboko wierzę, Panie Prezydencie, że na fundamencie wspólnej historii, tego wszystkiego, co w tej historii było dobre, tego wszystkiego, co rozkwitło pomiędzy naszymi narodami, damy radę budować dobre stosunki polityczne, bardzo dobre stosunki gospodarcze i bardzo dobre stosunki międzyludzkie - powiedział prezydent Andrzej Duda, zwracając się do prezydenta Turcji.

Oficjalny obiad był ostatnim punktem programu wizyty preyzdenta Recepa Tayyipa Erdoğana w Polsce.  (PAP/BZ)

Lokalizacja