23 marca 2021

Pałac Prezydencki | Szczyt Młodzieżowy w formie wideokonferencji

Pałac Prezydencki | Szczyt Młodzieżowy w formie wideokonferencji

Pałac Prezydencki | Szczyt Młodzieżowy w formie wideokonferencji

o1844183093.jpg
o64046686.jpg
o390796092.jpg

Wsparcie psychologiczne i psychiatryczne młodych było tematem wtorkowego Szczytu Młodzieżowego z udziałem Andrzeja Dudy, ministra edukacji i nauki oraz przedstawicieli organizacji studenckich. Spotkanie było kontynuacją rozmów w Pałacu Prezydenckim w tym zakresie. 

W ubiegłym tygodniu Para Prezydencka spotkała się z Rzecznikiem Praw Dziecka i Rzecznikiem Praw Pacjenta. Wcześniej Andrzej Duda o problemach młodych rozmawiał z przedstawicielami Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Wówczas Prezydent zapewnił studentów o wsparciu ich postulatów w zakresie wypracowania systemowych rozwiązań dla przedstawionych kwestii, m.in. dostępności usług w zakresie zdrowia psychicznego. Od razu po spotkaniu skontaktował się z ministrem edukacji i nauki.

– Dzięki rozmowie Pana Prezydenta z Panem Premierem Mateuszem Morawieckim udało się zwiększyć środki na wsparcie psychologiczne i psychiatryczne o 220 mln zł – przypomniał prezydencki doradca ds. polityki młodzieżowej Łukasz Rzepecki. – Jak podkreślił Prezydent na dzisiejszym spotkaniu z organizacjami studenckimi, trzeba pamiętać, że problemem są nie tylko ograniczone środki, ale często pewnego rodzaju wstyd pójścia po pomoc. Chcemy wypracować konkretne rozwiązania systemowe w tym zakresie. Traktujemy to zagadnienie bardzo poważnie – podsumował doradca.

Może Cię zainteresować Młodzi w Pałacu: Spotkanie Doradcy Łukasza Rzepeckiego z Prezesem Niezależnego Zrzeszenia Studentów W środę prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia nt. zdrowia psychicznego Polaków W dzisiejszej dyskusji poświęconej możliwym działaniom i propozycjom rozwiązań zmierzających do poprawy dostępności wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego dla osób młodych, w tym studentów, wzięli udział: szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek oraz przedstawiciele pięciu organizacji studenckich: Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenia Studentów dla Rzeczypospolitej, Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych oraz Zrzeszenia Studentów Polskich.

Ze strony Kancelarii Prezydenta RP uczestniczyli: Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik, doradca Łukasz Rzepecki, który prowadzi konsultacje z organizacjami młodzieżowymi w ramach projektu „Młodzi w Pałacu”, oraz prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP. Zdrowie psychiczne Polaków w kontekście pandemii Covid-19 będzie także tematem środowego posiedzenia Rady.