Menu rozwijane

01 sierpnia 2022

Prezydent Andrzej Duda zwiedził dziś wystawę „Warszawa–Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”, otwartą na pl. Piłsudskiego przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa.

– To, co działo się tu w Warszawie, w trakcie II wojny światowej, kiedy toczyły się tutaj walki i kiedy Niemcy bezwzględnie mordowali cywilnych mieszkańców stolicy i niestety podobnie bezwzględna jest dzisiaj rosyjska agresja na Ukrainę – ocenił Prezydent.

Jak podkreślił, wystawa jest wymowna i pokazuje zdjęcia z Powstania Warszawskiego, ówczesnej stolicy i miast dzisiejszej Ukrainy, które zostały zniszczone przez rosyjskich agresorów. – Jakże podobne podobne zdjęcia, jakże tożsame bestialstwo tych, którzy zabijają, którzy niszczą, którzy dokonują destrukcji życia niewinnych ludzi – mówił.

CAŁE WYSTĄPIENIE>>

Andrzej Duda podziękował Polakom za pomoc Ukraińcom. – Ta wojna, tak jak każda wojna w dziejach, kiedyś się skończy, ale ci, którzy są odpowiedzialni za to bestialstwo i za te masakry, do których dochodzi dzisiaj w ukraińskich miastach i miasteczkach, nie mogą pozostać bez odpowiedzialności – podkreślił. – Muszą zostać za swoje zbrodnie ukarani. To jest dzisiaj obowiązek cywilizowanego świata. Powinny zostać powołane odpowiednie trybunały, zbrodnie powinny zostać rozliczone. Zbrodniarze bardzo często są udokumentowani – dodał.

Wystawa „Warszawa–Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei” na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego będzie  dostępna dla zwiedzających przez 2 tygodnie. Będzie też prezentowana w innych miastach. Wystawa składa się z 16 par zdjęć obrazujących zniszczoną Warszawę podczas Powstania Warszawskiego oraz Mariupol i podkijowskie miejscowości, które w tym roku ucierpiały z powodu rosyjskiej agresji.

Warszawa, pl. Piłsudskiego | Wystawa „Warszawa–Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei” (1)
Warszawa, pl. Piłsudskiego | Wystawa „Warszawa–Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei” (2)
Warszawa, pl. Piłsudskiego | Wystawa „Warszawa–Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei” (3)
Warszawa, pl. Piłsudskiego | Wystawa „Warszawa–Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei” (4)
Warszawa, pl. Piłsudskiego | Wystawa „Warszawa–Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei” (5)
Warszawa, pl. Piłsudskiego | Wystawa „Warszawa–Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei” (6)
01__Andrzej_Duda_wystawa_Warszawa_Mariupol__20220801_GJB_2268.jpg
02__Andrzej_Duda_wystawa_Warszawa_Mariupol__20220801_GJB_2344.jpg
03__Andrzej_Duda_wystawa_Warszawa_Mariupol__20220801_GJB_2284.jpg
04__Andrzej_Duda_wystawa_Warszawa_Mariupol__20220801_GJB_2306.jpg
05__Andrzej_Duda_wystawa_Warszawa_Mariupol__20220801_GJB_2461.jpg
06__Andrzej_Duda_wystawa_Warszawa_Mariupol__20220801_GJB_2477.jpg