Menu rozwijane

11 października 2019
Ojciec Łucjan Królikowski OFMConv. – zesłaniec syberyjski, żołnierz Armii Andersa, nauczyciel, wychowawca
o2010169705.jpg

11 października br. we franciszkańskim klasztorze w Chicopee (USA) w wieku 100 lat zmarł Ojciec Łucjan Królikowski OFMConv., wybitny Polak, świadek historii, zesłaniec syberyjski, żołnierz Armii Andersa, nauczyciel, wychowawca i opiekun „Tułaczych Dzieci” w Tanzanii i Kanadzie, duszpasterz Polonii, autor książek i publikacji dokumentujących doświadczenie „Golgoty Wschodu” oraz tragiczne losy Polaków i polskich dzieci w Związku Sowieckim w czasie II wojny światowej. Był jednym z ostatnich świadków życia św. Maksymiliana Kolbego.  

11 listopada 2007 r., w dniu Narodowego Święta Niepodległości, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w uznaniu zasług odznaczył O. Łucjana Królikowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jako wielki przyjaciel dzieci O. Łucjan został w 2012 r. kawalerem Orderu Uśmiechu, który otrzymał na wniosek polskich dzieci ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Bridgeport w USA.

Prezydent Andrzej Duda podczas wrześniowej wizyty w USA spotkał się z O. Łucjanem. >>>

Zmarł Ojciec Łucjan Królikowski - zdjęcie w treści artykułu

Spotkanie w New Britain w stanie Connecticut/USA

________________________________________

O. Zbigniew Łucjan Królikowski urodził się w 1919 roku w Nowym Kramsku, nieopodal Zielonej Góry. W 1934 r. rozpoczął naukę w Małym Seminarium Misyjnym w Niepokalanowie. Tam  w 1938 r. wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

O. Królikowski jest jednym z ostatnich świadków życia św. Maksymiliana Kolbego – w jego obecności składał śluby zakonne w Niepokalanowie.

Studia filozoficzne zaczął we Lwowie. Latem 1940 r. został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię, do Archangielska. Pracował przy wyrębie tajgi. Po tzw. „amnestii” dla zesłanych Polaków skończył Szkołę Podchorążych Artylerii w Kirgistanie i z Wojskiem Polskim dotarł do Persji i Iraku.

„Skradzione dzieciństwo”

Następnie w Libanie odbył studia teologiczne i w Bejrucie w 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Wróciwszy do Korpusu gen. Władysława Andersa, pełnił obowiązki kapelana wojskowego w Egipcie. Po demobilizacji Polskiej Armii pracował wśród byłych zesłańców syberyjskich w polskim obozie w Tengeru (Tanzania).

W 1949 r., kiedy Brytyjczycy likwidowali obozy w Tanzanii, zabrał 150 dzieci z sierocińca i udał się z nimi do Włoch. Wskutek nieprzewidzianych trudności wspólnie uciekli do Niemiec, skąd odpłynęli statkiem do Kanady. Tam sieroty zostały rozmieszczone w szkołach i internatach prowincji Quebec. Przez cały ten czas, aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności, franciszkanin czuwał nad nimi.

Historię transportu dzieci opisał w książce-świadectwie „Skradzione dzieciństwo”, w której opowiedział dramatyczne losy małych zesłańców syberyjskich i ich tułaczki z terenów byłego ZSRR do najodleglejszych zakątków świata w poszukiwaniu wolności i godności.

Więzień, zesłaniec, żołnierz, kapelan, uchodźca…

O. Królikowski przebywał w Kanadzie do 1966 r. i pracował wśród Polonii. W latach 1966-1998 pełnił obowiązki głównego sekretarza w polonijnym programie radiowym „Godzina Różańcowa Ojca Justyna” w Athol Springs w Stanach Zjednoczonych.

7 maja 2006 r. obchodził 60. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. W uroczystościach uczestniczyło ponad trzydzieścioro dzieci-sierot, jego dawnych podopiecznych. Burmistrz miasta ogłosił ten dzień „Dniem Ojca Łucjana Królikowskiego w Chicopee”.

Zakonnik został nazwany wówczas niezwykłym człowiekiem i kapłanem, w którego życiorysie zapisane są wspaniałe karty więźnia wojennego, zesłańca, żołnierza, kapelana wojskowego, uchodźcy, opiekuna sierot wojennych, nauczyciela, pisarza, lingwisty, spikera radiowego i dyplomaty.

O. Łucjan Królikowski jest autorem książek „Pamiętnik sybiraka i tułacza”, „Skradzione dzieciństwo” i „Miłość mi wszystko wyjaśniła. Przygody ducha”, wydanych nakładem franciszkańskiego wydawnictwa „Bratni Zew” w Krakowie. (źródło: https://pl.aleteia.org/author/katolicka-agencja-informacyjna/)