Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 7 listopada 2018

Prezydent: Inwestujemy w nowoczesność [PL/ENG]

Prezydent RP Andrzej Duda

– Inwestujemy w nowoczesność, w młodych ludzi, pozbawionych kompleksów, gotowych podbijać świat – pisze Prezydent Andrzej Duda w specjalnym dodatku, poświęconym polskiej gospodarce, do dziennika The Marker. ENGLIH VERSION>>

 

 

 

Szanowni Państwo,

 

Rok 2018 jest szczególny, zarówno dla Polski, jak i Izraela. My obchodzimy stulecie odzyskania Niepodległości, a Wy, drodzy izraelscy przyjaciele, 70-lecie utworzenia Waszego państwa.

 

Polska w tym czasie odparła sowiecką napaść, przeżyła koszmar II wojny światowej i ponad 40 lat komunistycznego autorytaryzmu. Izrael stoczył kilka zwycięskich wojen. Jesteśmy jednak twardzi, uparci, nie poddajemy się nigdy – to cechy, które dzielimy od setek lat.

 

Dlatego m.in. Polska – ponad 20 lat od akcesji do OECD i blisko 15 lat po przystąpieniu do Unii Europejskiej – jest dziś uznawana i klasyfikowana jako kraj o rozwiniętej gospodarce.

 

Oto historia sukcesu, który przywrócił nam równoprawne miejsce wśród narodów Europy. Polska to dziś kraj kwitnący, rozwijający się dynamicznie, atrakcyjny dla turystów i dla inwestorów – także z Izraela.

 

Po fantastycznym zwycięstwie ruchu „Solidarności”, po upadku Muru Berlińskiego, po rozpadzie Związku Sowieckiego, nastąpiła eksplozja polskiej przedsiębiorczości. Odbudowaliśmy naszą gospodarkę, otworzyliśmy się na świat. Wstąpienie do Unii Europejskiej stało się dla wielu inwestorów bardzo wyraźnym sygnałem: Polska zyskała na wiarygodności jako ważny aktor na europejskiej scenie politycznej oraz jako godny zaufania partner biznesowy. Jesteśmy dziś w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o poziom wykształcenia młodych ludzi, niską stopę bezrobocia, bezpieczeństwo.

 

Co leży u podstaw polskiego cudu gospodarczego ostatnich trzech dekad? Przede wszystkim ludzie. Odważni, przedsiębiorczy, niebojący się wyzwań. Po 1989 roku powstały w naszym kraju tysiące prywatnych  firm. Oczywiście, wiele zawdzięczamy funduszom płynącym z Unii Europejskiej, pamiętajmy jednak, że polskie członkostwo w UE daje korzyści wszystkim: i nam, Polakom, lecz także firmom z Niemiec, Francji, Holandii, Włoch, które w Polsce zainwestowały i tutaj osiągają zyski. Mało jest krajów na świecie, które byłyby tak przyjazne i tak otwarte dla inwestorów z zagranicy. Spółki z całego świata cenią sobie świetnie wykształcone kadry, przejrzysty system podatkowy, znakomitą infrastrukturę transportową i telekomunikacyjną.

 

To jednak nie wszystko. Polska – na tle Europy – jest oazą finansowej stabilności. Świadczą o tym m.in. oceny agencji ratingowych oraz opinie ekspertów. Bank Centralny cieszy się pełną niezależnością. Inflacja jest pod kontrolą od wielu lat. Dzięki niewielkiemu deficytowi budżetowemu nie musimy zadłużać się ponad miarę. Wzrost gospodarczy sięga prawie 5 proc. PKB, co jest ewenementem na skalę światową.

 

Wciąż jednak staramy się wprowadzać zmiany, które miałyby uczynić polską gospodarkę jeszcze bardziej konkurencyjną. Chcemy, aby „Marka Polska” kojarzyła się z najnowszymi technologiami, niezawodnymi produktami, innowacyjnymi rozwiązaniami. Inwestujemy w nowoczesność, w młodych ludzi, pozbawionych kompleksów, gotowych podbijać świat.

 

Mam nadzieję, że współpraca gospodarcza Polski i Izraela będzie w przyszłości rozwijać się równie intensywnie jak w ostatnich latach. Coraz więcej izraelskich spółek z różnych sektorów dostrzega w Polsce idealne miejsce do biznesowych eksperymentów. A polskie firmy, szczególnie z branży nowych technologii, coraz szerzej korzystają z doświadczeń start-upów z Izraela. Jako Prezydent RP chciałbym, aby młodzi ludzie z obu krajów, nie zapominając o wspólnej przeszłości naszych Narodów, budowali wspólną przyszłość: w laboratoriach, w inkubatorach innowacji, na giełdach. Powodzenia!

 

Poleć znajomemu