Menu rozwijane

08 listopada 2018
Prezydent Andrzej Duda
o2097976535.jpg

W południe 11 listopada
zaśpiewajmy razem hymn Niepodległej!

Flaga i hymn to najdroższe nam, Polakom, symbole naszego własnego, suwerennego państwa – Rzeczypospolitej, która odrodziła się w 1918 roku.

Przygotowując się do setnej rocznicy odzyskania niepodległości, wywieszamy na naszych domach biało-czerwone barwy. A w samo południe 11 listopada w całym kraju oraz w skupiskach Polaków i Polonii za granicą wspólnie odśpiewamy Mazurka Dąbrowskiego.

Serdecznie zapraszam wszystkich rodaków do włączenia się w obchody jubileuszu. Zachęcam do udziału w uroczystościach państwowych i lokalnych – w Państwa rodzinnych miastach, miasteczkach i wsiach.

Polska flaga państwowa odzwierciedla barwy naszego herbu: białego orła w czerwonym polu tarczy. Przywodzi na myśl legendy o naszym praojcu Lechu i orlim gnieździe, pod którym założył on Gniezno. Przypomina obrazy polskiej kawalerii – średniowiecznych kopijników, nowożytnych husarzy i XX-wiecznych ułanów, defilujących z chorągiewkami na lancach.

Biel i czerwień towarzyszą nam, Polakom, od wieków – w obliczu dziejowych prób i wyzwań, w walce o wolność i w codziennej pracy dla dobra wspólnego. Nie sama tylko biel, nie sama czerwień, lecz zawsze obie razem.

Jak pisał poeta Konstanty Gałczyński w wierszu Pieśń o fladze: „I nigdy nie będziesz biała, / i nigdy nie będziesz czerwona, zostaniesz biało-czerwona / […] / Choćby jeden strzępek na maszcie, / nikt się zmienić barw nie ośmieli”.

Hymn państwowy Rzeczypospolitej ma krótszą metrykę: liczy 221 lat. Powstał jako pieśń Legionów Polskich gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, walczących o odzyskanie naszej wolnej Ojczyzny ramię w ramię z żołnierzami napoleońskiej Francji.

Mazurek Dąbrowskiego opowiada także o innych epizodach narodowych zmagań o niepodległość: o czasach potopu szwedzkiego i insurekcji kościuszkowskiej.

Przez stulecia śpiew Jeszcze Polska nie zginęła towarzyszył naszym przodkom w kolejnych wojnach i powstaniach, strajkach i manifestacjach. Dziś, kiedy cieszymy się suwerennością i wszelkimi swobodami, towarzyszy nam w radosnym świętowaniu.

Teraz, obchodząc stulecie odzyskania niepodległości, ze wzruszeniem patrzymy na nasze flagi dumnie łopoczące na wietrze. Serca wszystkich Polaków zabiją mocniej, kiedy w południe 11 listopada zabrzmią pierwsze takty Mazurka.

Zaśpiewajmy razem nasz hymn – hymn Polski Niepodległej!

Artykuł został opublikowany 8 listopada 2018 r. w „Super Expressie”.