Menu rozwijane

23 sierpnia 2021
Wizyta Prezydenta RP na Ukrainie. Październik 2020 r.

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski podkreślają we wspólnym artykule na łamach francuskiego dziennika „Le Figaro” historyczne powiązania Polski i Ukrainy, jedność stanowiska wobec Rosji i sprzeciw wobec gazociągu Nord Stream 2 oraz poparcie Warszawy dla aspiracji Kijowa do członkostwa w UE.

– Trzy dekady temu Polska i Ukraina, która aspirowała do niepodległości, zajmowały różne pozycje startowe, ale oba kraje miały ten sam cel. Chcieliśmy odzyskać należne nam miejsce w europejskiej rodzinie wolnych narodów. Polska jako pierwsza na świecie uznała niepodległość Ukrainy – piszą Prezydenci.

– Ta decyzja stała się fundamentem, który wzmocnił naszą przyjaźń. Ponad 90 milionów Ukraińców i Polaków stanęło ramię w ramię, tworząc narody wolnych i suwerennych państw. Z różnych powodów, często od nas niezależnych, dynamika reintegracji Polski i Ukrainy z rodziną europejską przebiegała w innym tempie. Jednak od 30 lat Warszawa zawsze uważała Kijów za swojego partnera i sojusznika (...) – podkreślają Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski.

– Jesteśmy przekonani, że Ukraina, Polska, a także inne państwa UE, skorzystają na przyszłym przystąpieniu Ukrainy do Unii. Europa nie kończy się na Łabie i Odrze. I równie sztucznym, historycznie absurdalnym i niesprawiedliwym byłoby budowanie murów na Bugu, gdzie Polska graniczy z Ukrainą – piszą Prezydenci.

– Nasze dwa kraje mają wspólne rozumienie zagrożeń dla bezpieczeństwa. Dlatego wspólnie uważamy, że tymczasowa okupacja Krymu i wojna na wschodzie Ukrainy naruszyły podstawowe zasady prawa międzynarodowego i podważyły fundamenty europejskiego systemu bezpieczeństwa. Ukraina, kosztem życia własnych obywateli, broni nie tylko swoich ziem, ale także granic demokratycznego i cywilizacyjnego wyboru całej Europie – zaznaczają Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski.

– Warszawa ani de iure, ani de facto nie uznała nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Aby potwierdzić to stanowisko, spotkamy się 23 sierpnia w Kijowie z innymi przywódcami wolnego świata, podczas szczytu inaugurującego Platformę Krymską, nowy międzynarodowy mechanizm mający na celu wyzwolenie tego półwyspu. Wojska stacjonujące w pobliżu naszych granic i na czasowo okupowanym terytorium Ukrainy stanowią wyzwanie dla bezpieczeństwa europejskiego – stwierdzają Prezydenci.

– Inne działania Rosji, trudniejsze do ujawnienia, w tym sabotaż czy korupcja polityczna, mają na celu zrujnowanie pokoju w Europie. Polska i Ukraina są przeciwne budowie gazociągu Nord Stream 2 – wskazują Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski.

– Rosja może zwiększyć presję na Ukrainę i uruchomić nową falę agresji w naszym regionie. Niedawna deklaracja Niemiec i Stanów Zjednoczonych dająca zielone światło na dokończenie budowy gazociągu podważa zaufanie sojuszników i zmniejsza bezpieczeństwo w naszej części kontynentu – ostrzegają szefowie państw.

– Polska – jako członek Unii Europejskiej i sąsiad Ukrainy – jest przykładem udanej transformacji i wzrostu gospodarczego dla społeczeństwa ukraińskiego. Obywatele ukraińscy są zawsze mile widziani w Polsce, a język ukraiński jest często słyszany w polskich miastach. Coraz więcej polskich turystów odwiedza Ukrainę. Powiązania handlowe i inwestycyjne wciąż się rozwijają. Jednocześnie Polska i Ukraina wraz z Litwą promują dialog w nowym formacie, jakim jest Trójkąt Lubelski – piszą Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski. (PAP)

Może Cię zainteresować Rozpoczęła się wizyta Prezydenta RP na Ukrainie