przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 15 sierpnia 2015

List Prezydenta RP do Organizatorów i Uczestników mszy świętej polowej w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu

Organizatorzy i Uczestnicy

mszy świętej polowej z okazji uroczystości

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala

w Ludźmierzu
 
 

Eminencjo Księże Kardynale,

Księże Kustoszu,

Drodzy Państwo!

 

W święto Królowej Podhala dziękuję ludźmierskiej wspólnocie za wsparcie. Dziękuję za obraz jubileuszowy, który otrzymałem zimą tego roku z dedykacją wyrażoną słowami księdza Piotra Skargi. Wziąłem je sobie głęboko do serca.


Zawarte jest w nich wezwanie do wzajemnego szacunku, do uczciwej, patriotycznej służby, która polega na poświęceniu się sprawom dobra wspólnego. Wtedy walczyłem o zwycięstwo. To wielka radość dla mnie, że dziś jako Prezydent Rzeczypospolitej mogę skierować do Państwa słowa wdzięczności i krótką refleksję.

 

15 sierpnia to w polskim kalendarzu dzień wyjątkowy. Tego dnia obchodzimy tu, w Ludźmierzu, i w całym Kościele uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dla wielu to tradycyjne święto Matki Bożej Zielnej. Dla wszystkich Polaków to Święto Wojska Polskiego i wspomnienie Bitwy Warszawskiej roku 1920. Ten dzień to zatem święto patriotyzmu, wiary i tradycji, tak ważnych dla naszej narodowej wspólnoty.

 

Zwycięstwo nad bolszewikami, odniesione dzięki męstwu żołnierzy i ochotników oraz strategicznym talentom dowódców, formowało etos II Rzeczypospolitej. Przyczynili się do tego zwycięstwa również Strzelcy Podhalańscy z generałem Andrzejem Galicą na czele. Z generałem, który góralskie tradycje zachował nawet w wojskowym mundurze.

 
Drodzy Państwo!
 

Składam hołd wszystkim żołnierzom Podhala, którzy przelewali krew za suwerenność Polski. A tym, którzy dziś strzegą jej bezpieczeństwa, zwłaszcza żołnierzom 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, dziękuję za ofiarną służbę.

 

Tu, w Ludźmierzu, gdzie patriotyzm łączy się z wiarą i tradycją, kieruję prośbę do wszystkich Polaków o jedność, o wzajemną życzliwość i szacunek. By dobro Polski było dla nas wszystkich wspólnym zadaniem, a jej pomyślny rozwój – powodem do dumy.

 

Przekazuję serdeczne życzenia amerykańskiej Polonii, która zgodnie ze słowami św. Jana Pawła II również tworzy ludźmierską wspólnotę parafialną, gdyż nawet najdalej stąd Ludźmierska Gaździna jest obecna w domach, kościołach i sercach. Gratuluję zwycięzcom Konkursu Poezji Religijnej im. Ks. Profesora Józefa Tischnera.


Dziękuję Państwu za przekazywanie kolejnym pokoleniom bogactwa podhalańskiej tradycji.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 
 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.