przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 7 maja 2019

List na obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego

Warszawa, 7 maja 2019 roku

 

 

Jego Magnificencja

Profesor Andrzej Lesicki

Rektor

Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

w Poznaniu

 

Uczestnicy

uroczystych obchodów

100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego

 

 

Magnificencjo Panie Rektorze!

Magnificencje Panowie Rektorzy uczelni uczestniczących w obchodach

jubileuszu Uniwersytetu Poznańskiego!

Członkowie Wysokich Senatów!

Panie Prezesie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk!

Szanowni Pracownicy, Absolwenci i Studenci UAM!

Wszyscy Znakomici Goście dzisiejszych uroczystości!

Panie i Panowie!

 

Z okazji obchodów setnej rocznicy utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego proszę Państwa o przyjęcie wyrazów uznania i najserdeczniejszych gratulacji. W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dziękuję za nieoceniony wkład we wszechstronny rozwój i pomyślność naszej Ojczyzny. Życzę, aby w nadchodzących dekadach Państwa kolejne sukcesy wzmocniły renomę tej prestiżowej wszechnicy oraz jej wysoką pozycję w gronie europejskich placówek naukowo-dydaktycznych. Pozostając pod wrażeniem bogatego i oryginalnego programu wielomiesięcznych obchodów tego jubileuszu, wyrażam przekonanie, że ten sam rozmach i nowatorstwo będą towarzyszyć Państwu przy realizacji wszelkich zamierzeń organizacyjnych i naukowych. Ufam, że niedawna reforma szkolnictwa wyższego i związane z nią szanse pozwolą wypracować rozwiązania, dzięki którym Państwa Uniwersytet oraz wywodzące się z niego trzy poznańskie uczelnie – Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego – zasłyną nowymi, znaczącymi dokonaniami w dziedzinie kształcenia, badań naukowych oraz innowacyjnych wdrożeń, przyspieszających cywilizacyjny awans naszego kraju. Liczę, że absolwenci Uniwersytetu nadal będą powiększać elitarne grono czołowych profesjonalistów, ekspertów i liderów we wszystkich obszarach wiedzy, którą oferuje Państwa uczelnia. Ufam, że osiągnięcia osób tej miary, co matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – trzej uczeni, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”; odznaczeni Orderem Orła Białego: profesorowie Zbigniew Radwański i Andrzej Stelmachowski, słynny „Kurier z Warszawy” Jan Nowak-Jeziorański i Pani Premier profesor Hanna Suchocka, a także Stanisław Barańczak, profesor Włodzimierz Ławniczak czy Prezes Trybunału Konstytucyjnego Pani Sędzia Julia Przyłębska będą źródłem inspiracji dla kolejnych roczników studentów UAM. Z prawdziwą satysfakcją pragnę też wspomnieć, że trzech spośród moich najbliższych współpracowników – ministrów Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej to również absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Zobacz także: Pracownicy naukowo-dydaktyczni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z odznaczeniami Obchodzona przez Państwa chlubna rocznica wpisuje się w trwające ogólnonarodowe obchody jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Sięgamy do tych odległych wydarzeń nie tyle z sentymentu, ile z uwagi na ich doniosłe znaczenie dzisiaj. Szukamy w nich wiedzy i doświadczeń, które pomogą nam sprostać wyzwaniom przyszłości. Te wielkie jubileusze są okazją, aby powrócić do samej istoty pojęć takich, jak wolność, niepodległość i patriotyzm. To sposobność, aby przemyśleć fundamentalne znaczenie tych wartości dla naszej narodowej tożsamości oraz współczesnych polskich aspiracji. Pięćsetna rocznica inauguracji działalności Akademii Lubrańskiego oraz setna rocznica powołania nawiązującej do jej tradycji Wszechnicy Piastowskiej, czyli późniejszego Uniwersytetu Poznańskiego, są w pierwszym rzędzie okazją, aby uczcić świetne tradycje akademickie Poznania. Ale warto również przypomnieć i podkreślić kontekst historyczny, w którym narodziła się Państwa Alma Mater. Blisko sto lat starań o zgodę władz pruskich na utworzenie pełnoprawnego polskiego uniwersytetu w Poznaniu zakończyło się niepowodzeniem. Dopiero w roku 1919, w odrodzonym, suwerennym państwie polskim – po zwycięstwie powstania wielkopolskiego, dzięki któremu kolebka polskości powróciła w granice Rzeczypospolitej – można było rozpocząć budowę filaru naszej narodowej kultury i nauki, jakim po dziś dzień jest Państwa uczelnia. To podpora, której trwałość i etos zostały poddane wyjątkowym próbom. Tak było w roku 1940, gdy społeczność wykładowców i studentów zamkniętego przez niemieckiego okupanta Uniwersytetu Poznańskiego wznowiła działalność jako Tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich. Tak było po wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 roku, kiedy pracownicy i studenci Uniwersytetu coraz liczniej włączali się w nurt działalności opozycyjnej wobec reżimu komunistycznego.

 

Jestem przekonany, że widniejący w godle Państwa uczelni piastowski orzeł jest i pozostanie wyrazem wielkiego, ważnego zobowiązania, które podjęli jej ojcowie założyciele. Również Krzyże Oficerskie i Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, którymi zostaną dzisiaj odznaczeni zasłużeni ludzie nauki, noszą znak Orła Białego. Serdecznie gratulując tych wyróżnień, wyrażam nadzieję, że tak jak dla tych, którzy budowali II Rzeczpospolitą, tak i dla nas, spadkobierców ich dorobku i dalekosiężnych wizji, ten pradawny symbol będzie inspiracją do odważnych planów i wyjątkowych dokonań. Raz jeszcze proszę o przyjęcie jubileuszowych gratulacji i gorąco wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał podczas uroczystości Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.